Kişisel

Hangi Ekosistemi Neden Tercih Ediyorum?

Hangi Ekosistemi Kullanıyorum sorusuna yanıt vermeden önce bir konuyu açıklamak isterim. Bundan bir kaç yıl önce ekosistem denildiği zaman insanların akıllarına komple bir bütün oluşturabilecek bir sistem gelmezdi. Tabi o dönemlerde böyle bir sistem kurmanın bir mantığı da pek yoktu.

Dijital çağın zirvesini yaşadığımız bu yıllarda, ekosistemler bir masaüstü ve mobil kullanıcısı için bir çok şey ifade ediyor. Benim işlerimin büyük çoğunluğu masaüstü sistemlerden geçiyor ve durum böyleyken uyum sağlayabilecek ekipmanlar, bir biri ile senkronize çalışan yazılımlar tercih etmek olmazsa olmazlarımdan.

Dijital Ekosistem Nedir?

Bir markaya ait ürünlerin bir biri ile senkronize çalışarak uyum sağlaması ve aynı zamanda ortak dosya merkezi gibi cloud(bulut) sunucu sistemlerinin bir bütün olarak ortaklaşa çalışmasına izin veren sistemlere Dijital Ekosistem denir. Apple Ekosistem ve diğer ekosistemlerde buna örnek olarak gösterilebilir.

Hangi Ekosistemi Kullanıyorum

Benim için Apple’ın kapalı kutu olması, özelleştirme olanaklarının kısıtlı olması hiçbir negatif sonuç oluşturmuyor. Masaüstü ve mobil teknolojilerde aradığım şey özgürlükten çok stabilite. Kullandığım sistemin sorunsuz ve hızlı çalışması her şeyden önce gelir. Gün içerisinde yapmış olduğum işlemlerin sayısı bazen bir insanın kaldıramayacağı boyutlara ulaşabiliyor.

Durum böyle olunca yavaş çalışan, son sistem donanımlara sahip olmasına rağmen bazen insanı bunaltan sorunlarla karşılaşmak isteyeceğim en son şeydir.

Apple’ın havalı olması, pahalı olması, gösterişli olması benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Sonuç olarak tek bir odanın içerisinde işlerimi yürütürken bunların bana hiçbir katkısı olmayacak. Benim için önemli olan şey işlerimi sorunsuz ve hızlı şekilde halledebilmem, işletim sistemleriyle uğraşmadan, virüsle uğraşmadan, programlarla uğraşmadan en kısa yoldan çözüme gitmek.

Apple ile alakası olmayan insanlar bile bu konuda en iyi donanım ve yazılımların Apple’da olduğunu söyleyebilir. İşte Apple Ekosistemi neden tercih ediyorsun sorusunun cevabı bu olabilir.

Kullandığım Apple Ekosistem Ürünleri

Masaüstü bilgisayar veya notebook kullanmıyorum şu an için. A’dan Z’ye bütün işlerimi 8. nesil iPad üzerinden yürütüyorum. Bu bloğun kurulması ve tüm detayları bile iPad üzerinden gerçekleştirildi. Hatta Logoyu bile iPad üzerinden yaptığım gibi, blogda kullanılan görsellerin tasarımlarını bile iPad üzerinden gerçekleştiriyorum.

Peki neden iPad Air değil, Pro değil?

Yukarda bahsettiğim gibi ben işin gösteriş tarafıyla hiç ilgilenmedim. iPad PRO ya da iPad Air bana bundan fazlasını vermeyecekti. Eğer bir YouTuber olsaydım, sürekli video düzenleme işleriyle uğraşmış olsaydım, evet PRO doğru tercih olabilirdi. Ama kullandığım tek şey tarayıcı arkadaşlar ben neden PRO serisi bir iPad alayım ki? Fotoğraf düzenlemelerini zaten Adobe uygulamaları üzerinden yapıyorum, ekranın IPS LCD olması benim için dezavantaj değil avantajdır gerçek renkleri görebildiğim için.

Hangi iPhone Modelini Tercih Ediyorum?

iPhone 11 kullanıyorum. Çok memnun muyum derseniz değilim. Evet gerçekten çok hızlı ve bugüne kadar kullandığım iPhone’lar arasında en iyi kamera, en iyi video en uzun giden batarya ömrü bu telefonda ama benim bunlarla pek işim olmuyor. Küçük telefonlara alışık olduğum için yakında bunu satıp iPhone SE 2020 modeline geçebilirim.

Bugüne kadar hep iPhone 5-6-7-8 modelleri kullanmış biri olarak iPhone 11’i çok büyük ve kalın buluyorum. Nerede benim tek elle rahat tutup kullandığım iPhone 8’im…

iPad ile iPhone arasında ki ilişki ney peki?

Tablet üzerinden web işlerimin tamamını yürüttüğüm için, iCloud servisini de aktif olarak kullanıyorum ve bu sayede tablet üzerinde ki verilerim, dosyalarım aynı zamanda iPhone üzerinde de oluyor. Aynı uygulamalar ikisine de yüklendiği için bazen tasarımları telefondan yapıp direk tablette kullanıyorum yada bir yazıyı telefondan yazıp tabletten paylaşıyorum. İşte bu geçişleri bana sağlayan sistemin adı dijital eko sistem oluyor.

Dışarı çıksanız bile telefondan tableti yönetmiş oluyorsunuz aslında ya da bir işi yapmak için eve gelmenize gerek kalmıyor.

İlk eko sistem adını duyduğumda çok sıcak bakmamıştım ve çok yararlı olacağını düşünmemiştim ama kullandıkça insan anlıyor ne kadar iş kolaylaştırdığını.

Peki ya AirPods ya da Apple Watch?

İkisini de kullanmıyorum arkadaşlar. Hayatımda her şeyi prize ve bataryaya bağlamak her şeyi kontrol etmek şarja takmak istemiyorum. Çünkü bana sunacağı şeyler benim için çok fazla bir anlam ifade etmiyor şu aşamada. Bir gün yoğun telefon görüşmeleri yaparsam o gün mutlaka AirPods düşünebilirim ama bu gün için sadece müzik dinliyorum ve kablolu kulaklık rahatsız etmiyor. En azından AirPods’a yönelecek kadar kötü bir performans sunmuyor.

Apple Watch içinde normal sosyal yaşamda zaten saat kullanmayan bir insan Apple Watch’ı neden kullanır ki? Saati aktif olarak kullanan insanlar için normal saatlerden Watch serisine geçmek mantıklı olabilir ama ben saat kullanmıyorum zaten. Belki bir iki sene sonra bunuda deneyimleyebilirim.

Mac Kullanmayı düşündün mü hiç derseniz;

Bir sene civarında bir Macbook deneyimi yaşadım. Zaten bu deneyimi yaşadıktan sonra normal bilgisayarlar hiçbir zaman ilgimi çekmedi. İşimi daha da profesyonelleştirirsem, web alanında daha da ilerlersem bir gün Macbook, iPad, iPhone üçlüsüne terfi edebilirim. Şu an için gereksiz buluyorum. Hiç mi eksiliğini hissetmiyorsun derseniz evet tasarım yaparken, CSS dosyalarının içindeyken gerçekten aradığınız noktalar var ama buna değer mi bu son kullanıcının kişisel tercihidir tamamen.

Mac veya Windows Bilgisayarlarda yaptığım, tablette yapamadığım ne var peki?

Apple Ekosistem bünyesinde, iPad cihazların en büyük özelliği; web sitelerini tıpkı masaüstü veya mac’lerde olduğu gibi tam sürüm olarak gösteriyor mobil sürüm gibi değil. Buda zaten tableti bir bilgisayara dönüştürüyor diyebilirim. İnternet üzerinden dosya indirimi yapabiliyorum, dosyalarım uygulaması sayesinde tüm içeriklerimi ve indirdiklerimi bir arşivde tutabiliyorum.

Şu ana kadar Bilgisayar ve Mac üzerinde yaptığım ve burada yapamadığım yalnızca iki şey oldu. Bunlardan birincisi WhatsApp Web kullanamıyordum, artık buna izin verdiler ve bu sorun düzeldi. Öyle bir sorundu ki ne uygulamasını indirmenize izin veriyor ne whatsapp web kullanmanıza. Çok şükür bu sıkıntı bitti.

Diğer yaşadığım sorun halâ devam ediyor ve bu tüm web yöneticilerini ilgilendiriyor. Safari veya başka bir internet tarayıcısından sayfanın kaynak kodlarını görüntüleyemiyorsunuz arkadaşlar. Henüz buna izin vermiyorlar ve tasarım esnasında özellikle CSS konusunda çok büyük sıkıntı diyebilirim. Daha da kötüsü bu işi yapabileceğiniz uygulama da yok.

Bunlar dışında klavye ve mouse ile tableti stant üzerine koyup bilgisayar gibi kullanıyorum ve tüm gün şarj ihtiyacı da duymuyorum.

iPad Kalemi Kullanıyor musun derseniz

Şu an için grafik tasarım ile logo ve içerik görselleri dışında görsel çizimler yapmadığım için kullanmıyorum ancak ilerleyen dönemlerde en azından çizim için olmazsa bile fotoğrafları düzenleme konusunda işime katkı sağlayacağından bu ürünü de alabilirim.

Apple Ekosistem üzerinde iPad 8 üzerinde tasarım yapmak, blog yönetmek, fotoğraf tasarlamak, grafik ve tasarım yapmak, mouse ve klavye kullanmak gibi konulara ayrı başlıklarda değineceğim arkadaşlar, çok fazla konu içeriğinden çıkmak istemiyorum. 🙂

iPad 8. Nesil tabletin detaylı özelliklerine iPad 8 bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili düşünce ve sorularınız içinde alt kısımda yer alan yorum alanını kullanırsanız en kısa sürede yanıtlamaya çalışırım. 🙂

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu