Bilgi Arşivi

Yeni Bir Bilgisayar: Webmaster için iPad Yeterli mi?

Webmaster ve iPad kelimeleri bir araya geldiğinde bir birini tamamlayan iki unsur olabilir mi sizce? iPad deneyimlerimin bir buçuk ayı sonunda yaşadığım tecrübeleri, böyle bir durumda karşılaşacağınız bilinmeyen yönleri sizlerle paylaşıyorum.

Konu içeriği biraz uzun olacak. Amacım bu işi iPad ile yapmak isteyen insanların aklında tek bir soru işareti bırakmamaktır.

Webmaster ve iPad

Webmaster’lar için iPad yeterli mi sorusuna; evet yeterli de diyebilirim hayır yeterli değil de diyebilirim. Bunun cevabı sizin beklentilerinizde gizli ve detaylı açıklamalardan sonra zaten neyi yapabileceğiniz ya da neyi yapamayacağınıza rahatlıkla karar verebileceksiniz. Tercihinizi buna göre yapabilecek bilgiye sahip olacaksınız.

Grafik ve Tasarım

Yaptığınız işler genellikle grafik ve tasarım üzerine ise, çizime dayalı işlerle uğraşıyorsanız iPad size bir bilgisayardan çok daha fazlasını verecektir. Zaten çizim tabletleriyle yarışma noktasına gelen bu küçük canavar, sahip olduğu kalemin de yetenekleriyle size büyük kolaylık sağlayacak.

Photoshop ile beraber Lightroom bir biriyle uyumlu çalışıyor diyebilirim. Buna bir de Adobe‘nin spark post uygulamasını dahil ederseniz bir çok işleminiz artık kusursuz olacaktır. Adobe’nin Photoshop uygulamasının bilgisayarda olduğu kadar detaylı ve işlevsel olmadığını en azından 2021 yılının ilk çeyreği için söyleyebilirim.

Yaptığınız iş logo tasarımları, afiş ve katalog tarzında işlemler ise sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Tabi iPad üzerinde bunları yapabilmek için Adobe’ye biraz para bayılmanız gerekecek. Ücretsiz sürümleri de bir çok özelliği barındırıyor ama profesyonel işlemler için premium üyelikler şart.

Webmaster ve iPad konusunda grafik tasarımı böylelikle açıklamış olduk, konuyla ilgili ek sorularınızı yorum alanından yöneltirseniz en kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

Websitelerin Görünümleri

iPad üzerinde bir web sitesini tıpkı bir bilgisayarda olduğu gibi masaüstü modunda görüntüleyebilir, tüm siteyi tek ekranda kontrol edebilirsiniz. Aldığınız iPad’in ekran boyutu ne olursa olsun tam ekran görüntüleme sağlarken, ekranda görünen tasarım ekran boyutuna göre değişiklik gösterebiliyor. Ben en küçük ekran boyutuna sahip iPad’lerden biri olan 8’i kullanıyorum ve web site görüntüleme de hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Hatta size şöyle güzel bir haber de vereyim; son iPadOS güncellemesi ile beraber artık sitelerin otomatik olarak masaüstü modunda açılmasını sağlayabiliyor, sürekli mobil siteden masaüstü siteye geçiş işleriyle uğraşmıyorsunuz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Kesinlikle deneyimleri de öyle!

Artık web sitelerin genişlik değerleri pixel cinsinden değil de % cinsinden verildiği için web sitelerinin %99’u ekrana tam uyum sağlıyor. Hatta forum deneyimleri bile bilgisayar’ı aratmıyor.

Webmaster ve iPad konusunda tarayıcı ile görüntüleme konusunu da böylelikle açıklamış olduk.

Sayfa Kaynağı Görüntüleme

İşte sıkıntı yaşayacağınız kısıma nihayet geldik! Eğer bir iPad ile bir web sitesinin kaynak kodlarını görüntülemek, HTML ve CSS incelemesi yapmak isterseniz bunu ne yazık ki yapamıyorsunuz. Bu Safari ile alakalı değil, Chrome, Opera, Mozilla gibi tarayıcılar içinde böyle ve bu işi yapabileceğiniz bir uygulama da yok! 2 saatte bitecek CSS düzenlemelerim sırf bu nedenle 6/7 saatimi aldı. Bu işi çok yapıyorsanız size uzun vadede çok büyük bir zaman kaybı yaşatacaktır.

Önümüzde ki güncellemeler de bu durum değişir mi bilmiyorum ancak Apple’ın tabletleri artık bir bilgisayara dönüştürme arzusunu da bildiğimiz için yakında neden olmasın diyebiliriz. Webmaster ve iPad konusunda -1 puanı buradan yazıyoruz şimdilik.

FTP Uygulamalarının Kullanımı

iPad üzerinde FileZilla, CuteFTP gibi alışık olduğumuz FTP uygulamaları ne yazık ki yok. Bu işi ya tarayıcıdan dosya yöneticisi kullanarak yapacaksınız, ya da Dosyalarım uygulamasının sağladığı FTP olanağından faydalanacaksınız. Ben henüz bu işi Dosyalarım uygulamasından yapamadım. Sanırım web sunucularıyla bağlantı konusunda henüz gelişme gösteremedi bu canavar.

Dosya Yönetimi

Bilgisayarlarda alışık olduğumuz dosya indirme, arşivleme sistemi iPad üzerinde de kusursuz olarak yapılabiliyor. Zaten iPad’lerin iOS’dan iPadOS yazılımına terfi etme nedenlerinden bir tanesi de iPad’lerde dosya ve klasör yönetimine geçiş işlemleriydi. Bu dosya sistemi bir Windows bilgisayar gibi değil de bir Mac bilgisayar gibi çalışıyor. Windows’dan Mac’e ilk geçişte yaşadığınız alışma süreci iPad üzerinde de olacaktır.

Sık Kullandığımız Uygulamalar

Windows bilgisayarda web işleriyle uğraşan insanlar genellikle NotePAD++, Lightshot, tarayıcıda toolbar, mozbar gibi çeşitli eklentiler kullanırlar. Bunların hiçbiri iPad’de yok ne yazık ki. Ekran görüntülerini tek tuşla F4 yardımıyla alabilir ve kaydedebilirsiniz ancak bunu internet ortamına yüklemek, bir yerde paylaşmak için bir resim yükleme servisine ihtiyaç duyuyorsunuz. NotePAD++ için de alternatif uygulamalar mevcut ancak kodlamaları bu kadar rahat yapabileceğiniz bir uygulamaya henüz rastlamadım.

Tarayıcıdan sitelerinizin durumunu sürekli kontrol edebileceğiniz araç ve eklentiler de henüz iPad’de yok. Tüm tarayıcılarda bizzat denedim, eklenti olanaklarının henüz olmadığını tecrübe ettim.

Sonuç olarak sizlere iPad hangi Webmaster işleriyle uğraşan insanlara uygun hangilerine uygun değil bir liste hazırladım.

iPad Hangi Webmaster’lar İçin Uygun?
 • Grafik Tasarım ve Çizim işi yapanlar için,
 • Fotoğraf işleriyle uğraşan insanlar için,
 • Kodlamadan çok içerik editörlüğü yapanlar için,
 • Sürekli seyahat eden ve uzun batarya ömrüne ihtiyaç duyanlar için,
 • Ezbere çalışanlar, çok fazla kaynağı görüntüleme ihtiyacı olmayanlar için,
 • SEO ile içli dışlı olmayanlar için,
 • Yine tasarımdan çok webmaster forumlarında zaman geçirenler için,

iPad tercihinde bulunabilirsiniz. Webmaster ve iPad konusunda hiçbir sorun bu konularda yaşamazsınız.

iPad Hangi Webmaster’lar İçin Uygun Değil?
 • Hayatı kodların içinde geçenler için,
 • Sürekli bir sitenin kaynak koduna bakanlar için,
 • CSS ile içli dışlı olanlar için,
 • Çok büyük ekran veya ekranlara ihtiyaç duyan yazılımcılar için,
 • SEO işi ile uğraşanlar için,
 • Tarayıcı kolaylığı sağlayan araçları kullananlar için,

iPad doğru bir tercih olmayacaktır. Bu işi yapanlar için iPad, ek bir araç görevi görebilir ancak bir bilgisayar yetenekleri şu an için yok!

Dip Not: Konuyu ve yenilikleri sürekli takip ettiğim için, yeni gelişmeler sonrasında değişen durum olursa konu sürekli güncellenecek ve konu altında güncelleme tarihi paylaşılacaktır.

Sonuç Olarak

iPad ve iPadOS son yıllarda inanılmaz derece de gelişim gösterdi. Bundan iki yıl önce bu saydıklarımın hiçbirini yapamazken bugün yarı bir bilgisayar oldu. Apple’ın artık iPad’leri bir bilgisayar yapma arzusu böyle devam ederse bir seneye kadar tam bir bilgisayar olabilir görüşündeyim. Web teknolojileriyle ilgilenen, günün bir çok zamanını bilgisayarda geçiren insanlar için iPad inanılmaz bir yardımcı araçtır ve içerik editörlüğü içinde bir numaralı araçtır.

Kişisel görüşüm bu işi yapan herkesin evinde, elinin altında kullanacağı bir iPad’in bulunmasıdır. Zaten Bluetooth Klavye ve Mouse ile kullanabiliyor, stant desteği ile beraber ekran olarak da ayrıca kullanabiliyorsunuz.

Yine bu konuyla ilgili aklınıza takılan soru veya yaşadığınız sorunlarınız için yorum alanını kullanabilirsiniz. Genellikle 24 saat içerisinde yorumları cevaplamaya özen gösteriyorum.

Bol hitli günler dilerim.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu