iPad Cihazlarda Klavye ve Mouse Tecrübesi

iPad’de klavye ve mouse kullanmak artık hayal değil! Bundan üçyıl önce tableti bilgisayar olarak kullanmak hayal gibi gelirken günümüz teknolojisinde artık bilgisayarlar yerini tabletlere bırakmaya başladı.

Bu yazı içerisinde iPad tabletlerde klavye ve mouse kullanımı konusunda tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşarak, bilgisayarda ki deneyimlerden ne gibi artı ve eksileri olduğuna değinmek istiyorum. Hazırsanız eğer kahvenizi alıp okumaya başlayabilirsiniz.

iPad’de Klavye ve Mouse Kullanmak

Bildiğiniz gibi iPad tabletler, iki yıl öncesine kadar iOS işletim sistemi kullanıyordu. Yani iPhone ile çok yakın özelliklere sahip büyütülmüş telefon gibiydi tabletler. Günümüzde geldiğimiz nokta da ise iPadOS diye tamamen iPad’ler için dizayn edilmiş bir işletim sistemi mevcut. iPadOS tamamen bilgisayar ve telefonların orta noktasını hedef almış bir işletim sistemi olurken, bir çok konuda kullanıcıları da bilgisayar kullanmaktan kurtarıyor. Apple resmi sitesinde ki iPadOS başlığını inceleyerek bu işletim sistemi hakkında tüm detaylara erişebilirsiniz.

Ben iPad 8. nesil kullanıcısıyım ve tüm internet işlemlerimi tablet üzerinden yürütüyorum. Tabi bunun için tableti bir stant üzerine koyarak ekran olarak kullanıyorum ve klavye ile mouseda bana direksiyon görevi sağlayarak tüm tableti dokunmadan kontrol altında tutmama olanak tanıyor.

Bilgisayarlar kadar stabil çalışıyor mu?

Klavye ve mouse konusunda kesinlikle bilgisayarı aramıyorsunuz arkadaşlar. Hatta AssistiveTouch ile fareye ek tanımlamalar bile yapabiliyorsunuz. Burada iyi performans alabilmek için tek yapmanız gereken alacağınız donanımlara iyi karar vermek.

Hali hazırda Bluetooth teknolojisi ile bağlantı sağlandığı için çok fazla klavye ve mouse alternatifiniz yok. Tabi çeşitli araçlar ve dönüştürüceler kullanarak USB kavlosuz mouse ve klavye’de kullanabilirsiniz ancak buna gerek yok.

Apple orijinal klavye ve mouse fiyatları eğer bütçenizi aşıyorsa, alternatif tıp olarak nitelendirdiğimiz Logitech, Trust gibi markalar size bu yolda eşlik edebilirler.

Hangi Bluetooth Klavye ve Mouse’u öneriyorum?

Kullandığım ekipmanları almadan önce çok fazla bir araştırma yaptım ve inceleme videoları izledim. Mouse konusunda eğer orijinal ürün alamıyorsanız, size orijinale en yakın deneyim sunacak olan Logitech Peeble M350 tercih edebilirsiniz. 1 aydır bu ürünü kullanıyorum ve bir kere bile kesinti, gecikme olmadı. Zaten hassasiyet ayarlarını da tabletten yapabiliyorsunuz ve kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Logitech Apple ürünleri konusunda gerçekten çok başarılı ve kaliteli ürünler ortaya koyuyor.

Klavye konusunda ise Trust’a ait 22238-03 ürününü kullanıyorum. Mouse’da olduğu kadar bu ürünü ne yazık ki önermiyorum. Zaten alırken tedirginlik yaşamıştım ve bu tedirginlik konusunda beni pişman etmedi diyebilirim. Çok fazla bağlantı kopması meydana gelebiliyor. Özellikle 10 dakika sigara içmeye gidip geldiğiniz zaman tekrar bağlantı kurmanız gerekebilir. Bunun dışında aktif yazı yazdığınız zaman sizi çok fazla yarı yolda bırakmıyor ve aktifken kesinti çok nadir oluyor. Bu klavyeyi 18 Kasım 2020 tarihinde 246,90 TL ödeyerek almıştım. Apple klavyelerinin 1,000 TL rakamlarını gördüğünü hesaba katacak olursak iş gören fiyat performans ürünü diyebiliriz ancak yine de bunun yerine Logitech öneriyorum.

Araştırmalarım sonucunda Logitech’in en çok tercih edilen klavyesi K380 modelini önerebilirim. Bu klavye hem Apple ürünleri için tasarlanmış hemde üç tane özel fonksiyon tuşu sayesinde 3 ayrı bağlantı sağlayabiliyor, bu üç bağlantı arasında tek tuşla cihaz değişikliği de yapabiliyorsunuz.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi. WordPress ve GeneratePress konularında profesyonel destek almak için Twitter hesabımdan bana ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın