Fotoğrafçılığın geleceği bir çok senedir tartışılan bir konu ve hala daha belirsizliğini koruyan sorulardan bir tanesi. Son yıllarda teknolojinin çok fazla gelişmesi ile bir çok insan tarafından geleceği olmayan meslek olarak gösterilmeye başlandı.

Fotoğrafçılığın Geleceği

Benim kişisel görüşüm, kendi içinde bir birinden ayrılan alanlara sahip bir meslek olan fotoğrafçılık, bazı alanlarda daha fazla büyüme sağlayacakken, bazı alanlarda ne yazık ki bitme noktasına gelecek. Bundan bir kaç sene önce geleceğin meslek grupları listesinde her zaman yerini alan bu meslek, ne oldu da birden bire bu kadar dibe vurdu? Haydi gelin sürece bir göz atalım!

Akıllı Telefonlar

Gelişen dijital teknolojiler arasında şüphesiz en büyük gelişimi gösteren araçlardan bir tanesi de akıllı telefonlar ve kameraları oldu. Özellikle Apple‘a ait son akıllı telefonlar bir DSL makina kadar iyi sonuçlar verebiliyor. Bu durumun en çok etkilediği alan ise turizm fotoğrafçılığı oldu.

Eskiden insanlar tatil bölgelerinde bir otel fotoğrafçısıyla çalışırken artık evin erkek bireyi ailenin fotoğraflarını çekme konusunda yetkili olarak atanmış durumda. Tabi buna birde baskı fotoğrafların artık değer kaybetmesi ve dijital fotoğrafların değer kazanması da eklenince kimse bir turizm bölgesinde fotoğrafçı aramıyor artık.

İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin vatandaşları ise, fotoğrafçılığın bir meslek olduğunu, elindeki ekipman ne kadar iyi olursa olsun asla bir fotoğrafçı kadar iyi kareler yakalayamayacağını düşündükleri için, bu turistler hala turizm fotoğrafçılığını ülkemizde yaşatmaya devam ediyor diyebilirim. Gerçekte bu değil mi? Işık bilmediğin sürece, açı bilmediğin sürece elindeki ekipmanın ne kadar iyi işler yapabildiği çok fazla bir şey ifade etmiyor.

Stüdyo Fotoğrafçılığı

Ülkemizde hala yaşayan ancak kan kaybeden meslek gruplarından bir taneside stüdyo fotoğrafçılığı oldu. Hem eskiye oranla çok daha fazla fotoğrafçının olması, hem de insanların artık düğünler dışında stüdyo fotoğrafçılarına uğramaması bu sektörün kan kaybetmesine neden olurken, düğün çekimlerinin yüksek ücretleri sayesinde halâ ayakta kalmayı başarabiliyorlar.

Tabi ufak tefek vesikalık, sünnet, nişan çekimleri de bir nebze olsun bu sektörü ayakta tutuyor!

Fotoğrafçılığın geleceği konusunda stüdyo işi yapanlar görebilecekleri zararın zirvesine ulaştığını ve artık bundan daha fazla zarar görmeyeceği görüşündeyim. Özellikle isim yapmış, gerçek anlamda fotoğrafçılığı bilen insanlar için yolun bundan sonrasını yükseliş olarak görebiliriz.

Fotoğrafçılığın Geleceği Nasıl Olabilir
Fotoğrafçılığın geleceği
Doğa Fotoğrafçılığı

Bu işi para kazanmak için yapmayan insanlar için durum eskiye oranla aynı diyebiliriz. Zaten bu insanların kâr amacı olmadığı için yaptıkları iş ve alanlar da değişmedi. Değişen tek şey bazı çekimcilerin artık telefonlarını kullanması ve büyük firmaların fotoğraf makinası satışlarında ki azalmalar diyebiliriz. Buna telefonlarla beraber yeni kompakt aynasız makinaları da eklersek zaten piyasa çok fazla bölünmüş oluyor ve pasta çok fazla dağılıyor. Özet olarak; Akıllı telefonlar sadece fotoğrafçıları değil, Canon, Nikon gibi büyük firmaları da etkilemiş durumda oldu.

5 Sene Sonra Durum Ne Olacak?

Sosyal medyanın ülkemizde yaygın olarak kullanılması, insanların dijital fotoğraflara eskisinden daha fazla önem vermesi, bir çok insanda fenomen olma ya da dikkat çekme arzuları olduğu sürece bu meslek profesyonel anlamda kaybolacak bir meslek olmayacaktır. Şehirlerde artık çok fazla stüdyo ve fotoğrafçının yer alması pastayı çok fazla dağıttığı için bir çok insan tarafından geleceği olmayan meslek gruplarından gösterilmeye devam edilecek. Zaten eline makinayı alan her kişi ben fotoğrafçıyım demiyor mu?

Özetlemek gerekirse

Fotoğrafçılığı bilen insanlar, ışık ve açının ne olduğunu, pozlamanın ne olduğunu bilen insanlar eğer photoshop ve fotoğraf tasarımı konusunda da kendilerini geliştirirlerse bu işten her ne olursa olsun ekmek yemeye devam edecektir ve bu durum değişmeyecektir. Fotoğrafçılığın geleceği konusu bu insanları çok fazla düşündürmeyecektir aynı zamanda.

Türkiye’de yüzlerce web developer vardır ama webmaster forumlarında herkes kendini developer olarak gösterir. Ancak gerçek yazılımcılar hiçbir zaman müşteri endişesi, iş ve gelecek endişesi taşımazlar. İşte fotoğrafçılığı da buna benzetebiliriz.

Fotoğrafçılığın geleceği konusunda siz ne düşünüyorsunuz?