Atölye

Ghost Blog Hakkında Tüm Merak Edilen Konular

Ghost Blog yazılımını çok yakın bir zaman burada denedim ve bir çok konuda büyük kolaylık sağladığını gözlemledim. Benim gibi Ghost blog alt yapısı araştırması içinde olanlar içinde, bu konuda sık sorulan sorulara kısa yanıtlar vermeye çalıştım.

Ghost Nedir?

JavaScript ile yazılmış, Node.JS ile çalışan bir açık kaynak kodlu ve özelleştirilebilir blog yazılımıdır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde, ihtiyaçların doğrultusunda bir oyun hamuru gibi şekillendirip, özelleştirebilirsiniz.

Ghost Kurulumu Zor mu?

Ghost, normal hosting’e kurabileceğiniz bir yazılım değil. Sanal sunucu almanız ve SSH erişimine sahip olmanız gerekiyor. Plesk panelden Docker isimli uygulama ile tek tık ile kurulum yapabilirsiniz.

Tıpkı WordPress’de olduğu gibi adres çubuğunda yönetici bilgilerinizi oluşturmanız, site başlık ve açıklamanız gibi alanları doldurmanız yeterli oluyor kurulumu tamamlamak için.

Ghost Kullanmanın Avantajları

Çok hafif bir yazılım olduğu için, Google Pagespeed ve GTMetrix gibi araçlardan tam puan alabiliyorsunuz. Ayrıca hazır satılan Ghost temaları da sade ve hızlı olduğu için, yazılımı yavaşlatmıyor.

Çok sade ve öz bir yönetici paneli var. WordPress gibi çok detay ve ayar bulunan bir sistemle karşılaşmayacaksınız. Sadece yazı yazanları hedefleyen bir sistem olduğu için, gereksiz olan her şeyden arındırılmış.

Ghost Blog Logo
Ghost Blog’S

Ghost Kullanmanın Dezavantajları

Bana göre dezavantajı hiç yok arkadaşlar. Türkçe dil paketi yok ama yönetici paneli çok az sekmeden oluştuğu için beş on dakika kurcaladıktan sonra her şeyi ezbere yapıyorsunuz ve Türkçe dil seçeneğine ihtiyaç duymuyorsunuz.

Ayrıca temaların düzenlemesi çok kolay olduğu için tema çevirilerinde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Ön yargıyla bakmanıza neden olabilecek hiçbir yönü yok. Biraz da olsa WordPress’e hakimseniz 1-2 gün içinde Ghost’u rahatlıkla çözebileceksiniz.

Ayrıca Ghost’un dahili olarak bir yorum sistemi yok ve bu konuda Disqus ile çalışmak durumundasınız. Söz konusu olan site hızı olduktan sonra bence bunun da bir dezavantajı yok. Disqus kurulumu oldukça basit, sadece bir kod ekleyerek yazılarda görünmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ghost Kullanabilmek için Sistem Gereksinimleri

Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04 or Ubuntu 20.04
NGINX (minimum of 1.9.5 for SSL)
A supported version of Node.js
MySQL 5.7 or 8.0
Systemd
A server with at least 1GB memory
A registered domain name

Dip Not: Ghost 4 versionu için geçerli sistem gereksinimleridir. Bilgiler 01.04.2021 tarihinde Ghost.org üzerinden alınmıştır.

Ghost ve SEO

Ghost üzerinde WordPress’de olduğu gibi bir SEO eklentisi ya da aracı bulunmuyor. Sistemin kendisinde var olan başlık ve açıklama girme alanı, bağlantı belirleme alanları mevcut. Zaten SEO eklentilerinin bir çoğu da bu işi görmüyor mu? SEO uyumlu makale yazmayı biliyorsanız eğer, geri kalan teknik konuları Ghost hallediyor.

2 haftalık Ghost deneyimlerimden elde ettiğim bilgiler sonucunda index hızlarımda artış ve sıralamalarda artış mevcut. Yani Ghost kullanacak insanların, SEO konusunda endişe duymalarına gerek yok. Bu sistem üzerine kurulu bir çok büyük site ve günlük milyonlarca trafik alan web siteleri mevcut.

Ghost Örnekleri

Eğer bu sistemi kullanmaya niyetliyseniz ve hali hazırda bir kaç Ghost tabanlı site örneği görmek isterseniz, resmi sitede referans mevcut.

Ghost Kurulumu Yapmak İsterseniz

Tüm bu bilgiler sonucunda Ghost’a geçmek ve teknik konularla uğraşmak istemiyorsanız, ben yardımcı olabilirim. Ücret ve detaylar için ahmetyerli[at]icloud.com adresinden bana ulaşım sağlayabilirsiniz.

İnternet kategorisi içerisinde, Ghost blog konusuyla alakalı diğer tecrübe ve deneyimlerimi de bulabilirsiniz.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu