En Hızlı DNS Adresleri 2021 Yılında Hangileri

En hızlı DNS Adresleri, bir zamanlar yavaş olan bilgisayarları ve interneti bir nebze olsun hızlandırmak için kullanılan bir teknikti. Günümüzde durumlar değişse bile genel mantık değişmedi. Hız, günümüz dijital çağ teknolojilerinde beklediğimiz en önemli faktörlerden bir tanesi. Bir çok insan artık yavaş olan şeylere tahammül edemiyor gerçeğini de düşünürsek, internette daha hızlı bir deneyim yaşayabilmek için en hızlı dns adresleri ile en güvenli dns adresi hangisi soruları, bir çok insanın Google ve diğer arama motorlarına yazdığı ve yanıtını aradığı konulardan bir tanesi haline geliyor.

İşte tam olarak bu noktada, ben de sizlere kişisel deneyim ve tecrübelerimi paylaşarak en hızlı dns adresleri 2021 listesine ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Tabi bu arada dilerseniz, İstenmeyen Mesaj ve Aramalardan Kurtulmak isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

DNS Nedir? DNS Ne Anlama Gelir?

DNS ve hız kelimelerini yan yana getirebilmek için öncelikle DNS Nedir? DNS Ne Anlama Gelir? DNS Nasıl Kullanılır sorularının cevabını bilmemiz gerekir. Bu işin tekniğinden başlayarak ilerleyelim o halde. DNS’in açılımı “Domain Name System” olarak geçmektedir. Türkçe karşılığı ise “Alan Adlandırma Sistemi” olarak geçmektedir. DNS sadece internet hızlandırmak için kullanılmaz. Web sitelerinin alan adları da bir DNS yapısına bağlıdır. Her sunucunun bir DNS adresi bulunmaktadır ve aracı köprü görevi görmektedir.

En iyi DNS Adresleri de, bu tanımın; son kullanıcıya en güvenli ulaşması sonucu ortaya çıkar. Yani en hızlı DNS Adresleri, aynı zamanda en güvenli DNS Adresleri değildir. Tabi bu ikisini karşılayabilen global firmalar bulunmaktadır. Bu dünya çapında ki firmaları saymazsak, bu ikisini bir arada var etmek, hem çok iyi bir teknik bilgi hem de çok iyi bir alt yapı gücü gerektirmektedir. Yani bir kısmı bizim elimizde olan bir durumken, diğer ucu alt yapı kaynaklıdır.

En Hızlı DNS Adresleri 2021
En Hızlı DNS Adresleri 2021

DNS İle İlgili Doğru ve Yanlışlar

Konumuz DNS olunca, işin ucunda sadece Alan Adları yani Domain’ler yok. Bilgisayarlarımız ve internetlerimizde DNS sektöründe bir yerde kendine yer edinirken, haliyle hiçbir işten anlamayıp her şeyden anlıyormuş gibi davranan genellikle internet cafe sahibi veya benzeri kişileri de aramızda görüyoruz. Buna birde, eline windows CD’si alıp, format atabilen herkesin bir DNS ve internet uzmanıymış gibi davranması da eklenince ister istemez araştırma yaptığımız her 3 sitenin 2 tanesinde ya yalan ya da eksik bilgiler sunulmaktadır. Şimdi maddeler halinde doğru ve yanlışlardan bahsetmek istiyorum.

 • Her DNS güvenlidir diye bir şey olamaz. DNS sizin internet protokülünüzü kontrol etme yetkisine sahip bir mekanizmadır. Bu sistem sizi bir nebze olsun gizlemeyi de başarabiliyorsa eğer, bu sistem %100 güvenlidir diyemeyiz.
 • Global şirketler (Google, CloudFlare, Open DNS) kısmen güvenli sayılabilir. Buraya dışarıdan erişmek ve bilgilere sahip olmak zordur ama kendileri satar mı veya internet gezintilerimizi izler mi; orası soru işareti… İşte güvenli sayılır kısmı buradan gelmektedir. VPN içinde aynısını söyleyebiliriz.
 • DNS yavaş olan interneti hızlandırmaz. Alt yapınıza gelen internet miktarını zaten teknik olarak artırmak mümkün değildir. DNS, yalnızca aracı görevi görerek sizin dünya merkezinden tüm sitelere daha hızlı erişmenize yardımcı olur.
 • DNS IP Adresinizi gizlemez, farklı bir IP kullanıyormuş gibi gösterir. Dünya üzerinde IP adresinizi gizlemeniz zaten mümkün değildir, sadece sahte bir IP adresiymiş gibi gösterebilirsiniz. Bu IP adresi de sahte değildir, sadece konumu farklıdır.

En Hızlı DNS Adresleri 2021

En hızlı DNS adresleri 2021 yılında hangileridir? İçerik üreticiliği yaptığım için, günde 3-4 site birden kontrol ediyorum. Bu durumda sahip olmak istediğim en önemli şey tabi ki internet hızı olmaktadır. Bunun için kullandığım DNS adresleri CloudFlare DNS adresleridir.

Bu adresler, bana mevcut internet siteleri arasında ki hız oranımı artırmayı başarmıştır. Ayrıca stabilite konusunda da son derece memnunum. Günün bütününde aynı performansı aldığımı söyleyebilirim. Yani söz konusu olan DNS ise, stabilitesini koruması önemlidir. Bana göre en iyi dns adresleri de CloudFlare olmuştur. CloudFlare DNS Adresleri şu şekilde yer alır;

 1. IPv4 1.1.1.1
 2. IPv4 1.0.0.1
 3. IPv6 2606:4700:4700::1111
 4. IPv6 2606:4700:4700::1001

Mevcut hız tablosu paylaşıldığı zaman durum şu şekilde oluşmaktadır;

 • CloudFlare 14.8MS
 • OpenDNS 20.6 MS
 • Google Public DNS 34.7 MS
 • Average ISP 63.23MS

Tablodan da anlaşılacağı üzere, CloudFlare rakiplerine şans tanımamış. Burada özellikle en yakın rakibi olarak gösterilen Google Public DNS’e 2 katından fazla bir süre üstünden sağlamış.

en iyi dns adresleri
En İyi DNS Adresleri

En Güvenli DNS Adresi Hangisi

Hız sorununu hallettik, peki ya güvenlik? En güvenli DNS adresleri arasında yine CloudFlare firması da yer alır. Bununla beraber Google Public DNS, Open DNS, Average DNS adresleri de en güvenli ve en iyi DNS adresleri olarak gösterilebilir.

Söz konusu olan kişisel verilerimizin izlenmesi olunca, burada güvenlik ön plana çıkan konulardan biri olmaktadır. Hiçbirimiz internet üzerinde gezinirken izlenmek istemeyiz. Bu nedenle en güvenli dns adresi hangisi konusu da bizim için önem arz etmektedir. Seçimleriniz ya kendi sunucunuz ya da en güvenilir global firmalardan bir tanesini seçmek olsun her zaman. Open DNS, CloudFlare ve Google Public DNS, rahatlıkla tercih edebileceğiniz en iyi DNS adresleri arasında yer almaktadır.

En İyi DNS Adresleri

Söz konusu olan hız ve güvenlik olduğu zaman, burada seçimi iyi yapmalısınız. Tercih yapacağınız DNS adresleri size hem güvenlik sağlamalı, hem de hızlı bir internet deneyimi yaşatmalı. Burada ki hız kavramı ise, en azından tüm gün aynı performans ile çalışabilecek adreslerden oluşmalıdır. Bu üçünü ihtiyacınız olacak seviyede bir araya getirebilirseniz, doğru bir DNS tercihi yaparak sizin için en iyi dns adresleri ortaya çıkmış olur.

CloudFlare DNS, Google DNS ve Open DNS bu konuda sizi yarı yılda bırakmayacak olan üç firmadır. Ayrıca bu konu sponsorlu içerik değildir, yani bu firmalardan herhangi birinin reklamı ücret karşılığı yapılmamaktadır.

En Güvenli DNS Adresi 2021
En Güvenli DNS Adresi 2021

Windows DNS Nasıl Ayarlanır 2021

Şimdi sizlere CloudFlare DNS kullanımını Windows DNS nasıl ayarlanır 2021 yılı için güncel adresler üzerinden nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. Burada mantık aynı olduğu için, tercih edeceğiniz diğer DNS adreslerini de aynı mantıklı aktif edebilirsiniz.

 • Denetim Masasına Gelin > Ağ ve İnternet seçeneğini tıklayın.
 • Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir bağlantısına tıklayın.
 • Hangi Ağa bağlıysanız sağ tıklayın ve en altta yer alan özelliklere gelin.
 • İnternet Protokolü olarak v4 yada v6’yı seçin, yukarı kısımda vermiş olduğum numaraları yazın.
 • WordPress GZip Aktifleştirme

Ayarları kaydettikten sonra internet gidip gelecektir ve sonrasında artık DNS ile bağlantı kurmuş olacaksınız.

CloudFlare DNS Kurulumu 2021

CloudFlare DNS kurulumu video içeriğinden detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili olarak aklınıza takılan veya sormak istediğiniz kısımlar için hemen alt kısımda yer alan yorum alanını kullanmaktan çekinmeyiniz. Gönderileriniz genellikle 3 – 5 saat içerisinde tarafımca onaylanıp, ihtiyaç halinde yanıt verilmektedir.

Yorum yapın