Backlink Konusunda Bu Hatayı Kesinlikle Yapmayın

En Çok Yapılan Backlink Hataları bir çok kişinin canını sıkan konulardan yalnızca bir tanesidir. Bu işi yaparken siteyi canlandırmak, arama motorlarında üst sıralara çıkarmak, kalıcı yerler edinmek için backlink çalışmaları yapıyoruz veya yaptırıyoruz.

Öncelikle yazının başında şunu belirtmek isterim; kısa vadeli çalışan 1-2 yıllık aktif kalacak site sahiplerini ilgilendiren bir içerik olmayacak. Bu yazının amacı; sitem benim için çok değerli ve uzun yıllar aktif yayın hayatında olacak siteleri doğrudan ilgilendiren bir makale içeriği olacak.

Arama motorları optimizasyonları konusunda bu sektörde yer alan herkesin bir fikri ve felsefesi oluyor. Forumlarda da bir çok kişi en doğrusunu ben bilirim havasında olur. Ben bir SEO uzmanı olduğumu iddia etmiyorum ve kurumsal anlamda SEO hizmeti de vermiyorum. 10 senelik edindiğim tecrübeler neticesinde bizzat gözlemlediğim ve en çok yapılan hata olarak gördüğüm konuyu sizlerle paylaşıyorum.

En Çok Yapılan Backlink Hataları

En çok yapılan hata toplu backlink paketi alımlarıdır. Bu paketler içerisinde hizmet veren kişiler genellikle dünya çapında domain ve sayfa skoru yüksek siteler bulurlar ve bunlardan tanıtım yazısı, link çıkışı, yorum backlink gibi hizmetler satarlar. Bu genellikle bir sitenin açığı ya da yapımcısı tarafından farkında olunmayan bir hata sonucunda gelişir.

Bu işi yapan insanları suçlamak kesinlikle doğru değil, adamlar o kadar backlink kaynağı bulmuş ve siteleri belirli ücret karşılığında değerli kılan emekler veriyor. Zaten kısa vadede bu hizmetten çok fazla yarar göreceğiniz de bir gerçek.

Peki hata bunun neresinde?

Bakın bir şirket sitesi yönetiyorsanız, kişisel bloğunuz varsa, uzun vadeli yayın yapacak bir proje üzerinde duruyorsanuz bu paketler sizi felakete sürükleyebilir!

Backlink hataları tam olarak burada başlar ve buradan aldığınız bağlantı ve tanıtım yazıları yıllar sonra sizin sitenizin spam puanını, alan adı ve sayfa puanlarınızı dibe çeker. Çünkü o siteler artık bir çok kişi tarafından keşfedilmiş ve link çöplüğü halini alarak kendi puanlarını düşürmüşlerdir. Ayrıca buna paralel olarak da spam puanlarını yükseltmişlerdir.

Peki o siteler değer kaybederken, o sitelerden link aldığınız sizin siteniz değer kaybetmeyecek mi? Sonucu size şöyle açıklayayım; bir zamanlar popüler olan ve sizin puanlarınızı zirveye çıkaran o siteler, nasıl ki sizi yükselttiyse, ilerde bir gün düşüş yaşadıkları zaman dibe vuruşta ne yazık ki sizinle beraber olacaktır.

Daha kötüsü var!

Bu sitelerden link ve tanıtım yazısı aldığınız insanları kolay kolay bulamazsınız artık ve bulsanız bile yıllar önce aldığınız hizmetin hesabını soramazsınız. Sonuçta alacağınız cevap ben nereden bileyim 3 sene sonra bu sitelerin spama düşeceği yanıtı olacaktır. Ben de olsam aynı cevabı veririm zaten.

Peki doğru backlink nedir?

Uzun vadede açık kalacak tüm siteler için doğru ilerleme yöntemi, her zaman kontrol altında tutabileceğiniz linkler almaktır. Bunun en büyük örneği yerli sitelerden tanıtım yazısını teker teker satın almak ve bunları not düşmektir.

Bizzat sitenin sahibi ile muhattap olduğunuz için, ileride o sitelern yaşayabileceği düşüş sonrasında doğrudan linkleri kaldırabilir ve en azından düşüşü engelleyebilirsiniz.

Benim bu konu hakkında en büyük önerim her zaman tanıtım yazılarını 2 yıllık satın almanızdır. 2 sene boyunca bir siteden fayda görürseniz zaten iki yıl sonunda kaldırılacak veya nofollow olarak düzeltilecek linkler size çok büyük bir düşüş yaşatmayacaktır.

Yorum Backlink’i Hatasına Düşmeyin!

Yine aynı şekilde yeni açtığınız bir sitenin ilerlemesi adına yaptığınız yorum backlinkleri yapmamanızı öneririm. 2/3 sene sonra yine bu siteleri tespit etmekte zorlanacak, tespit etseniz bile yorumu kaldırmanız biraz zor olacaktır. Hangi site sahibi onayladığı bir düzgün yorumu kaldırır? Ondan sonra uğraş dur o puanları yükseltmek için.

SONUÇ OLARAK

Tanıtım yazılarının ve footer link satışlarının neden bu kadar pahalı olduğunu işte bu durum ispatlıyor. Ucuz etin yahnisi yukarı da bahsettiğim nedenlerden dolayı olmuyor arkadaşlar! 200 siteden toplu hizmet alacağınıza, 20 tane kaliteli blogdan tanıtım yazısı alın! Bunu zamana yayarak zaten 200 rakamına ulaşırsınız ve sonuç olarak hedeflediğinizden çok daha fazlasını elde edersiniz ve verdiğiniz paralardan kat kat fazlasını kazanırsınız. Ayrıca zararınız da olmaz, ben ne yaptım diye kara kara düşünmezsiniz de…

Kalın sağlıcakla ve bol hitlerle..

Yorum yapın