iPhone SE 2020 Hakkında Kısa ve Uzun Vadeli Görüşlerim

iPhone SE 2020 Kullanıcı Yorumları konseptinde olacak bu makale içeriğinde, yaklaşık olarak 10 iPhone modeli değiştirmiş biri olarak, tüm detaylarıyla beraber görüşlerimi paylaşacağım. Bu yazının sonunda iPhone SE 2020 yani yenilenmiş model hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olabilecek, aradığınız modelin kafanızda netleşmesini sağlayabileceksiniz.

İşin teknik rakamlar kısmını, kağıt üzerinde görünen kısmını bir köşeye bırakıp son kullanıcı deneyimlerimi ve araştırmalarımın sonuçlarını paylaşacağım. Zaten kağıt üzerinde bir çok sitede sayısal değerler mevcut.

iPhone SE 2020 Nasıl Bir Telefon?

Buna en güzel örneği şöyle verebilirim; elinizde 2005 model bir Volkswagen Golf var, bunun motorunu çıkarıp yerine 2020 model Ferrari motoru takıyorsunuz. İşte iPhone SE 2020 modeli tam olarak budur. iPhone 8’in kasasını almışlar, arkada bulunan ısırılmış elma logosunu yukarıdan aşağı yani ortaya çekmişler, gereksiz küçük yazıları da kırpmışlar ve tasarımı noktalamışlar. iPhone 8’den tek farkı ön tarafın siyah renkten oluşması. Hangi rengi alırsanız alın ön taraf siyah olacak arkadaşlar.

Burada ki temel düşünce ekran kapalı olduğu zaman full ekran gibi görünmesi olabilir ve iPhone 8’den farklı görünmesini düşünmüş olabilirler.

Bir çok internet sitesi iPhone 6/7/8 ile aynı görünüme sahip olduğunu belirtir ancak tamamını kullanmış biri olarak aynı olmadıklarını söyleyebilirim. iPhone SE 2020 modelinin en çok benzerlik gösterdiği model, cam arka tasarımı ile iPhone 8 modelidir. Ayrıca diğer iPhone’lardan ayıran en büyük özelliklerden biride ekranın kenarlarının iphone 8’e oranla biraz daha kavisli bir yapıda olmasıdır.

Bu kavis nedeniyle iPhone 8, 7 gibi modellerin ekran koruyucuları tam oturmayabiliyor bu modelde ve kenarlarda hava kabarcığı meydana geliyor.

Dip Not: iPhone SE 2020 modelini alacaksanız veya sahipseniz, mutlaka iPhone SE 2020 modeli için üretilmiş ekran koruyucu taktırmanız gerekiyor. Aksi taktirde yukarıda bahsettiğim sorunlarla cebelleşebilirsiniz.

iPhone SE 2020’nin Avantajları

Bu kısımda madde madde anlatım yapacağım ve sonradan dezavantaj olarak kabul edilen gerçeklerden de bahsedeceğim.

İşlemci Gerçeği!

İçerisinde bulunan işlemci ve çip, iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’ın kullandığı işlemciyle aynı. A13 Bionic işlemciden gücünü alan iPhone SE 2020 modeli, performans konusunda asla sizi yarı yolda bıramayacak, bir takım sentetik testlerde bile iPhone 11’in üzerinde puan aldığı ispatlanmış bir gerçek.

Batarya Performansı

iPhone 6-6S-7-8 modeli kullanan insanlar batarya konusunda daha fazla verim alabilecek. Evet iPhone 8 ile aynı batarya gücüne sahip ancak unutulan bir gerçek var ki A11 işlemcili iPhone 8 ile A13 işlemcisinde ki İPhone SE 2020 modeli arasında işlemci üretim teknolojisi farkı var. iPhone 8 modeli 10nm işlemci üretim teknolojisinde yer alırken, iPhone SE 2020 modeli işlemcisi 7nm üretim teknolojisinde üretildi. Bunun anlamı şu oluyor; iPhone SE 2020 modeli aynı işlemlerde her zaman daha az enerji tüketiyor ve batarya süresi daha uzun oluyor. Arada tam iki işlemci farkı var ve bu fark azımsanacak bir fark değil.

Kısacası iPhone 6/7/8 modellerini kullanabildiyseniz, bu telefonda daha iyi batarya performansı ve ekran süresi alabileceksiniz. iPhone 6 serilerinden 2 saat fazla, 7 serisinden 1.5 saat fazla, 8 modelinden ise tam 1 saat daha fazla ekran süresi alabileceksiniz. YouTube üzerinde yer alan iPhone Batarya Testi videosunu izlerseniz zaten canlı örneği ile batarya performansını gözlemleyebilirsiniz.

Kasa ve Dayanıklılık

Kasa malzemesi 7000 serisi alüminyumdan üretildi. Ön ve arka taraf ise tamamen camdan oluşuyor. Buda cihazın kasasını sağlam ve dayanıklı kılıyor.

Ayrıca IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı! Ancak Apple’ın cihazlarda oluşabilecek su temasına karşı garanti vermediği ve bu konuda sorun yaşarsanız değişimin olmayacağını belirtmiş olayım.

Kimler iPhone SE 2020 Modelini Almalı?

  • Küçük telefon sevenler, iPhone 7-8 serilerini özleyenler,
  • Performans isteyenler,
  • Uygun fiyatlı olsun ama kamerası iPhone 11’e yakın olsun diyenler,
  • Apple kullanmak isteyip uygun fiyatlı ürün arayanlar,
  • Uzun yıllar telefon değiştirmeyecekler,
  • Senelerce güncelleme almak isteyenler,

Yukarı da listelediğim maddelerden herhangi biri size uygunsa, iPhone SE 2020 modeli sizin aradığınız ürün!

2021’nin başında olduğumuz şu dönemlerde, iPhone 12 Mini alamayacak olan insanlar için iPhone SE 2020 modeli tam bir imdat çekici görevi görüyor. Aralarında tam 5.500 TL fark var, bu farkı ödemek istemeyen ya da ödeyemeyen insanlar iPhone SE 2020 modelini tercih ederek Apple eko sisteminin bir parçası olmaya başlayabilir.

Hatta size şöyle bir açıklama yapayım;

iPhone 12 Mini aldığınız parayla, iPhone SE 2020, Airpods Pro ve Apple Watch 3 satın alarak bir eko sistem var edebiliyorsunuz! Arada tam ekran deneyimi, Oled ekran farkı, kameranın bir tık daha iyi olması sizin için çok bir anlam ifade etmiyorsa, iPhone 12 mini almak yerine iPhone SE 2020 modelini alabilirsiniz.

Kişisel Görüşüm

iPhone SE boyutu gereği rakip olarak sadece iPhone 12 Mini ile kıyaslanabilir. 11 ve XS gibi modeller kesinlikle boyuttan dolayı bu telefon ile kıyaslanamaz. Eğer iPhone 12 mini satış rakamı 7.800TL civarında olsaydı, evet SE 2020 modeline göre onu tercih etmek daha mantıklı olabilirdi. Ancak ülkemizde dolar kurunun fazla olması, telefonlarda ki vergilerin çok yüksek olması nedeniyle iPhone 12 mini ile SE 2020 arasında ciddi bir fiyat farkı var ve kullanıcıların bu rakamı iyi düşünüp buna göre hareket etmesi mantıklı olacaktır.

iPhone SE 2020 Kullanıcı Yorumları

Kendim iPhone 11 kullanıcısıyım. Son bir sene içerisinde iPhone 8 ve 8 Plus gibi telefonları kullandım. Ayrıca son iki sene içerisinde X, 7 ve 6s gibi modellerde kullandım. Önümüzde ki bir iki ay içerisinde iPhone 11 modelinden SE 2020 modeline geçiş yapacağım. Değiştirme nedenim 11’i büyük ve kaba bulmam. Yıllarca küçük telefonlar kullandığım için genellikle tek elde tutulabilen, rahat kullanılabilen telefonlar her zaman daha kullanışlı gelmiştir ve işlerimi her zaman daha hızlı halletmişimdir.

Gün içerisinde sürekli aktif bir insansanız, dışarı hayatınız fazlaysa, toplu taşımayı çok fazla tercih ediyorsanız ve erkekseniz kesinlikle iPhone SE 2020 sizin telefonunuz! Özellikle büyük telefonların cebe girmemesi veya cepte bir kalıp görüntüsünün rahatsız etmesi erkekleri yakından ilgilendiren bir durum olduğu için iPhone SE 2020 modeli, günümüzün arşa tırmanmış büyük ekranlı telefonlarını bir kenara bırakıp bizim için biçilmez kaftan oluyor.

iPhone SE 2020 modelini kullanan kişiler, alt kısımda yer alan yorum alanını kullanarak deneyimlerini paylaşırlarsa, iPhone SE 2020 Kullanıcı Yorumları başlığını arayan insanlar için; görüşleriniz referans olacaktır. İyi ve kötü tüm deneyimlerinizi bekliyoruz arkadaşlar.

Yorum yapın