Kişisel

Google News Kaydım İlk Başvuruda Onaylandı

Google News kayıt başvuru konusu, bir çok web site sahibinin ilgi duyduğu konulardan bir tanesi. Bende burayı kaydetmek ve orada bulunmak istiyordum bir süredir. Sonunda bir hayalim gerçekleşti ve başvurum onaylandı!

Sizlere bu süreçte nasıl onay aldığımı, bu süreci nasıl yönettiğimi ve başvuruyu nasıl yaptığımı, böyle bir konu oluşturarak sizlere açıklamak istedim.

Google News Nedir?

Öncelikle Google News‘in çalışma mantığını anlamak ve iyi kavramak gerekiyor. Bu proje nedir, ne amaçlar, nasıl çalışır? Bu soruların cevabından sonra, burada nasıl bulunabileceğimiz hakkında da ufak bir bilgiye sahip olabiliriz.

Google News’in Türkçe açılımı, Google Haberler demek. Yani önceliği; ajanslar, son dakika gelişmeleri gibi konular ve haber sitelerini bir arada toplamak. Google burada, binlerce haber sitesinden yüz binlerce konuyu bir arada topluyor ve sınıflandırıyor. Servisi kullanan insanlara ise farklı kategorilerde tüm haberleri konularına göre bulabiliyor. İşte böyle bir sistemin kullanıcısı da fazla oluyor, bu sistemin bir parçası olmak isteyenlerde.

Özellikle Android kullanıcıları tarafında, telefonlarında ön yüklü olarak gelen bu uygulama sayesinde Google çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu sistem sayesinde yüz binlerce insan bu servisin içinde dolaşıyor ve site içeriklerini görebiliyor. İşte bu sistemin bir parçası olan siteler de günlük kullanıcı sayısını ikiye, üçe katlıyor ve kazançlarında büyük artış meydana geliyor. Google News’in neden bu kadar önemli olduğunu artık anladık sanırım?

Bloglar Nasıl Kayıt Olmayı Başarıyor?

İçeriği haber olmayan site ve bloglar buraya nasıl kayıt almayı başarıyor? Google’ın bu servisi 2002 yılında kuruldu ve kullanıcılara sunuldu. Aradan geçen yıllar içerisinde içerik anlamında, daha da büyüdüler. Artık içerik üreten bir çok sitede buraya kayıt olabilir ve burada bulunabilir. Google’ın burada ki asıl stratejisi, insanların aradığı tüm bilgileri, tek bir platform altında toplayabilmek ve insanlara sunabilmek. Durum böyle olunca pastadan pay alan web site sahipleri sayısıda bir hayli artmış oldu.

Google News Kayıt

Peki nasıl kaydolacağım, başvuru için aranan şartlar neler? Buraya kaydolmak ve içeriklerinizi listelemek çok kolay da diyebilirim çok zorda. Google News kayıt, tamamen sitenizin içeriği ve başvuru da aranan bir kaç detayda gizli. Gelin bu detaylara biraz göz atalım…

Site veya bloğunuz tamamen özgün içeriklerden oluşmalı, belli bir konuya sahip olmalı. Ben burada öncelikle mobil teknolojiler üzerine yazılar yazıyorum. Alt konu başlıklarım ise web teknolojileri, masaüstü teknolojiler ve yaşam tarzı. Yani bir çok konuda teknoloji içeriğini bulabiliyorsunuz. İşte Google burada sizi bir konuya hakim görüyor ve içeriklerinizin bu konuya meraklı bir çok kullanıcı tarafından takip edileceğini düşünüyor. Sonuç olarak sizi bünyesine katmak istiyor. Google News kayıt konusunda birinci dikkat etmeniz gereken konu tam olarak bu.

Başvuru onaylama sürecinde ise farklı zorluklar, daha doğrusu kurallar ile karşılacaksınız. Sitenizde kullandığınız logo ile başvuru da kullandığınız logo aynı olmak zorunda. Ayrıca footer copyright yazısında kullandığınız isim ile başvuru isminiz de aynı olmak zorunda. Tabi olay bu kadarla da bitmiyor, site başlığınız ile başvuruda kullandığınız başlık bire bir aynı olmak durumunda.

İşte böyle detaylar sitenizin reddedilmesine neden olabiliyor. Başvuru esnasında sitenizde yer alan meta kelimeler dışına çıkmayaya çalışın.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu