Bilgi Arşivi

Bloglar Yavaş Yavaş Eski Popülerliğini Yitiyor mu?

Blog yazarları ve bu işten para kazanan diğer insanları doğrudan etkileyen bu konu hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak ve sizlerinde görüşünü almak adına böyle bir başlık oluşturdum. 2014 yılından günümüze kadar her sene `Bloglar Eski Popülerliğini Yitiyor mu?`konusu üzerinde tartışılılıyor ve günümüzde ki etkisinin azaldığı düşünülüyor.

Bundan bir kaç yıl önce blog denildiği zaman; akıllara genellikle kişisel, genel, teknoloji tarzında platformlar ya da küçük çaplı işletmeler gelirdi. Büyük siteler ise genellikle özel kodlanmış yazılımlar tercih ederlerdi. Tabi köprünün altından çok sular aktı, basit bir blog yazılımı olarak görünen WordPress bir CMS sistemine dönüştü, güvenilirliğini arttırdı ve güncellemeleri ile tamamen büyük sitelerinde tercihi haline geldi. Tabi bunda ki en büyük etmenlerden biri de şüphesiz tema ve eklenti desteğinin çok geniş olmasıydı.

Bloglar Eski Popülerliğini Yitiyor mu?

Konumuza dönecek olursak, bence değer kaybeden şey artık bu işi ticari anlamda yapan insanların gelirlerinde ki azalma gösterilebilir. Gözlemlerim ve araştırmalarım kişisel blogların sabit takipçi yönünden düşüş yaşamadıkları, tam tersine artışa geçtiklerini gösterirken, olaya reklam ve para olarak bakanların gelirinde ve ziyaretçilerinde azalma olduğu bir gerçek.

Bu Sektörü Küçülten Haber Siteleri mi?

Genel bloglar başta olmak üzere, belli bir konuda Google’da yükseliş hedefleyip reklam geliri elde etmek isteyen bloglar da Haber Sitelerinin sektörü domine ettiğini ve iş yapmalarını engellediklerini düşünürken, bence durum öyle değil. Benim bloglardan ticari anlamda gelir elde ettiğim yıllar 2013 ile 2016 arasıydı. O dönemlerde de bu haber siteleri vardı ve yine her konuya burnunu sokarlardı. Yani o dönemde pastadan en büyük payı haber siteleri alırken diğer blog sahiplerinin cebide iyi doluyordu.

YouTube Gerçeği

Hatırlarsanız o dönemlerde YouTube, Google tarafından satın alınmamıştı ve bu kadar popüler değildi. Aslında popülerdi ancak içerik anlamında bu kadar zengin olmadığı için insanlar burada her istediğini bulamayabiliyordu. Günümüzde gelinen noktada YouTuber sayıları artarken en ufak bir problemin bile çözümü videolar halinde YouTube’da sunuluyor. Tabi bununla beraber gelişen akıllı telefonlar insanları bilgisayar kültüründen bir nebze uzaklaştırdı ve kendisine bağladı. İnsanlar da video içeriklere çok daha fazla yöneldi, günlük video izleme süreleri belki o dönemlerin 4/5 katına çıktı.

Yani o dönemde blogların emeklerini sabote eden haber siteleri de bugün eski gelirlerini yakalayamıyor. Hem bloglar düşüşe geçerken hem de haber sitelerinin düşüşte olmasının birinci nedeni YouTube gerçeği olurken, ikinci nedeni Google ile YouTube arasında ki samimi ilişkidir.

Blog Sayısında ki Artış

Geçenlerde R10‘da gezinirken bir kullanıcı, eskisinden daha fazla emek verdiği halde o dönemlerde yakaladığı günlük giriş ve sayfa görüntüleme sayısının yarısını yakalayamadığını belirtmişti. Bence bu sorunun cevabı çok basit. O dönemlerde aranan bir çok kelime de doğru dürüst sonuç bulamazken bu dönemde çok saçma başlıklarda bile yüzlerce site konu açmış ve sıralamalarda yer edinmiş.

Yani site sayısında çok fazla bir artış olmuş ve gelir dengesi dağılmış. Bence bu işten gelen para eskisinden daha fazla ama dağılım neredeyse 10 katı arttığı için kişi başına düşen miktarda haliyle azalıyor.

Benim bu konu hakkında söyleyeceklerim bu kadardı arkadaşlar, sizlerin görüşü nedir?

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu