Apple’ın İzinden Gelen Evlatlar adında ki haberimin başlığı, bugün gelişen ve beklenen olayların detaylı geniş özetini açıklıyor sanırım. Yirmidört saat önce, kez daha t*kürdüğünü yutturan hayat isimli derse tanık oldu Samsung ve Mi fanları!

Apple iPhone 12 lansmanını gerçekleştirdiğinde tarihler 13 Ekim 2020’yi gösteriyordu. 2-3 saat süren lansman sonrasında akıllarda kalan en büyük gelişme, artık iPhone kutularından şarj adaptörü ve şirinlerin fön makinesi diye tabir edilen kulaklıkların çıkmayacak olmasıydı. iPhone 12 serileri ve cihazların özellikleri kadar bu konuda dünya teknoloji gündemini çok uzun bir süre meşgul etti.

Tabi Apple bu kararı alırken kendine göre haklı nedenler sundu ve bunları kullanıcılarına açıklamaya çalıştı. Lansman sona erdiğinde ise Samsung ve Xiaomi cephesinden o meşhur göndermeler geldi.

Samsung Ne Yapmıştı?

13 Ekim 2020 Samsung Gönderme Paylaşımı

Türkçe açıklaması: Galaxy Telefonlarda aranan her şeyi sunuyoruz. ve bunla ilgili detaylar..

Ayrıca şarj cihazını özellikle gönderiye ekleyerek doğrudan göndermeyi Apple’a yaptığını da belli etmişlerdi.

Peki Xiaomi ne yaptı?

Mi 10T modellerinin tanıtımından sonra yapmış oldukları paylaşımda, ”Endişelenmeyin. Kutu dışında hiçbir şey bırakmadık.” açıklaması ve görseliyle beraber Apple’a doğrudan gönderme yapmışlardı.

Apple’ın İzinden Gelen Evlatlar

Bugün geldiğimiz nokta da Samsung yeni amiral gemileri kutu içeriklerinde, Xiaomi ise Mi 11 serilerinin kutu içeriğinde Şarj adaptörü çıkmayacağını resmen açıkladı.

Hani hiçbir şeyi eksik etmiyordunuz? Hani Galaxy telefonlarda aranan her şeyi sunuyordunuz? Bakın Apple tanıtımı 13 ekimde yaptı ve 3 ay bile geçmedi aradan!

Siz Android firmaları, hiçbir zaman bir Apple olamayacaksınız. Samsung’un pazar payını göz önünde bulundurarak marka değeri hakkında bir şey diyemem ancak mobil cihazlar ve işletim sistemleri, masaüstü cihazlar ve işletim sistemleri konusunda ne cihazlarına rakip olabilirsiniz ne de rekabet edebilirsiniz. 12 senedir Google’a bağlı yaşayan ve Android’den uzaklaşamayan bu şirketler kendilerini Apple‘a rakip görüyor. Bunu yapanlardan bir tanesi de Çin firması plastik telefon üreticisi Xiaomi!

Apple ile uğraşmayı bırakıp, biraz işletim sistemlerinin neden her sene yeni sürümü çıkmasına rağmen aynı yerde saydığını düşünürlerse, en azından bağlı olmaktan kurtulamadıkları Amerika ürünü Andoid’e katkı sağlayabilirler. Ki onu bile beceremiyorlar!

İşletim sistemini bir tarafa bırakalım, Xiaomi önce bağlı olduğu ABD ürünü Qualcomm Snapdragon’dan vazgeçip kendi işlemcisini üretsin, Samsung’da ürettiği Exynos işlemcileri Apple A14 Bionic çipi bir tarafa bıraktım Snapdragon seviyesine getirsin ondan sonra gelsin Apple ile s.dik yarıştırsın.

İşin özeti bunlar konuşurken Apple yapıyor. 😉

Apple ile ilgili konular için Apple kategorisini, iPhone’a özel konular için iPhone etiketini ve diğer Mobil cihazlar hakkında gelişmeler içinde Mobil ve Masaüstü kategori içeriğine göz atabilirsiniz.

Dip not: Öne çıkan konu görselinde orijinal Apple logosunun kullanılmama nedeni telif haklarıdır.