Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır, Türleri Nelerdir?

Bir süredir yazmayı planladığım kaktüs bakımı nasıl yapılır konusu, sonunda içeriğe dönüştü. Kaktüsler yapıları gereği diğer tüm bitkilerden ayrılan bir canlı türüdür. Bu farklılık, bu bitkilerin bakımlarını da diğer bitkilerden ayıran etmenlerden bir tanesi. Kaktüsler konusunda birkaç yıllık araştırmalarım ve bir yılı aşkın süredir bu işin içerisinde olmam ben ve kız arkadaşım üzerinde belli bir tecrübe ve bilgi birikimi oluşturdu. Kaktüs Bakımı konusunda en çok yapılan hatalar nelerdir? Doğru toprak seçimi ve ideal sulama nasıl gerçekleşmelidir?

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır: Genel

Kaktüsler çok dirençli ve dayanıklı bitkiler olsa da bazı koşullarda ne yazık ki hayatta kalamıyor. Kaktüslerin uzun ömürlü ve sağlıklı büyümeleri için kaktüs bakımı son derece önemlidir. Doğru ve gerekli bakımları yapılmayan kaktüslerin birçoğu ya tam gelişim gösteremiyor ya da çiçek açmıyor. Tabi bunlarla beraber bazı durumlarda ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Kaktüs Bakımında Neler Önemlidir
Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır

Bu konuda birkaç çok önemli noktaya dikkat etmeliyiz. Kaktüsler dirençli bitkiler olduğu için, yapacağımız bakımlar sayesinde sağlıklı bir yaşama sahip olabilirler.

Kaktüslerin Yaşam Ortamı

Kaktüslerin, özellikle türüne göre farklı yaşam koşulları ve ortamları mevcuttur. Bunlar genel olarak Türkiye için alt kısımda listelenmiş olan kurallardan oluşmaktadır.

Kaktüsler bazı bitkiler gibi kış aylarında da gelişim göstermezler. Kaktüslerin gelişim gösterdiği dönemler mart sonu Nisan başı gibi başlayıp, Ekim sonuna kadar sürmektedir. Özellikle çok sıcak havalarda yani Haziran Temmuz Ağustos Eylül gibi aylarda en çok gelişimi gösterirler. Çiçek açmaları ise İlkbahar ayında gerçekleşir. Kış ayları tamamen dinlenerek derin bir uykuda geçer. Soğuk iklim kaktüsleri gelişim gösterebilmeleri için 16-17 derece sıcaklığa ihtiyaç duyarken, ılıman iklim kaktüsleri 20 derece ile 33 derece sıcaklıkta gelişim gösterebilirler. Türkiye şartlarında genellikle ılıman ortam kaktüsleri olduğundan dolayı ihtiyaç duyduğu gelişim derecesi ılıman değerleridir.

Ilıman iklim kaktüsleri ve soğuk iklim kaktüsleri kuru havayı severler ve yaşamları için genellikle kuru havaya ihtiyaç duyarlar. Nem oranı olarak da %45 ile %65 aralığı kaktüsler için kabul edilebilir. En ideal değerler ise %50 ile %60 aralığıdır.

Kaktus Cesitleri
Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?

Kaktüslerin Yaşam Alanları

Kaktüs bakımı nasıl yapılır konumuzun bir diğer ana maddesi de bu canlıların yaşam alanları. Bakımı doğru yapabilmek için bitkiyi doğru tanımak gerekir. Kaktüsler, yapıları gereği çok zor şartlarda yaşayabilen bitkilerdir. Çetin hava koşulları karşısında son derece dayanıklı bitkilerdir. Yüzlerce farklı sınıfa ayrılan bu bitkiler, bakımları konusunda birçok detaya sahipler. Bu bitki türü, dayanıklılığı sayesinde çok zor çöl ortamında bile rahatlıkla yaşayabilmektedir. Kaktüslerin %95’i suyla kaplı olduğundan, çok uzun süre su ihtiyacı olmadan hayatta kalabilmektedir.

Kaktüslerin Işık ve Güneş Ortamları

Kaktüsler kış aylarını sıfır karanlık olmamak koşuluyla gölgede geçirmeyi severler. İlkbahar ve yaz aylarında ise genellikle güneşli ortamları severler. Bu geçişler dikkat gerektiren bir durumdur ve birden çıkarılmamaları gerekir. Yani gölgeden alıp direk güneşe koymak kaktüslerin alışık olduğu bir durum değildir. Bu yöntemi en iyi şekilde atlamak için, günün belli saatlerinde güneşe çıkarıp sonra gölgeye almak en doğrusu olacaktır.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır ~ Sulama

Kaktüsler dinlenme dönemlerinin sonlarına geldiklerinde, günlük çok fazla olmamak koşuluyla sulanmalılar. Özellikle şubat ayı ortalarından sonra mart sonuna kadar günlük az olacak şekilde su verilmesi gerekir. Bu uyanma dönemini sağlıklı atlatmasına ve ilkbahar ile yaz aylarını tam verimli olacak şekilde geçirmesini sağlayacaktır.

Yaz aylarına geldiğimizde hava sıcaklığı arttığından dolayı kaktüsler 4 ya da 5 günde bir yetecek kadar su ihtiyacı duyarlar. Yani kaktüs bakımı nasıl yapılır hususunda, en sık sulama dönemi yaz aylarının tamamıdır. Bu dönemlerde yapacağınız sulamalar kesinlikle az olmamalıdır. Özellikle az sulayayım ama günlük sulayayım düşüncesi yaz ayı için son derece yanlış bir tercih olacaktır. Kış ortamında ise zaten soğuk ve gölgede bulunan kaktüse hiç su verilmemesi gerekir. Uykuya geçen kaktüsü kışın sulamak son derece yanlış bilinen bilgilerden bir tanesidir.

Kaktus Topragi
Kaktüs Toprağı ve Sulanması

Kaktüs Susuz Kalırsa Ne olur?

Özellikle yaz aylarında hava sıcaklıkları yüksek derecelerde seyrederken susuz kalan kaktüste önce yapraklarda buruşmalar, dikenlerde sarkmalar meydana gelir, su verildiği zaman tekrar normale döner. Ancak bu durumun tam tersi olan az su yerine çok su verdiğiniz zaman hiçbir şekilde kurtuluşu yoktur ve bitkinin ölümüne neden olabilirsiniz.

İşte bu nedenle kaktüsler için susuz kalmak çok su içmekten her zaman daha iyidir ve çoğu zaman kurtuluşu vardır. Kaktüs bakımı nasıl yapılır konumuzda dikkat edilmesi gereken, kaktüsü diğer çiçeklerle karıştırmamaktır. Aynı zamanda çok su vermenin ters etki yaratacağını unutmamaktır. Tabi bunu yaparken bitkiyi tamamen susuz bırakmamakta en önemli ince çizgimizdir. Bu çizgiyi koruyabildiğimiz kadar sağlık bir kaktüsümüz olacaktır.

Kaktüslerde Saksı ve Toprak Değişimi

Kaktüsler yapıları gereği büyüme hızları çok düşük hızda seyreder. Çok yavaş büyüyen kaktüsler içinde saksı değişimi ancak 2 ya da 3 yılda bir gerçekleşmelidir. Tabi bu durum ultra mini boy olarak adlandırdığımız genelde kaktüslerin satış saksıları için geçerli değildir. Bu saksıların içerisinde ki toprak miktarı bir avuçla sınırlıdır ve hangi bitki olursa olsun, bu kadar dar alanda bu kadar az toprakla yaşamlarını sürdüremez. Bu yöntem, bir insanı dar bir alana hapsetmek gibidir.

Kaktüsler çok fazla toprak ve saksı değişimini sevmezler. Zaten monoton seyreden gelişim süreçleri bu değişimler ile hareketlenip istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır.Tıpkı su ihtiyacında olduğu gibi kaktüsler çok sık toprak ile saksı değişimini de sevmezler.

Saksı değişimleri ile beraber toprak değişimleri Mart-Nisan aylarında yapılmalıdır. Yaz aylarında gelişim, kış aylarında uykuda olduklarını düşünürsek; en ideal değişim ayı bu aralıklardır. Kışın toprak değiştirmek, kaktüsü uyandırmak anlamına gelir. Yazın toprak değişimi ise, kendisini hazırladığı gelişim aylarına istenmeyen bir şekilde girmesine neden olur. Yani kaktüsler belli bir plan doğrultusunda hayatta kalır. Sonuç olarak yine bitkinin hayatta kalma ihtimali en aza iner.

Kaktüs Toprak İçeriği ve Kaktüs Hastalıkları

Kaktüs çeşitleri çok fazla olduğu için her kaktüs için aynı tür toprak kullanmakta her zaman doğru sonuç vermez. İşte bu nedenle, kaktüs toprak seçiminin nasıl olacağını, kaktüs çeşitleri isimli yazımda tanımlarıyla beraber açıklayacağım. O yazıyı yayına aldığım zaman buraya bir bağlantıda bırakacağım.

Kaktüs Türleri ve Kaktüs Çeşitleri

Dünya üzerinde keşfedilmiş 260’dan fazla kaktüs cinsi vardır. Tür olarak da 14.000 üzerinde kaktüs türü vardır. Ilıman iklim kaktüsleri ve soğuk iklim kaktüsleri olarak 2 ana gruba ayrılırlar. Bu iki tür ise kendi aralarında 3 ana familya grubuna ayrılmaktadırlar. Ilıman iklim kaktüsleri, soğuk iklim türlerinden çok daha fazladır. Soğuk iklim kaktüsleri, susuzluğa karşı daha dirençsiz yapıda olur. Ilıman iklim kaktüsleri ise çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Kaktus Turleri
Kaktüs Türleri Nelerdir

3 Ana Familya Kaktüsler Hakkında Bilgiler

Pereskioideae Kaktüsleri

Çok ince ve aynı zamanda uzun gövdeye sahip, birçoğu yapraklı kaktüslerden oluşmaktadır. Tıpkı bir saksı çiçeği gibi yapraklara sahip olabilirler ve ağaç şeklinde bir görünüm kazanabilirler. Türkiye’de çok yaygın olarak görülmezler.

Opuntioideae Kaktüsleri

Boy gelişimleri çok fazla görülmeyen, en olarak ise yuvarlak ve geniş kaktüs türleridir. Halk arasında şişman kaktüs olarak da anılırlar. Ev ortamında ya da çiçekçilerde çok sık görebileceğiniz bir kaktüs türüdür. Çok fazla boy gelişimi göstermediği için pek çok kişi tarafından genelde tercih edilmezler. Ofis ya da bürolarda genellikle erkek çalışma ortamında rastlanan kaktüslerdendir.

Cereoideae Kaktüsleri

Görünüşü bir top gibi yuvarlak ve küçük görünümlü, sütunları ise simetrik görünen özel kaktüs türüdür. Çok zor bulunan kaktüslerden değildir. Ülkemizde yine üretimi çok fazla yapıldığı için herhangi bir tedarik sorunu yaşanmamaktadır. Ayrıca diğer iki kaktüste olduğu gibi yılda bir kez çiçekte açarlar.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır ~ Sonuç

Kaktüslerle uğraşmak gerçekten çok zevkli bir iş. Hiçbir şey beklemeden bir şeyler vermektir kaktüs bakımının adı. Ben bir erkek olarak bile kaktüslere çok meraklıyım ve yetiştiriciliğini yapıyorum. Şu anda bu yazıyı yazarken oturduğum masamda bile iki adet arkadaşım olan kaktüs var. Bu alanda hevesliyseniz, kesinlikle geri adım atmayın.

Genel anlamda tüm merak edilen soruları cevaplamaya özen gösterdim. Yaşam Tarzı kategorisi içerisinde bu alanda daha fazla tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım. Kaktüs bakımı konusunda merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm sorular için yorum alanını kullanabilirsiniz. Genellikle aynı gün tüm soruları yanıtlamaya çalışıyorum.

Yorum yapın