iPhone’larda Konum Açıp Kapatma İşkencesi

iPhone cihazlarda konum servisleri açmak ve kapatmak için sizde benim gibi bazen işkence çekiyorsunuz değil mi? Bu işlem, neden artık define aramaya benziyor? Bugün sizlere haklı bir eleştirimi dile getireceğim ve bir sorunun yanıtını bulmaya çalışacağım. iPhone telefonlarda hücresel ağını açıp kapatmak, wifi açıp kapatmak ve hatta tek tuşla kestirmeleri kullanarak binlerce işlem yapmak çok kolay. Bir şey hariç! Apple bunu bilerek mi yapıyor? Bazı şirket veya şirketler neden özellikle konuma erişmenin zor olmasını istiyor? iPhone’da konum açmak için ayarlara giriyorsunuz, konum servislerini bulup iki alt sekmeye daha tıklayıp defineyi bulabiliyorsunuz. Bu işi bu kadar zorlaştırmanın altında yatan gerçek nedir şimdi onu bulalım.

iPhone Konum Acip Kapatma

iPhone Konum Açıp Kapatma İşkencesi

iPhone Konum Servisleri

iOS 10 ya da 11 sürümüydü tam olarak hatırlamıyorum. Ayarlar sekmesinden sadece ‘ko’ yazdığımız zaman bile konum servisleri hemen sonuçlarda gösterilirdi. Yani bir nevi definecilik oynamak durumunda kalmazdık. Peki ya şimdi? Ayarlara girin, konum yazdığınız zaman bile 20 tane farklı ayar seçeneği çıkıyor! Bunların arasında doğru olanı cımbız ile çekmek durumundasınız. Tabi bulabilirseniz.

Ne denetim masası ne de ana ekranda konum açmak ya da kapatmakla ilgili bir kısayol bulunmuyor. İşte şeytanın devreye girdiği nokta tam olarak burası. İnsanın aklına tek bir soru geliyor… Apple bizim konum servislerimizi açıp kapatmamızı ya da daha doğrusu açtığımız zaman tekrar kapatmamızı neden istemiyor? Gelin bunun altında yatan gerçeklere bakalım.

GPS Açıp Kapatmak
iPhone GPS/Konum Servisleri Açıp/Kapatmak

Konum Servisleri Oldu Sana Reklam Servisi

Apple kendi reklamları da dahil olmak üzere, birçok firmanın reklamını kişiselleştirilmiş olarak sunuyor. Yani bu ne demek? Safariden bir otobüs bileti ararsanız eğer, Instagram’a girdiğiniz zaman karşınıza hikâye ve gönderi reklamları olarak otobüs firmaları ve bilet alma şirketleri çıkmaya başlayacak. İşte buna kişiselleştirilmiş reklamlar diyoruz. Peki konum servislerinin bununla ne alakası var? Dışarıda bir otobüs firması almak için otogara gittiğiniz zaman, konum servisleriniz otogarda olduğunuzu, bilet alabileceğinizi fark ediyor ve aynı mantıkla size bu reklamları göstermeye başlıyor. Konum servisi işte tam olarak bu mantıkla çalışıyor.

Konum Servislerinin Bir Çözümü Var mı?

Kişiselleştirilmiş reklam görünmesini teknik olarak engelleyebiliyorsunuz. Ayarlar > Gizlilik > Analizler ve İyileştirmeler sekmesi altında açık ayar bırakmanızı önermiyorum. Ayrıca yine Ayarlar > Gizlilik > Apple’ın Sunduğu Reklamlar kısmından ise kişiselleştirilmiş reklamları kapatabiliyorsunuz. Bunları yaptığınız zaman, artık Apple konum servisleri aracılığı ile sizlere reklam gösteremiyor. Tabi bunu ne derece dürüstlükle yapıyor orası soru işareti.

Sonuç Olarak

Konum Servisleri hayatımızın birçok alanında kullandığımız aktif bir servis. Haritada ulaşım konusunda, sosyal medya gönderilerinde konum belirtme konusunda aktif olarak bu servisi kullanıyoruz. Sorun şu ki, biz 1 kullanıyorsak, Apple ve uygulamalar 10 kullanıyor.

Gizlilik ve kişisel veri konusunda dünyanın bir numaralı firması olan Apple bu konuyu mutlaka çözmeli. Gizlilik konusunda kullanıcıya birçok çözüm ve güvenlik sergileyen bu firma, artık bu sıkıntıyı çözmeli.

Eğer konum servislerini çok sık kullanmıyorsanız, mutlaka bu ayarı kapalı durumda tutmanızı ve zorunlu olmadıkça kullanmamanızı öneriyorum. Bunu yaptığınız zaman pil ömrü konusunda da bayağı bir tasarruf sağlamış olacaksınız aynı zamanda.

Son olarak İstenmeyen Mesaj ve Aramalardan Kurtulmak isimli yazımı okuyarak, her gün cep telefonunuza ve e-posta adreslerinize gelen onları can sıkıcı öğeden kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın

1