Bir bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli ve tercih nasıl yapılmalı? Çok fazla bilgi kirliliği ile yanlış yönlendirmeler olduğu için bu yazıyı yazma gereği hissettim.

Bu yazı içeriğini dört bölüme ayırmayı ve doğru seçimi, maddeler sunarak açıklamayı planlıyorum. Ayrıca monitör seçimini ayrı olarak açıklayacağım. İyi bir monitör nasıl seçilir gibi bir yazı da bunun kadar detaylı olduğu için, kısa geçiştirmek istemiyorum. Monitör ile ilgili yazının güncel durumunu öğrenmek için Mobil ve Masaüstü kategorisini takip edebilirsiniz.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle bilgisayarı ne için kullanacağınız, bu sorunun yanıtıyla doğrudan ilgili. Bir ofis kullanıcısı ile oyun kullanıcısının donanım seçimleri tamamen farklıdır. Oyun kullanıcılarında grafik tarafında ekran kartları hakimken, ofis kullanıcısı stabilite ister. Oyun bilgisayarı yavaş mı olsun yani? Hayır tam olarak bunu demek istemedim! Ama ek bir kaç donanım ile güçlendirilmesi gerekir.

Oyuncular için doğrudan ekran kartı önemlidir ve ek olarak monitörün saniye başına verdiği kare sayısı çok önemlidir. Oyuncular için gecikme günümüz standartlarında kabul edilebilir bir durum değil. Online rekabetçi oyunlarda ise zaten olmazsa olmazlardan. İşte tam olarak bu yüzden bu konuyu dört ana madde de inceleyeceğim.

  1. Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
  2. Profesyoneller İçin Bilgisayar Seçimi
  3. Ofis Bilgisayarı Seçimi
  4. Gündelik Kullanımlar İçin Bilgisayar Seçimi

Şimdi bu başlıkları detaylandıralım ve donanım seçiminde sizlere yardımcı olalım.

Sizinle alakalı olmayan kısımları doğrudan geçebilirsiniz. Ayrı ayrı açıklama yapacağım için konuların bir biriyle bağlantısı olmayacak.
Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılır
Oyuncular İçin Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

1- Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Oyuncu bilgisayarları, profesyoneller için toplanan kasalar kadar masraflıdır. İşlemci, Ram, SSD, Ekran Kartı, Soğutma ve Power Supply çok iyi olmak zorunda. Hatta buna monitörü de ekleyelim. Özellikle işlemci, ram ve ekran kartı konusunda yapılacak bir hatanın burada telafisi ne yazık ki yok!

Oyuncular, işlemci seçerken minimum İntel i5 10. Nesil ya da Ryzen 5 3600 modellerinden başlamalı. Bu modellerden daha alt bir işlemci tercih etmemeniz önemlidir. SSD konusuna gelecek olursak.. M.2 sata diskler normal SSD disklerden 3/4 kat daha fazla hıza ulaştıkları için sizin doğru seçim olacaktır. Bu konuda Samsung Evo 970 serisi M.2 satalardan bir tanesini öneriyorum. Sizin beklentinizi karşılayacak bir depolama alanı tercih edebilirsiniz.

Ram konusunda minumum 16 GB. tercih etmelisiniz. Ayrıca DDR4 olması da önemli ve frekansları minumum 3000 olmalıdır. 2×8 GB kombinasyonu sizin için ideal bir seçimdir.

Ekran kartı tarafında ise minumum tercihiniz 1050Ti modeli olmalıdır. Eğer bütçeniz yetiyorsa 1060Tİ çok daha iyi olacaktır. Bilgisayarı çok fazla yoracağınız için Power Supply seçimi de çok önemlidir. Bu konuda ki minumum seçiminiz 600W değerine sahip bir güç kaynağı olmalı ve minumum ‘bronze’ adında ki modeller tercih edilmeli.

Bu sistemlerde işlemci tarafına binen yük sayısı fazla olduğu için mutlaka ek soğutucular monte edilmelidir. İşlemcinin kendi soğutucusu tek başına bırakılmamalıdır. Bu sayede işlemcinin ısınmasını minumum seviyeye indirip performans kaybı yaşamayı engelleyeceksiniz.

Kasa konusunda ise, soğutma sistemlerini monte edebileceğiniz bir oyuncu kasası seçebilirsiniz.

Oyuncu kasası seçimi için önerilerim bunlardı arkadaşlar. Bu konuda sormak istediğiniz konular olabilir, kurduğunuz sistemi danışmak isteyebilirsiniz. Bunun için alt kısımda yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

2- Profesyoneller İçin Bilgisayar Seçimi

İşlerini profesyonel anlamda yapan ve bu işten gelir kazanan insanları doğrudan etkileyen bir seçim konusu. Özellikle Adobe(Photoshop, Lightroom, After Effect), Autocad ile çalışanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Tabi buna bir de video işi yapan, çok fazla kırpma ve düzenleme yapan kişileri de ekleyelim.

Bir üst kısımda oyuncu bilgisayar donanımlarını anlattım. Bu donanımların tamamı sizin içinde geçerli arkadaşlar. Burada dikkat etmeniz gereken konu Power Supply 600W yerine 500W ya da 550W seçiminde bulunabilirsiniz. Birde monitör seçiminde kare hızları sizin işinizi etkilemiyor. Oyuncular monitörde saniye başına gösterilen kare sayısına bakarken siz renk doğruluğuna bakacaksınız. İşte Oyuncular ile profesyonelleri ayıran farklar tam olarak bunlar.

Kullandığınız programların doğrudan ekran kartıyla ilgili olması nedeniyle ekran kartı seçiminde düşük bir tercih yapamazsınız. Eğer maliyet düşürmek isterseniz seçiminizi M.2 sata yerine düz SSD olarak yapabilirsiniz.

Not: Çok fazla arşiv sistemi kullanıyorsanız, M.2 sata yerine SSD tercihi yapmayın. Özellikle de arşivden çok fazla dosya çağırıp, oraya çok fazla dosya yolluyorsanız..

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli konusunda profesyonelleri de böylelikle açıklamış olduk. Yazının bundan sonrasında biraz daha düşük sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyanlara yardımcı olacağım.

Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılır
Laptop ve Bilgisayar Seçimi
3- Ofis Bilgisayarı Seçimi

Sabit bir ofisiniz mi var? Ya da bir küçük işletme sahibi misiniz? Bilgisayar konusunda çok yüksek donanımlar seçmek size çok fazla bir şey katmayacaktır. Sizin dikkat etmeniz gereken konu, kurduğunuz sistemin hızlı olmasıdır. Peki bunu nasıl sağlayacağız gelin kararlaştıralım.

Bilgisayar da yapacağınız işler genellikle neler olacak? İnternet tarayıcısı, muhasebe programları, ofis programları gibi şeyler mi? Muhtemelen cevabınız evet! Ben de size bu nokta da bir kaç öneride bulunayım!

İşlemci konusunda yüksek performans gerektiren bir tercihe gerek yok. Çok yavaş olmaması içinde minumum tercihiniz İntel Core i3(10. Nesil) yada Ryzen 3 2200G olmalıdır. Bu işlemciler i5 ya da Ryzen 5’e oranla 400 ile 700TL aralığında daha uygundur ve size iyi bir performans verir. Hatta gündelik kullanımlarda i5 ve Ryzen 5’i geçtiği noktalar bile var!

Ram konusunda oyuncular gibi 16 GB bir tercih yapmanıza gerek yok. 8 GB bir ram ihtiyacınızı görecektir. Bu konu da dikkat etmeniz gereken mhz değerinin minumum 2600 olmasıdır. Ayrıca eski teknoloji DDR3 yerine, yeni teknoloji DDR4 teknolojisine sahip Ram tercihinde bulunmalısınız.

Ekran kartına bence gerek yok, zaten dahili grafik kartı olacak. En azından bir tane bulunsun diyorsanız da Ge Force GT1030 tercihinde bulunabilirsiniz. Zaten ihtiyaç duymanız halinde fazlasıyla karşılayacaktır.

SSD konusunda arşiv sisteminiz çok aktif kullanılıyorsa Samsung Evo 970 M.2 sata tercihinde bulunabilirsiniz. Arşiv sisteminiz çok yoksa, disk alanına çok fazla dosya yüklenmiyorsa sabit SSD tercih ederek maliyeti düşürebilirsiniz. Ayrıca arşiv boyutunuza göre bir SSD boyutu tercih etmelisiniz. 10 GB arşiviniz varsa, 500 GB SSD almak size en fazla maliyet yükseltir. Ben olsam SSD tercih ederdim. Zaten normal harddisk tercihine göre 7/8 kat daha hızlı olacakları için bilgisayar uçacaktır.

Gündelik Kullanımlar İçin Bilgisayar Seçimi

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli konusunun son maddesinde basit ihtiyaçlarınızı karşılayacak sistemlerden bahsedeceğim. Gündelik bilgisayarlar, genellikle sadece tarayıcı, youtube yada dizi/film izlemek için kullanılan bilgisayarlardır. Bu tür bilgisayarlardan da çok büyük performans beklenmez.

Benim bu konuda ki önerim hiçbir şekilde sabit hard disk bulunan ürün tercih etmeyin. Her ne kadar bütçeden kısacak olsak bile artık hard disk dönemi kapandı. Zaten çok iyi olmayacak bir sisteme bir de hard disk eklenirse takılmalar ve donmalar yaşanabilir. Ayrıca bilgisayarın açılış hızı da standart hard disk seçilirse çok yavaş olacaktır.

Gündelik kullanımlar için benim önerim sıfırdan kasa toplamak yerine, hazır kompakt kasalar tercih etmek. Bir modem büyüklüğünde olan bu kasalar gündelik kullanımlar için çok idealler. Ayrıca çok yer kaplamaması da sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Bu bilgisayar kasalarına örnek olarak Dell Optiplex 3070 modeli ya da Lenovo IdeaCentre 3 07ADA05 modelleri tercih edilebilir. Tabi ek olarak monitör ve klavye mouse seti de almanız gerekir.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli konusunun tüm maddelerini böylelikle açıklamış oldum. Şimdi sizlere, seçiminiz ne olursa olsun asla tercih etmemeniz gereken teknolojilerden söz edeceğim. 
Hangi Teknolojiler Tercih Edilmemeli?
  • HDD tercihinde bulunmayın. Hard diskler okuma ve yazma hızları çok yavaş ürünlerdir. Günümüz teknolojisinin çok gerisinde kalmış bu ürünler iyi bir işlemci de bile bilgisayarın hızını yavaşlatır. En düşük disk sisteminiz her zaman SSD olsun.
  • CD ve DVD okuyucular artık günümüzde kullanılmıyor. Bunları tercih etmek maliyeti artırmaktan başka bir işe yaramayacağı için önermiyorum.
  • Wifi anteni alacaksanız, minumum 300 Mbps hızına sahip olmasına dikkat edin. Ayrıca 5Ghz bandını da desteklemesi iyi olur. Bu şekilde geleceğe de yatırım yaparak ileride yeni bir gider oluşturmaz.
  • Power Supply tercihlerinizde her zaman sertifikalı ‘bronze’ etiketine sahip ürünler tercih edin. Bu ürünler sisteminize verilecek akımı koruyacaktır ve sağlıklı akım verecektir. Bu konuyu es geçmeyin.
  • Ram konusunda standart tercihiniz DDR 4 olsun. DDR 3 teknolojiler artık popülerliğini yitirdi. Ayrıca sistem ne olursa olsun minumum 8 GB tercih edin. Frekans aralığının da minumum 2600 olmasına ayrıca dikkat edin.
  • Güncel işletim sistemi Windows 10 olduğu için, eski teknolojiler olan Windows 8.1 ve ya Windows 7 tercih etmeyin. Sisteminiz de buna göre olsun.

Son önerilerim de bu şekildeydi arkadaşlar. Maddelerin hiçbirinde ana kart konusunu açmadım. Seçilecek sistemlerde her zaman ana kart uyumu farklılık gösterebileceği için yanlış yönlendirmemek adına bu konuya girmedim. Zaten sisteminizi belirledikten sonra ana kart seçenekleriniz ortaya çıkacaktır. Asus ve Gigabyte ürünlerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Çok düşük seviye de olmamasına ve M2. Sata diskleri desteklemesine mutlaka dikkat edin.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli konusunun sonuna geldik arkadaşlar. Bu yazının 2021 yılı için geçerli olduğunu söylemekte de yarar var. Elimden geldiği kadar soru bırakmamaya çalıştım. Yazıyla ilgili aklınıza takılan kısım olursa alt kısımda bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz. Bunun dışında kurmuş olduğunuz sistemler hakkında da görüşümü almak isterseniz yorum alanını kullanabilirsiniz.

İyi bir tercih ve bol performanslı günler dilerim.