Bilgi Arşivi

İstenmeyen Mesaj ve Aramalardan Kurtulun

İstenmeyen mesajlardan kurtulmak bir çok insanın beklediği bir gelişmeydi ve bu sorun kısa süre önce nihayet çözüme kavuştu. Hali hazırda uzun yıllar kullandığımız mobil hattımız; çeşitli alışveriş noktaları, internet siteleri, kayıt formları derken bir çok yerde paylaşılıyor ve yıllarca birikerek günde bir çok reklam, tanıtım mesajlarına, kampanya haberlerine maruz kalıyoruz.

Kısa Bir Ara isimli yazımda bir süre yurtdışında olacağımı belirtmiştim ve yurtiçi hattımı kapatıp Yurtdışı hattım ile orada bulundum. Dönüş yaptığımda Yurtiçi hattını taktım ve açılır açılmaz 70 kadar mesaj geldiğini gördüm. Ayda 200 mesaj desek, yıllık 2400 mesaj insanı çileden çıkarmaya yetiyor. Bu durumu araştırırken yeni çıkan yasa ile yeni bir e-devlet hizmetinin açıldığını gördüm ve bu yöntem sayesinde reklam ve tanıtım mesajlarının %95’inden kurtuldum diyebilirim!

İstenmeyen Mesajlardan Kurtulmak

E-Devlet’in yardımıyla yönetilen bu kontrol hizmeti; İleti Yönetim Sistemi adında çalışan bir Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı iştiraki olarak kuruluşu.

www.iys.org.tr üzerine inşa edilmiş bu sistem sayesinde, kayıtlı cep telefonu numaranız veya e-devlet ile giriş yaparak, istenmeyen mesaj ve aramaların tamamını engelleyebilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi bağlantısına tıklayarak siteye ulaşabilir, cep telefonu ile giriş yaparak izin verdiğiniz tüm şirket ve kuruluşları görebilir, izinleri değiştirebilirsiniz. Cep telefonu ile girişte sizden bir onay kodu istiyor ve bu onay kodu ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca E-Devlet ile giriş yapmanız da mümkün. İstenmeyen mesajlardan kurtulmak işte bu kadar basit artık!

Peki sistem nasıl çalışıyor?

Yıllar önce çıkan yasa sayesinde bir şirket ve kuruluş, sizin bilgilerinizi reklam ve tanıtım amacıyla kullanabilmesi için izninize ihtiyaç duyuyor. Bu vermiş olduğunuz izinlerin tamamı aynı zaman da devlet tarafından da görüntülenebiliyor ve devlet tarafından denetlenebiliyor. İşte bu sayede hangi şirkete hangi izinleri verdiyseniz kontrol edebiliyor ve erişimi tekrardan engelleyebiliyorsunuz.

Nasıl Kullanacağım?

İstenmeyen mesajlardan kurtulmak için sisteme giriş yaptıktan sonra zaten karşınıza izin verdiğiniz şirketler çıkıyor ve üzerine tıklayarak aktif olan butonu pasif yaptığınız zaman artık bu şirketler size reklam ve tanıtım mesajları atamıyorlar ve arayamıyorlar!

Arama ve Mesajlar Ayrı Ayrı Yönetiliyor

Şirket üzerine tıkladığınız zaman arama ve mesaj izinlerini ayrı ayrı göreceksiniz. İkisini birden pasif yaparsanız hem reklam ve tanıtım amacıyla aranmayacaksınız hem de mesaj almayacaksınız.

Bütün Şirketlere tek tek tıklamam mı gerekiyor?

Listede bütün şirketler yer almaz, sadece izninizi alan şirketleri görebilirsiniz. Bu sayede bütün şirketler yerine sadece size reklam ve tanıtım yapan şirketleri görebilir, arama ve istenmeyen mesajlardan kurtulabilirsiniz.

Yazının son güncelleme tarihi: 5 Nisan 2021

2021 yılının geneli için hala aynı yöntem ve çözüm sunulmaktadır. Bu konuda yaşadığınız sorun ya da sorunlar olması durumunda yorum alanını kullanabilirsiniz.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu