iPad’ler için kalem konusu aslında yazılacaklar listemde olmayan bir konu başlığıydı, ancak piyasada yer alan, bilgi kirliliğinin sık olduğu iPad konularından bir tanesi olduğu için, planlarım dışına çıkarak böyle bir ara yazı hazırlamak istedim. Göründüğünden çok daha fazla fonksiyon sahibi olduğu için, seçimi de o kadar önemlidir. Bir çok çizim işiyle uğraşan tasarımcıların bile çizim tabletlerinden iPad’lere geçmelerine neden olan en büyük faktör, kalemlerin becerisidir.

Apple ürünlerinden, özellikle araç olarak kullanılan donanımların çok fazla yan ürünleri, alternatifleri de mevcut. Durum böyle olunca bazen kullanıcılar yanlış adım atabiliyorlar.

iPad’ler İçin Kalem Seçimi

Apple ürünleri ne olursa olsun belli bir standart seviyesinde olur her zaman ve fiyat konusunda da aynı istikrarı sürdürür. iPad’ler için kalem seçiminde de, orijinal kalemlerin fiyatının yüksek olmasından dolayı bir çok kullanıcı alternatif tıp alanına yönelerek yan sanayi ürünler tercih edebiliyor. Peki alınan yan sanayi ürünler, orijinali kadar katkı sağlayabiliyor mu? Tabi akıllara gelen ilk cevap orijinali mutlaka aratır yanıtı oluyor.

Orijinal Apple Kalem Almak Şart mı?

Tableti ne için kullandığınız, çizim işiyle ne kadar uğraştığınız, fotoğraf tasarımı konusunda neler yaptığınız bu sorunun cevabıyla doğrudan etkilidir.

Orijinal Apple kalemleri, hassasiyet oranı en yüksek ürünler olurken, hata oranı da en düşük ürünlerdir. Yani ben bir çizimciyim diyorsanız, grafik tasarım veya fotoğraf tasarımı ile uğraşıyorsanız, sizin için orijinal üründen başka bir alternatif yok.

Zaten iPad’e geçme nedeniniz bunlarken, tam performans alamayacağınız ürünler tercih ederseniz ne yazık ki yakında bir sinir hastasıda olabilirsiniz.

iPad’ler için kalem

Alternatif Kalemler Ne Kadar Etkili?

Piyasada yer alan ve size iyi gelecek tek alternatif ürün Logitech‘e ait Apple kalemleri olacaktır. Onlar da iyi performans sunuyor, ancak fiyatları da Apple kalemlerine yakın olduğu için bence orijinal tercih etmeniz daha mantıklı olur. Ben Logitech’e ait Bluetooth fare kullanıyorum iPad üzerinde, orijinal gibi performans alabiliyorum. Kalem konusunda da aynı memnuniyeti alabilirsiniz, artık tercih size kalmış durumda.

Çin Pazarında Satılan Kalemler

iPad’ler için kalem seçiminde bir çok insan ucuz olmasından dolayı çin pazarına yöneliyor. Özellikle Aliexpress üzerinde satılan 100/150 TL civarında olan kalemler ne yazık ki orijinal ürünler çok fazla gerisinde kalıyor. Bu konuyu biraz açmak gerekirse;

  • Bu ürünlerin hassasiyet seviyesi sizi memnun etmeyecektir,
  • Bu ürünlerin bluetooth performansında sürekli kopmalar olacaktır,
  • Bu ürünlerin uçları sürekli kırılarak sizi ek masrafa yöneltecektir,

Şöyle bir örnek vermek gerekirse; çizim yapıyorsunuz ve bir alanın içini boyamanız gerekiyor veya bir çizgi çizeceksiniz diyelim. Çektiğiniz çizginin bir kısmının nokta nokta olmasını ister misiniz? Ya da bir boyama esnasında normal kalem ile dört fırçalık işi 10 fırça darbesi ile halletmek size zor gelmeyecek mi?

Apple Saf Değil

Apple iPad’ler için kalem üretirken aslında stratejisi o iPad’lerin üretiminden önceye dayanır ve daha piyasaya iPad’ler çıkmamışken, alternatif ürünlere tedbir alınmıştır. Bunun en büyük örneği de yine bu alternatif ürünlerin performans gösterememesidir.

Apple kalem sahibi olmak için ayrıca Apple Pencil satın alın bağlantısını kullanarak sizin tabletinize uygun 1. Nesil ve 2. Nesil kalemden birini tercih edebilirsiniz.

iPad’lerde Klavye ve Mouse makalemi de inceleyebilirsiniz.