A’dan Z’ye Blog Açma Rehberi

Bugün sizler için blog nasıl açılır ve ortalama maliyeti ne kadardır gibi konuları ele alacağım. Türkiye’de blog yazarı olabilmek ve bir web sitesi açmak için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında çok fazla maliyet tutabilecek bir blog sitesi sahibi de olabilirsin, en uygun fiyata işin içinden sıyrılabileceğiniz bir sitede kurabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne beklediğiniz ve ne kadar kusursuzluğa takıntılı olduğunuza bağlıdır aslında. Bir blog kurmak demek, birden fazla harcama yapmak demektir. Ayrıca kişisel ve kâr amacı gütmeyen blog sitesi kurmak ile, kâr amacı güden blog kurmak aynı şey değildir. Bu ikisi arasında incecik bir çizgi vardır ve maliyet hesabını birçok kat artırmaktadır. Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan içeriğe geçelim isterseniz.

Blog Nasıl Açılır

Teknik anlamda bir blog sahibi olabilmek için domain yani alan adı ve hosting sahibi olmanız yeterlidir. Alan adına sahip olduktan sonra, blog kurulumu için size bir yer sağlayıcı firması yani hosting gerekmektedir. Hosting üzerinde dosyalarınızı bulunduracaksınız, veri tabanı oluşturacaksınız. Hosting seçimi sizin sitenizin hızını da etkileyen faktörlerden bir tanesi olacak aynı zamanda. Tüm detaylara alt kısımda ayrıca yer vereceğim.

Blog Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Bu işi kâr amacı gütmeden, en ucuz şekilde halletmek isterseniz bir alan adı ve standart bir WordPress hosting ile üç aşağı beş yukarı 25-30$ aralığında halledebilirsiniz. Türk lirası cinsinden fiyat vermedim kur değerleri sürekli değiştiği için. Ayrıca alan adı ve hosting satışları her zaman dolar ile yapılmaktadır, o günkü dolar kuruna göre hesaplama yapılıp size fatura çıkarılır. 24 Nisan 2021 tarihinde bir blog açmanın maliyeti ortalama 200-300 Türk lirası aralığıdır. Alan adı genelde 9,99 dolar gibi bir fiyata sahiptir ve hosting içinde sizi idare edebilecek türden 10-15 dolar aralığında olmaktadır.

Kişisel Blog ile Kâr Amacı Güden Bloglar Arasında ki Fark Nedir?

Kişisel bloglar, kişiye özgü yazıların yer aldığı ve anahtar kelime analizleri ile günlük belirli bir trafik beklentisi olmayan bloglardır. Yani kişisel blog sitesi açan insanların büyük bir kısmı bu işten kâr beklemez sadece hobi amacıyla yapar. İşte bu durumda eklenen içerikler Google’da çok aratılan terimler olmak yerine, kişinin o anki ruh halini belirten konulardan oluşmaktadır. İzlediği filmler, yaşadığı unutulmaz anlar ve okuduğu romanlar gibi konuları ele alır kişisel blog siteleri. İşte tablo böyleyken bu siteye giren kullanıcı sayısı belli bir rakamda sabit kalır ve yüksek sistem gereksinime sahip hosting almaya teşvik etmez.

Birde kâr amacı güden ve bu işi para kazanmak için yapan insanlar vardır. Bu bloglar her şeyi ile kusursuz planlanmış tasarım, tema, logo ve içeriğe sahiptir.

Mesela bu insanlar sadece ucuz hosting almaz, yüksek sistem gereksinimlerine sahip hosting ve özel ip tercih ederler. Özel IP’nin amacı ise arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmektir. Ayrıca bu kişiler profesyonel Premium tema tercih ederler ve en az 39 dolar ile 60 dolar arasında sadece temaya fiyat öderler. Tabi durum bununla da sınırlı değil, bu siteye yapılan grafik tasarım çalışmaları, sosyal medya ve SEO çalışmaları derken olay 1.000 lira üzerine kadar çıkabilmektedir. Hatta sektöre göre 5.000 TL civarında yatırım yapan insanlar bile vardır.

Blog Kurmanın Maliyeti
Blog Açmanın Maliyeti

Kişisel Blog ile Genel Blog Arasında ki Maliyet Hesapları

İsterseniz daha iyi anlayabilmeniz adına, şimdi ikisi arasında ki maliyet farklarını inceleyelim.

Kişisel Blog Açmanın Maliyeti

Domain (Alan Adı): 9,99$ & 15$ Aralığı – 80 TL & 120 TL Aralığı

Hosting (Yer Sağlayıcı): 10$ & 40$ Aralığı 80 TL & 320 TL Aralığı (Statik Özel IP Hariç)

Toplam: 160 TL Minimum

Genel Kâr Amacı Güden Blog Açmanın Maliyeti

Domain (Alan Adı): 9,99$ & 15$ Aralığı – 80 TL & 120 TL Aralığı

Hosting (Yer Sağlayıcı): 30$ & 100$ Aralığı 240 TL & 800 TL Aralığı (Statik IP Dahil)

Tema ve Grafik Tasarım: 39$ & 60$ (Tema) + 250 TL & 800 TL Grafik Tasarım

Toplam: 570 TL Minimum

Blog nasıl açılır konumuzda maliyetleri üç aşağı beş yukarı bu şekilde hesaplamış olduk. Burada tercih edeceğiniz hosting firması ile beraber grafik tasarımcı ve tema seçiminizde fiyatların artması ya da biraz daha azalmasına neden olabilir.

Sonradan Çıkabilecek Ek Masraflar

Bir blog sitesi sahibi olabilmek, ne yazık ki tek seferlik ödemeler ile tamamlanmıyor. Domain ve Hosting yenilemeleri yıllık olarak yapılmaktadır. Ayrıca zamanla sitenizde meydana gelebilecek yavaşlamalar ve sorunlar karşısında ek olarak profesyonel optimizasyon hizmeti de almak zorunda kalabilirsiniz.

Tüm verilecek emekler karşısında, zamanla gerçekleşen tanıtım yazısı ve link satışları bu ödediğiniz rakamları çıkarmaya fazlasıyla yetiyor. İşte bu nedenle blog için harcanan parayı çok dert etmeye gerek yok. Blog nasıl açılır konusunda en önemli olan şey bloğu ne amaçla açacaksınız? Bu sorunun yanıtı aslında sizin blog sitesinden para kazanıp kazanamayacağınızı henüz yolun başında çözmüş olacak.

Ghost Blog Kurmak
Blog Nasıl Kurulur: Ghost Blog Açmak

Ghost Blog Kurmak

Blog sitenizi WordPress yerine Ghost alt yapısıyla şekillendirmek isterseniz eğer maliyet hesapları tamamıyla değişmektedir. Ghost blog yazılımı, hız ve seo skorları anlamında WordPress bloglara fark atmış durumda. Ancak Ghost kurabilmek için minimum sistem gereksinimi bir sanal sunucuya sahip olmanızdan geçer. Node.JS alt yapısıyla çalışan Ghost, ne yazık ki normal hosting üzerinde kurulmuyor. Ayrıca Ghost temalarının başlangıç ücreti de 59 dolar.

WordPress mi Ghost mu Kurulmalı?

Blog nasıl açılır konusunda bir diğer başlığımızda, kişisel bloglar için kesinlikle Ghost öneriyorum. WordPress gibi gereksiz olan birçok özellik yok, kafa karıştıran hiçbir şey yok ve sahip olduğu hız yapısıyla beraber tam bir performans yazılımı. Uğraşmanız gereken onlarca ayar, optimizasyon ve sayfa düzenleri gibi hiçbir şey Ghost yazılımında yok. Sadece içeriklere odaklanırsınız ve yazı yazma paneli bile sadece yazıya odaklanmanıza yardımcı olabilecek tasarımda inşa edilmiş.

Ticari olarak bu işten para kazanmak isteyenler içinde tercih WordPress’den yana kullanılmalıdır. Para kazanan blogların ayrıntıları çoktur ve Ghost bu konuda önünüzü kesebilir. Yani işin özeti hangi sistem daha iyi sorusu tamamen kullanım amacınıza göre değişen bir durum.

Blog Nasıl Açılır – WordPress Blog Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumları çok kolaydır. Artık hosting firmaları yazılımlarını geliştirdi ve tek bir tıklamayla bloğunuzu kurabiliyorsunuz. Hiçbir teknik bilgi gerekmeden sadece giriş ve veri tabanı bilgilerinizi oluşturarak kurulumu yapmanız mümkün. Sonrasında editör panelinden zaten tema seçiminizi, kullanmak istediğiniz eklentileri yükleyip bloğunuzu zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Blog nasıl açılır sorusunun cevabı WordPress konusunda bu kadar basit. Hatta hiçbir şey yapamazsanız bile hosting firmaları sizin yerinize kurulumu ücretsiz olarak yapabilir.

Blog Nasıl Açılır – Ghost Blog Nasıl Kurulur?

Ghost kurulumu WordPress kadar kolay değildir. Öncelikle Ghost blog kurabilmek için bir sanal sunucuya sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Bu şu demek oluyor; sunucu yönetim bilgisine sahip olmanız gerekir. Buda ileri düzey webmaster deneyimi demektir. Kurulum tamamlandıktan sonra yönetimi ise WordPress’den daha kolaydır.

Hiçbir teknik bilginiz yoksa, Ghost konusunda ya tecrübeli birinden profesyonel destek alacaksınız ya da Ghost kullanmayacaksınız. Eğer Ghost kurulumu ve sunucu yapılandırması konusunda benden teknik destek almak isterseniz iletişim sayfasını kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

WordPress Blog Kurmak
Blog Nasıl Açılır: WordPress Blog Açmak

WordPress Blog Kullanmanın Avantajları

WordPress dünyada en çok kullanılan CMS yazılımıdır. Hatta her dört web sitesinden bir tanesi WordPress alt yapısı kullanılarak inşa edilmiş durumdadır. İşte bu kadar yaygın olan bir sistemin size sağladığı avantajlarda yazılım anlamında çok fazladır. Eklenti ve tema konusunda binlerce alternatife sahipsiniz. Ayrıca karşılaştığınız sorunları çözememe durumunda, bu işi uygun fiyata yapabilecek binlerce uzman da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Alternatif Blog Yazılımları

WordPress ve Ghost dışında bilinen bir blog yazılımı yok arkadaşlar. Piyasada yer alan diğer blog yazılımları yeterince gelişmemiş ve güncelleme almayan yazılımlardan oluşmaktadır. Bu nedenle WordPress ya da Ghost dışında bir yazılımı kesinlikle önermiyorum.

Ayrıca yaşayabileceğiniz teknik sorunlar karşısında WordPress problemlerini çözebilecek insan sayısı çok fazladır ve sorununuza çözüm üretmeniz kolaydır. Diğer alternatif blog yazılımlarında bir sorun yaşamanız durumunda PHP uzmanı bulmanız gerekir ve ödeyeceğiniz ücrette yüksek olur.

Blog Açmak Sonuç

Gerek WordPress gerek Ghost sizi bu alanda pişman etmeyecek olan yazılımlardır. Burada sistem tercihi kadar web hosting tercihiniz de önemlidir. Bu konu için Türkiye’nin önde gelen hosting firmalarından bir tanesini tercih etmeniz durumunda sorunsuz ve hızlı bir web sitesi sahibi olursunuz. Bilindik firmaların tamamı kaynak dağıtımları ve sunucu optimizasyonları çok iyi yaptıkları için hosting kaynaklı sıkıntı yaşamazsınız.

WordPress konusunda profesyonel destek ve hizmet almak isterseniz yine WordPress Kurulum Hizmetleri bağlantısına tıklayarak benimle iletişim kurabilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorular içinde alt kısımda bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz. Tüm özel sorun ya da sorularınız için iletişim sayfasını da kullanabilirsiniz.

Yorum yapın