Açığa Satış Nedir ve Potansiyel Kısa Satışlar Nasıl Belirlenir?

Açığa Satış Nedir, Nerelerde Kullanılır
Açığa Satış Nedir Potansiyel Kısa Satışlar

Finans dünyasında en çok merak edilen terimlerden biri açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının hisse senedi üzerinden satılması veya satışı için emir verilmesi işlemidir. Açığa satış, ödünç alınan sermaye piyasası araçlarının satışına ilişkin takas yükümlülüğünün yerine getirilmesi olarak da tanımlanmaktadır.

Kısa Satış Nedir, Nasıl Çalışır ve Şartlar Nelerdir?

Hisse senedi açığı, sahip olmadığınız hisse senedini satmaktır. Yatırımcı, hisse senedinin fiyatının düşeceğini umuyor. Açığa satış, değeri düşen hisse senetlerinden kar elde etmenizi sağlar. Açığa satış prensibi ile değeri düşen hisse senedini düşük fiyattan satın almak mümkündür. Bu işlemler riskli olsa da karlı da olabilir.

Açığa satış işlemleri SPK düzenlemelerine tabidir. SPK, “Açıdan Satış İşlemlerine Konu Teminatlı Menkul Kıymetler ve Menkul Kıymetler Listesi”ni oluşturmuştur. Bu, Alt Pazar, POIP ve YIP hariç, BIAS hisse senedi piyasasında işlem gören tüm hisse senetlerini ve ETF’leri içerir. ETF’ler, hisse senetlerine ek olarak, marj ticareti veya açığa satışa da konu olabilir. Varantlarda, sertifikalarda ve özel kira sertifikalarında, girişim sermayesi yatırım fonlarında ve gayrimenkul yatırım fonlarında, teminatlı alımlar ve açığa satış yasaktır. Gayrimenkul sertifikalarında açığa satış yapılamaz.

Kısa Satışın Amacı Nedir?

Borsa düzenleyicileri, belirli dönemlerde belirli hisse senetlerinde açığa satışa kısıtlamalar veya yasaklar getirebilir. Borsa düşüşteyken ve halihazırda hisse sahibi olan yatırımcıların satışları ile açığa satış yapan yatırımcıların satışları birleştiğinde panik, hisse senedi/şirket üzerinde ciddi hareketlere neden olabilir. Borsa İstanbul, pandemi döneminde BIST 30 ve BIST 50 paylarına uyguladığı açığa satış yasağını 12 Şubat 2021 tarihinden itibaren kaldırdı.

Borsada Açığa Satış Ne Anlama Geliyor?

Borsa, esasen hisse senetleri gibi menkul kıymetlerin alınıp satılabileceği bir yerdir. Bu piyasa aynı zamanda farklı işlemlere de izin vermektedir. Borsa, bir şirkette hisse satın alarak hissedar olabileceğiniz bir yerdir. Bu, piyasa değeri ve hisse senedi değerindeki artış nedeniyle kar elde etmenizi sağlayacaktır. Hisse senetleri her zaman yükseliş eğiliminde değildir. Özellikle ayı piyasalarında hisse senedi alarak para kazanmak zordur. Bu durumda hisse senedi satmak ve borsa düşüşlerinden etkilenmemek mümkündür.

Borsa ile ilgili eğitici ve güncel içerikleri https://tigfy.com/borsa/ sayfasında bulabilirsiniz.

Bir Hisse Senedinin Değeri Düşse Bile Kâr Etmek Mümkün Müdür?

Açığa satış, cevabı bulmanın bir yoludur. Gelişmiş yatırımcılar da piyasada açığa satış kullanabilirler. Doğru zamanda açığa satış emri verebilmek için, işlem gören menkul kıymetlerin gelecekteki fiyat değişimleri hakkında doğru tahminlerde bulunmak önemlidir. Açığa satış, yüksek kazanç potansiyeline sahip olsa da yanlış beklentilerle işlem görürse yüksek kayıplara da yol açabilir.

Borsada açığa satış, düşüş trendinde kâr etmenin bir yoludur. Bir hisse senedinin düşeceğine inanan yatırımcılar, belirli bir vadeye konmak kaydıyla, elinde olmayan hisse senetlerini satmak için bu yöntemi kullanabilirler. Yatırımcı, payları vadesinden sonra sattığı kişiye teslim etmelidir. İlk başta zor görünebilir ancak borsalarda açığa satış, alışverişe benzetilebilir. Yatırımcılar önce hisse satar, sonra satın alır. Satış ve alış fiyatları arasındaki değer kârdır, bu yüzden aradaki farkı kâr olarak kabul edebilirler.

Borsada Hızlı Satış Nasıl Yapılır?

Borsa açığa satış, sahip olunmayan veya elde tutulmayan hisse senedi satma eylemidir. Bu hisse senetleri daha sonra yüksek bir maliyetle satılır ve daha sonra daha düşük bir fiyata satın alınır ve sahiplerine teslim edilir. Yatırımcı aradaki farktan kâr elde eder. Açığa satılmaya uygun menkul kıymetler, bu işlemin gerçekleştirilmesi sırasında borç olarak işlem görecektir. Araç veya değer satmak için siparişler verilir. Bir yatırımcı, menkul kıymeti daha düşük bir fiyata satın alacak ve yüksek bir değerle satacaktır. Yatırımcı, menkul kıymetin yerine geri konulurken aradaki değer farkı üzerinden kâr eder.

Bir yatırımcı, X firmasının hisse senedi fiyatının Y döneminin sonunda 100 TL’ye düşmesini bekleyebilir. Daha sonra hisse senedi sahibi olmasa bile açığa satış işlemi ile hisseyi 100 TL’den satabilir. Bu stoklar, vadenin sona erdiği Y döneminin sonunda değiştirilmelidir. Tahmin doğruysa ve Y dönemi sonunda hisse fiyatı 90TL’ye düşerse, yatırımcı bu hisseyi 90TL’den satın almış olacaktır. Basit bir ticaret mantığı kullanırsak 90 TL’ye aldığı mal 100 TL’ye satılacak ve 10 TL kazanacaktı.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda açığa satış işlemleri yapılabilir. ON mobil uygulamasını indirdikten sonra ON Yatırımlar/VİOP İşlemleri Adımından Burgan Trade’e geçerek VİOP işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizi tekrar girmenize gerek yoktur. VİOP Hesabınız yoksa hemen ON’a giriş yapın. Yatırımlar/VİOP İşlemleri ile ON İnternet Şubesi’ndeki uygun adıma geçerek şifre girmeden kolayca hesabınızı açabilirsiniz.

Açığa Satış: Riskler ve Dezavantajlar

Yatırımcılar, belirli bir vadede ödenmeleri koşuluyla kısa vadeli menkul kıymetler ticareti yapabilirler. Ödünç alınan tutar, teminatın vade sonunda ne kadar değerli olacağına bakılmaksızın geri ödenmelidir. Açığa satış işlemi, hisse senedinin fiyatının düşeceği ümidiyle yapılır. Bir yatırımcının öngörüsü doğru değilse ve hisse senedi fiyatı yükselirse, yatırımcı hisse senedini daha yüksek bir maliyetle satın almak ve değiştirmek zorunda kalabilir. Yatırımcı, vade başında ve sonunda hisse senedi fiyatındaki değişiklik kadar zarar görürdü.

Yorum yapın

Share to...