Bilgi Arşivi

Hayatı Minimalist Yaşamak Hakkında Bir Kaç İpucu

Yaşam Tarzı konusu içerisinde benim için en önemli konulardan minimalizm ile hayatı sade ve nesnel olarak minimalist yaşamak hakkında düşüncelerimi yazarak başlamak istedim. Yaklaşık iki senedir minimalizm üzerine hayatımı şekillendiriyorum. Tabi aynı zamanda buna göre yaşamaya gayret ediyorum. Konu içeriğine detaylı girmeden önce bir açıklama yaparak başlayalım.

Minimalizm nedir?

Bana göre bunun açıklaması sadeliktir ve sade yaşamaktır. Wikipedia ise minimalizm’i şu şekilde özetlemiş;

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatıminimal sanat gibi tabirlerle de anılır.

Kaynak: WİKİPEDİA

Yani sadelik ile beraber nesnelliği ön plana çıkaran akım olarak da ifade edebiliriz. Bu konu hakkında daha da detaylara alt kısımda yer vereceğim.

Minimalist Yaşamak Nedir?

Gereksiz ve ön plana çıkmayan her şeyi arka garaja atmak, minimalist yaşama örnek olarak gösterilebilir. Her kişinin yaşam tarzı, standartları, araç ve gereçleri farklı olduğu için herkesin minimalizm’i aynı şeylerden oluşmaz. Temel olarak ise herkeste aynı sonuca çıkar.

Minimalizm içerisinde çok varlıklı olmanız veya hiçbir şeye sahip olamamanız çok bir şey ifade etmiyor. Konusu yaşam tarzı olan bir şey nasıl sonuç olarak maddiyata bağlanmıyor diyebilirsiniz. Buna şöyle bir açıklama yapayım, elinizde dünyalarda olsa, odaklandığınız şey sadece konunun kendisi olacağı için geri kalan varlıklarınız ya da olmayan varlıklarınız bir anlam ifade etmiyor.

Sizlere şunu yapın bunu yapın diyemem, çünkü minimalizm içerisinde var olan tek gerçeğin sadelik ile nesneyi ön plana çıkarmak olduğu için, size sadece yolu göstermede yardımcı olabilirim.

Ben Minimalizm’i Nasıl Yaşıyorum?

Bu konuyu açıklığa kavuşturacak en büyük örneği kendimden verebilirim.

Bu blog’da dikkatinizi çeken birinci şey nedir? İlk girdiğiniz de, ilk izleniminiz ne oldu? Forumlarda ki blog tanıtım yazısında gelen yorumların tamamı çok sade ve basit olmasıydı. Ben bilmiyor muydum, sağ menüye 15 widget eklemek, ana sayfayı karmaşık hale getirip gösterişli olmasını sağlamak? Peki bana ne kazandıracaktı?

Tasarımın sadeliği sayesinde bu yazılara çok rahatlıkla girip okuyabiliyorsunuz ve okurken dikkatinizi dağıtmıyorsunuz. Kısacası ulaşmanız gereken tek şey olan içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Minimalist Yaşamak bu değil midir?

Bir diğer örneği telefonumdan, masamdan, tabletimden ve odamdan verebilirim;

Tek ana ekran kullanıyorum, genellikle insanların ekranlarında bulunan bir çok uygulama ben de yoktur. Gün içerisinde sık kullandığım uygulama ve araçlar dışında kalan tüm her şey silinmiştir. Duvar kağıdım düz renk açık tondur. Aynı şeyler tablet içinde geçerli.

Çalışma masamın üzerinde tablet, bir kalem ile bir defter tek vardır. Bunların dışında köşede bir ufak kaktüs. Kısacası kalabalık olan hiçbir şey; ne hayatımda, ne de araç ve gereçlerimde olamaz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirmeyi Düşündünüz mü?

Minimalist yaşamak herkese cazip gelmeyebilir. Ben bunun nedenini tamamen insanların alışkanlıklarına bağlıyorum. Alıştığınız şeyleri değiştirebilirsiniz, yeni alışkanlıklara çevirebilirsiniz. Alışkanlıklardan kurtulmak kolaydır, zor olan şey bağımlılıklardan kurtulmaktır. Bu ikisini genellikle karıştırır insanlar ve aslında her şeyde olduğu gibi yine kafada bitirir.

Eğer minimalist yaşamaya alışırsanız, hayatınızdan çok daha fazla keyif alırsınız ve gün içerisinde kafanızı meşgul eden bir çok şeyden kurtulmuş olursunuz. Dağınık yaşamak, yani bazı insanların hayata bakış açısıyla kalabalık ve gösterişli yaşamak yorar insanı. Hatta bu yorgunluğa bile alışır, ihtiyaç duyduğu şey olan sessizliğe kavuştuğu anda strese girmeye başlar. İşte günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi bu değil midir?

Kurtulun! WhatsApp’da onlarca grupta olmak zorunda değilsiniz, her gün telefonda onlarca mesaja cevap vermek zorunda değilsiniz! Her gün sosyal medyaya girip bir şeyleri beğenmek zorunda değilsiniz. Her gün yüksek seste müzik dinlemek, televizyon izlemek, gündemi takip etmek veya haber bağımlısı olmak zorunda değilsiniz.

Bir gün haber izlemediğiniz için hiçbir şey kaybetmezsiniz. Siz bunları istemiyorsunuz sadece bunların bağımlısı oldunuz ve gerçekleşmeyen tüm bu şeylerde kendinizi suçlu hissediyorsunuz!

Hayır demeyi öğrenmek minimalist yaşamın birinci maddesidir. Önce kendinize hayır demeyi öğrenmelisiniz. Kendinize ve bilinç altınıza önce ben demeyi alıştırmalısınız. Bunu bencillik olarak değilde, kendinize duyduğunuz saygı olarak benimsemelisiniz.

Minimalizm’de Farkındalık

Günün kaç saati internetinizi kapatabiliyorsunuz? Kapatırsanız ne olacak? Telefonunuzu kaç saat elinize almadan durabiliyorsunuz? Çok önemli bir şey kaybetmeyeceksiniz, çok önemli bir haberi kaçırmayacaksınız. Zaten kaçırdığınız zaman aslında o şeyin çokta önemli olmadığını anlayacaksınız.

Ve sen web teknolojileriyle ilgilenen dostum; tasarımın göze hitap etmesi, gösterişli olması için o kadar uğraş verdin ama insanlar sitende aradığı şeyleri bulamıyor farkında mısın? Çünkü karmaşık gelen her şeyden insan bilinç altı uzaklaşıyor. Onlara kusursuzu sunmak adına yaptığın her şey aslında en basit şeyi bile veremez hale getirdi! Kimse haber sitelerinin ana sayfasına girip okumaz, çünkü herkese haber sitelerinin ana sayfaları karmaşık, karışık gelir.

Vazgeçtikçe özgür olabilirsiniz bu hayatta. Unutmayın bazı şeyleri düzene koymanın en büyük yolu onlardan kurtulmaktır.

Yazıya bir alıntı ile son verelim;

Tükettiğinizden fazlasını ürettiğinizi hayal edin. Almaktan çok verdiğinizi hayal edin. Gelişmek için azmettiğinizi hayal edin. Size en yakın olan insanları sevebilmek için önünüzdeki bütün engelleri kaldırdığınızı hayal edin. Gerçek başarıyı hayal edin. Daha hafif, daha özgür, daha mutlu olduğunuzu hayal edin.

Minimalizm, Joshua Fields Millburn

Sevgiyle kalın..

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu