İnternetten yapılacak işler konusunda, Covid-19’un etkisiyle birlikte bir çok insanı yeni iş arayışlarına sürükledi ve bu konuda ki araştırmalar yaygınlaştı. Bu sektörde yer alan 12 yıllık tecrübem ile, sektörden para kazanabileceğiniz ve kârı yüksek 5 iş imkanından bahsedeceğim.

İnternetten Yapılacak İşler

Yaklaşık olarak 1 senedir pandemi dönemi içerisinde evlerimize hapsolmuş durumdayız. Bu süreç içerisinde bir çok insan işten çıkarıldı. Aynı zamanda yeni iş arayışında olan insanların önünü büyük ölçüde kapattı. Sektöründe iyi kazançlara sahip şirketlerde bile düşük kâr marjı gerçekleşti. Bu durum sadece bizim ülkemizde olmadı ne yazık ki. Dünya da global seviyeye ulaştığı için, ithalat ve ihracat sektörü de yavaşladığı zaman, üretim sektörü büyük bir düşüş yaşadı.

Şimdi internetten yapılacak işler konusunu inceleyelim ve neler yapabiliriz, hangi deneyimlere sahibiz bir inceleyelim.

Makale Yazarlığı

1. iş olanağı editörlük, makale yazarlığı işleridir. Bir çok web sitesi sahibi, sitelerini güncel tutabilmek için sürekli olarak makale yazdırır. Rekabet oranı yüksek olduğu için web site sahipleri de, giderlerini her zaman SEO ve Makale yazarlığına ayırır. Ayrıca bu alanda harcama da yaparlar. İşte bu nedenle bu sektörde sürekli olarak alışveriş gerçekleşir ve arayış sürer.

Çok kitap okuyan biriyseniz ve çok iyi yazı yazdığınızı düşündüğünüz bir özelliğiniz varsa; makale yazarlığı tam size göre bir iş! Bu alanda, bilmediğim konular hakkında nasıl yazı yazacağım? diye endişe etmenize de gerek yok. Bu sektörde size iş veren insanlar, konu başlıklarını verirler ve ortalama 300 kelime ile 1000 kelime aralığında yazmanızı isterler. Burada bazı püf noktalar vardır ve hedef kelimeler verilir. Bu hedef kelimeleri yazı içerisinde bir çok kez başlık ve içerik olarak kullanmanız yeterli olacaktır.

Makale yazarlığında 100 kelime başına verilen ücret ortalama 2 ile 3 türk lirası aralığıdır. Günde 2000 kelimelik içerikler yazarsanız ortalama 40-60 türk lirası kazanırsınız. Bu rakamı sadece yazı yazarak elde etmiş olursunuz. Bunu 3000 kelimeye sığdırmanız durumda bir günde 100 türk lirası üzerinde bir kazancınız olacaktır. Nasıl iş?

Editörlük
Makale Yazarlığı / Editörlük Hizmetleri

Editörlük İşleri

Bu alanda yapabileceğiniz bir diğer işte editörlüktür. Bu alanda sizden istenilen iş genelde bir yazıyı bir yerden bir yere taşıma ve yayınlama mantığıdır. X sitesinden ya da X dosyasından bir yazıyı alıp Y sitesine eklersiniz ve yayınlarsınız. Bu iş makale yazarlığından daha kolaydır ancak verilen ücretler daha düşüktür. Makale yazarlığı için harcadığınız sürenin aynısını ve belki daha fazlasını harcayarak daha az para kazanırsınız.

Makale yazma yeteneği olmayan veya zor gelen insanlar genelde bu işi tercih ederler. İnternetten yapılacak işler konusunda en kolayı editörlüktür. Bazı kurumsal firmaların da bu iş için iyi para verdikleri görülebilir ve sürekli çalışma imkanı size sunabilir. R10 ve WMAracı gibi webmaster forumlarını kullanarak makale ve editörlük işi bulabilirsiniz.

Ürün Girme İşleri

E-Ticaret siteleri olanlar, bazen binlerce içerik girmek durumunda kalırlar ve bununla uğraşmamak için bu işi başkalarına yaptırırlar. Makale yazarlığına göre, yine daha kolay bir iştir ve kopyala/yapıştır mantığı vardır. İnternetten para kazanmak konusunda hiçbir yetenek gerektirmeyen işlerden biridir.

Bu işten kazanacağız rakam, editörlük ile aynı rakamlardır. Zaten mantık olarak da benzer işler olduğu için, bu sektörde de makale yazarlığından daha çok kazanamazsınız. Günlük çok fazla iş ve çalışma ile sürümden kazanma mantığı! Bu işten yine günlük 200 ile 300 türk lirasına kadar kazanmanız mümkündür, tabi bu rakamlara ulaşmak için biraz robot gibi olmak gerekir.

Grafik Tasarım İşleri

Photoshop ve grafik tasarım ile aranız iyiyse; logo tasarımları, banner tasarımları ve fotoğraf tasarımları gibi konularda bu sektörde size para kazandıracaktır. Bir çok web sitesi ve kurumsal firmalar logolar yaptırıyor. Bir çok fotoğrafçı da aynı zamanda fotoğraf düzenleme işi yaptırabiliyor.

Makale Yazarlığı ve editörlük işlerinden daha fazla para kazanabileceğiniz bu sektörde; müşteri bulmak, makale ve editörlük kadar kolay olmayabiliyor. Eğer işinizde profesyonelseniz bir logo için bile 400 TL kazanabilirsiniz. Çoklu işlerde ise tek seferde bazen 3/4 bin türk lirasına kadar kazanma ihtimaliniz vardır.

İnternette Yapılacak İşler
İnternetten Para Kazanma / İnternetten Yapılacak İşler
İkinci El Al/Sat İşlemleri

Son maddemizde baya kârlı bir sektör olan ikinci el konusunda alım/satım işinden bahsedelim. Bu sektörde yer alabilmek için öncelikle belli bir sermaye ile beraber, alacağınız ürünler hakkında da bilgi sahibi olmak zorundasınız. Örnek vermek gerekirse; cep telefonu alım satımı yapacaksanız eğer, cep telefonları hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. Aksi taktirde dolandırılma ihtimaliniz var.

İkinci el pazarı, profesyonellik gerektiren bir alandır ve çıraklığını yapmadan patronluğa soyunamazsınız. Zaten tecrübe dedikleri olay ticarette budur. Her şeye rağmen, internetten yapılacak işler konusunda para getiren bir iştir ve diğer sektörler kadar emek gerektirmez.

İnternetten yapılacak işler konumuzun sonuna geldik. Öne Çıkarılmış Görselleri Nasıl Yapıyorum isimli konumu inceleyerek grafik tasarım konusunda kısa yoldan bir deneyim elde edebilirsiniz. Yazma Motivasyonu nasıl artırılır yazımı okuyarak da makale yazarlığı hakkında ufak püf noktaları öğrenebilirsiniz. Bu iki konu, sizin bu sektörde var olmanız için yardımcı olacak deneyimler kazandıracaktır.

Konuyla alakalı olarak sormak istediğiniz olursa eğer, alt kısımda yer alan yorum bölümünü kullanırsanız kısa süre içerisinde yanıtlamaya çalışırım.

Pandemiden bir an önce kurtulup normal hayata geçeceğimiz günleri çabuk görmek dileğiyle, hoşça kalın…