Bilgi Arşivi

iCloud Nedir, iCloud Hesabı Nasıl Açılır?

iCloud, Apple’ın en gizemli ürünlerinden biridir. iCloud nedir ve ne işe yarar? Sorusunun detaylı yanıtını; iCloud hesabı nasıl oluşturulur ve iCloud hesabının özellikleri nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarıyla beraber cevaplayacağım. iCloud’u kullanma ve pek çok hizmet ve özelliğinden en iyi şekilde yararlanma hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaya çalışacağım. iCloud’un işlevlerini anlamadan önce, mantığını anlamak gerekir. Hangi mantıkla çalışır ve depolama sistemi ile senkronize servisleri arasında temel fark nedir? İki ayrı servis nasıl tek bir noktada işlem sağlıyor? İşte bunların yanıtını bulduğumuz anda, iCloud’a dair hiçbir soru işareti aklımızda kalmayacaktır. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan iCloud hakkında tüm detayları paylaşmaya gelelim isterseniz. İlk maddemiz iCloud nedir sorusunun cevabı olsun.

iCloud Nedir?

iCloud, Apple’ın bulut tabanlı hizmet yelpazesine verdiği addır. E-posta, kişiler ve takvim senkronizasyonu, kayıp aygıtların konumu ve bulutta müzik saklama gibi çeşitli alanları kapsamaktadır. Bu açıdan çok yönlü bir servis olduğu söylenebilir.

Genel olarak bulut hizmetlerinin ve özellikle iCloud’un amacı, bilgiyi yerel olarak değil, bir bulut sunucusu olarak bilinen uzak bir bilgisayarda depolamaktır. Bu, belirli bir cihazda depolama alanı kullanmadığınız ve aynı zamanda bilgilere internete bağlı herhangi bir cihazdan erişebileceğiniz anlamına gelir.

iCloud Nasıl Kullanılır
iCloud Hesap Açmak ve Erişim Sağlamak

iCloud Ne İşe Yarar?

Özünde iCloud bilgileri online olarak depolamanıza ve ardından bu bilgileri tüm aygıtlarınızdan (iPhone, iPad, Apple TV, Mac, Windows PC vb.) erişmenize olanak tanır. iCloud.com adresini ziyaret edip hesabınızla giriş yaparsanız bu basit konseptin geniş uygulamasına yelpazesini görebilirsiniz.

Kişiler – İzin verirseniz, iCloud kişileri iOS ve macOS aygıtlarınız arasında senkronize edecektir. Bu, yalnızca bir kişi listesi tutarak diğer cihazlarla eşleştirme yapabileceğiniz anlamına gelir. Çünkü iPhone’da yaptığınız tüm değişiklikler diğer aygıtlardaki kişiler için geçerli olacaktır.

Takvim – Kişiler kısmına benzer şekilde iCloud (izin verilmesi taktirde), tüm aygıtlarınızdaki etkinlikleri eşitler.

iCloud Drive – Dosyaları bulutta depolamanın basit yoludur. Bununla ilgili daha fazla bilgi için iCloud Drive’ı kullanma konusuna bakmalısınız.

Notlar – Notları yerel olarak kaydetmeyi seçebilirsiniz. Ancak bunları cihazlar arasında eşitlemek son derece kullanışlıdır.

iWork – iCloud sayesinde Pages, Numbers ve Keynote gibi uygulamaları web uygulaması olarak kullanabilirsiniz.

iCloud E-Posta Servisi Olarak Kullanılabilir

iCloud hesabınızı aynı zamanda bir e-Posta adresi olarak da kullanabilirsiniz. Hatta güvenilirlik açısından ana e-posta hesabınızı iCloud olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. İsmini[at]icloud.com uzantılı bir e-posta adresi sahibi olabilirsiniz ve tüm cihazlarınızdan maillerinize erişim sağlayabilirsiniz. Benim toplamda 5-6 farklı e-posta hesabım var ancak ana e-posta adresim 2013 yılından beri iCloud ‘dur. Güvenilirlik ve erişim anlamında yaklaşık 8 senedir hiçbir problemle karşılaşmadım.

iCloud Fiyatlandırması

iCloud ücretsizdir, en azından başlangıç için böyledir. Bir kuruş bile ücret ödemeden bir iCloud hesabı oluşturabilirsiniz. Ancak burada sınırlı bulut depolama alanı söz konusudur. Tüm cihazlarda kullanabileceğiniz sadece 5 GB yeriniz vardır.

Bu çok fazla alan değildir. Belgelerinizi, fotoğraflarınızı veya videolarınızı kaydettiğiniz cihazı yeterli bulmuyorsanız bulut hizmetlerini veya iCloud hizmetini kullanabilirsiniz. Bir başka ifadeyle yükseltme yapmanız gerekecektir.

50 GB – 6,5 TL Aylık Ödeme – Genelde öğrencilerin tercih ettiği pakettir. Müzik yedekleri, fotoğraf yedekleri ve video yedekleri için tercih edilir. Fiyatının uygun olması, öğrencilerin tercih etme nedenlerinden biridir.

200 GB – 19,99 TL Aylık Ödeme – En çok tercih edilen paket. Normal bir asgari ücretli çalışan bile aylık 20 TL gibi bir ücret ödeyerek 200 GB alandan yararlanabilir. Video ve içerik üreticiliği yapmayan tüm kişiler için bu alan gayet yeterli ve ideal seçim olacaktır.

2 TB – 64,99 TL Aylık Ödeme – Çok fazla veriye sahip olup, bu verilere her yerden ulaşma imkânı isteyenlerin tercih ettiği paket.

iCloud Nedir – iCloud nasıl ayarlanır?

iCloud hesabınız, Apple Kimliği ile bağlantılıdır. Dolayısıyla bir Apple Kimliği sahibi değilseniz bir tane oluşturmanız gerekir. Aygıtınızdaki işletim sistemini de güncellemeniz gerekebilir. Bir sonraki adımını hangi cihazı kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

iPad/iPhone – Kurulum sürecinin ortasında iOS, iCloud kullanmak isteyip istemediğinizi süre sorar. Kurulum sırasında etkinleştirme yapmadıysanız, Ayarlar kısmına gidin, adınıza dokunun ve iCloud’u seçip Apple Kimliği ile giriş yapın.

Mac – Sistem tercihlerini açın ve iCloud’u tıklayın. Şimdi Apple Kimliği ile giriş yapın. Daha sonra ise kullanmak istediğiniz hizmetleri işaretleyin.

Apple TV – İlk kurulum sırasında iCloud etkinleştirmeyi seçmemiş durumdaysanız Ayarlar > Hesaplar > iCloud yolunu takip edin ve Apple Kimliği ile giriş yapın.

PC – Windows için iCloud’u indirin ve yükleyin. Uygulamayı açın ve Apple Kimliği ile giriş yapın. Ardından kullanmak arzu ettiğiniz iCloud servislerinin yanına tik işareti koymayı ihmal etmeyin.

iCloud nedir konusunda iCloud’un nasıl ayarlandığını da bu şekilde açıklamış olduk. Çoğu zaman, iCloud arka planda sessizce çalışır. iCloud’un işini yapmasına izin verirseniz, bir cihazda oluşturduğunuz belgelerin başka bir cihazda mevcut olduğunu, takvim etkinliklerinin ve kişi ayrıntılarının sorunsuz bir şekilde senkronize edildiğini görebilirsiniz.

iCloud Mail Nasıl Açılır
iCloud Gizlilik ve Güvenlik

iCloud’un Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

iCloud nedir sorusunun sonlarına doğru ise, bu servisin sağladığı tüm avantajları listeleyerek anlatmaya çalıştım. Eklemeyi unuttuğum ve yeni bir özellik olması durumunda sizde bunu yorumla belirtebilirsiniz.

Güvenilirlik – Dünyanın en güvenli bulut depolama sistemidir. Tıpkı iOS, iPadOS ve MacOS gibi ulaşılması zor güvenlik duvarlarına sahiptir.

Ulaşılabilirlik – Tüm Apple cihazları ile senkronize çalışır, bir aygıtınızdan diğer aygıta bulut depolama kullanarak aktarım çok kolaydır. Ayrıca Apple tabanlı tüm cihazlardan tüm verilerinizi görebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayan Depolama Alanı – Verilerinizin çok olması sizi düşündürüyorsa, iCloud’da böyle bir sıkıntınız olmayacağız. TB cinsinden alan bile satın alabiliyorsunuz. Bu avantajı sayesinde iCloud depolama alanınız bir sabit disk gibi işlev görebiliyor.

Silinme Koruması – iCloud’un en büyük avantajlarından bir tanesi de çöp kutusuna sahip olan yapısı. Bu özellik sayesinde, silmiş olduğunuz verileri bir ay içerisinde tekrardan kurtarma şansınız var.

Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılama Servisi – iCloud uygulama yedeklerinden, rehber yedeğine kadar tüm uygulamalarınızı bünyesinde barındırabilir. Bunların yanında iCloud’u bir Drive servisi gibi kullanabilirsiniz. Bu da size tüm gerekli yedeklerinizi tek bir alanda toplamanıza ve kontrol altında tutmanıza olanak tanır.

iCloud Nedir – Sık Sorulan Sorular

iCloud Hosting olarak kullanılabilir mi? – Hayır, iCloud servisi bir hosting ya da servis sağlayıcı olarak kullanılamaz. Tabi durum şu an için böyle. İlerleyen dönemler ne getirir bilemeyiz.

iCloud’da Her Şeyi Barındırabilir miyim? – Kişiye özel depolama alanı olduğu için sizden başka hiç kimse verilerinizi göremez bu nedenle evet, barındırabilirsiniz.

iCloud WhatsApp Yedeği de Saklar mı? – Evet. Tıpkı rehber, mesajlar ve takvim yedeği gibi, aktif etmeniz durumunda WhatsApp yedeği de iCloud üzerinde saklanabilir.

Apple iCloud Verilerimi Görüyor mu? – Hayır, Apple bu sistemi geliştirirken şifreleme yöntemleriyle geliştirdi. Tıpkı WhatsApp’dan mesaj gönderirken içeriklerin şifrelenmesi gibi, yedeklerinizde şifrelenerek depolanmaktadır.

iCloud nedir ve nasıl kullanılır gibi tüm sorularınıza detaylı yanıtlar vermeye çalıştım. İstenmeyen Spam Mesajlardan Kurtulmak isimli yazımı okuyarak telefonunuza gelen spam mesajlardan kesin olarak kurtulabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak yine sormak istediklerinizi yorum alandan yazabilirsiniz. Yorumlarınız genellikle bir kaç saat içerisinde onaylanıp yanıtlanmaktadır.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu