Bilsem Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Bilsem yani uzun adıyla Bilim ve Sanat Merkezleri, üstün yeteneklere sahip çocuklar için özel olarak kurulmuş bir eğitim kurumudur. Üstün yeteneklere sahip olan çocukların örgün eğitimi bir yandan devam ederken bir yandan da Bilsem ile eğitim alması sağlanmaktadır. Bilsem eğitimleri, örgün eğitimler ile paralel ilerlemektedir. Dolayısıyla çocuğunuz örgün eğitimden eksik kalmadan destekleyici bir şekilde Bilsem üzerinden eğitim alabilmektedir.

Bilsem Nedir?

Bilsem, daha önce bahsettiğimiz üzere Bilim ve Sanat Merkezleri olarak bilinmektedir. Devlete bağlı olan bu kuruluş tamamen resmî olmak ile beraber 81 ilde merkezleri bulunmaktadır. Yoğun nüfuslu illerde ise birden fazla merkezi ile üstün yeteneklere sahip olabilecek çocuklara kapılarını açmaktadır. Bilsem çocuklarınızın yeteneklerini kullanabilmesi için profesyonel bir şekilde yönlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda öğretmen kadrolarını her il için titizlik ile seçerek hizmetine uzun yıllardan bu yana devam etmektedir.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilim ve Sanat Merkezleri için sınavları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü düzenlemektedir. MEB’e bağlı olan genel müdürlük her yıl belirli zamanlarda başvuruları alarak sınavları düzenlemektedir. MEB’in yıllık yayınlanan takviminden net tarihler öğrenilebilmektedir. Eğitim süreleri ise MEB’in dönemleri ile eşdeğer sayılmaktadır.

Örnek verecek olursak Bilsem öğrenimine hak kazanan bir öğrenci 2022-2023 eğitim döneminde öğrenim görmeye başlar. Daha önce de belirttiğimiz üzere Bilsem, MEB’e ayak uydurur ve normal dersler aksamadan özel yeteneğe sahip olan çocuklar için eğitim verir. Dolayısıyla çocuklarınız hem normal okuluna devam eder hem de yeteneklerini üst düzeyde kullanabilmek için okul haricinde dersler alır.

Başvuru için tek seçenek bulunmaktadır: Öğretmenler tarafından doldurulan gözlem formları!

Sınıf öğretmenine bildirerek Bilsem Gözlem Formu doldurmasını isteyebilirsiniz. Sınıf öğretmeni doldurulan formu ilgili birimlere ileterek başvurunuzu tamamlamış olur. Başvuru kabul edilirse çocuğunuz sınav aşamasına geçmeye hak kazanır. Başvuruyu yapabilmek için hem sınıf öğretmeni hem de velinin ortak izni olması gerekmektedir. Eğer sınıf öğretmeni öğrenci için uygunluk görmüyorsa formu iptal etme hakkına sahiptir.

Bilsem Sınav Aşamaları Nedir?

Bilsem başvurusu kabul edilen öğrencilerin listesi meb.gov.tr resmî internet sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Açıklanan listede ismi olan öğrencileri bu aşamadan sonra grup sınavları ve bireysel sınav aşaması beklemektedir. Başvuru kabul edildikten sonraki ilk sınav tabletler eşliğinde dijital olarak grup taraması olarak nitelendirilmektedir. Bu sınavda tüm öğrenciler aynı soruları görür ve cevaplandırırlar. Dolayısıyla birinci aşama için grup taraması sınavı adı ön plana çıkmaktadır.

İkinci aşamada ise artık kişilerin bireysel yetenekleri test edilmeye başlanır. Bu aşamada 3 farklı alan bulunur. Genel yetenek, resim ve müzik olarak ayrılan bu alanlardan çocuğunuzun yeteneğine uygun olanından giriş sağlanır. Her üç farklı alanın kendine özgü bireysel test aşamaları bulunmaktadır. Bu yüzden çocuğunuz için en uygun alanı doğru seçmelisiniz. İkinci aşama tamamen yetenek üzerine kurulu bir aşama olduğundan dolayı sonradan çalışılarak kazanılacak bir özellik değildir.

Sınavlara Nasıl Hazırlanılır?

Yaptığınız başvuru kabul olursa düşünmeniz gereken konulardan birisi de Bilsem sınavlarına hazırlığın nasıl yapılacak olduğudur. Bir önceki alanda sizler için sınav aşamalarından bahsetmiştik. Her iki aşama için de farklı çalışma yöntemleri önerebiliriz. İlk olarak birinci aşama sınavında bu aşamaya yönelik test kitapları, örnek sorular ve konu anlatımları ile çalışma sağlanabilir.

İkinci aşama için ise çocuğunuzun yeteneği üzerine egzersizler yapmak daha doğru olacaktır. Genel yetenek sınavı için analitik düşünme ve zihin egzersizleri yapmak uygunken, resim ve müzik alanları için çizim yapmak, enstrüman ve sese odaklanmak yerinde bir karar olacaktır.

Yorum yapın