Kişisel

Bir Roman ile Kitaplara Bakış Açım Çok Değişti

Kitaplara bakış açısı konusu, bloğumda yayınladığım ilk kitap içeriği olma özelliğini taşıyor ve bu ilk konu içeriğinde, yaşadığım büyük bir dersi sizlerle de paylaşarak başlamak istedim.

Kitaplara Bakış Açısı

Kitap seçiminde, bana yararlı olacak içerikler seçmeye hep dikkat ederdim ve okuduğum kitapların tarzları genelde psikolojik ve kişisel gelişim üzerine olurdu. 22 ile 26 yaş aralığında çok fazla kişisel gelişim kitaplarında hayatıma yer verirken, son 3 senedir; psikoloji ve insan beyni okumak üzerine kitaplar tercih ediyordum. Bu tarz kitapları hep daha iyi düşünmek, daha iyi yazmak adına tercih ederdim. Sonuçta ben bir içerik üreticisiyim ve yazdıklarım bir çok insan tarafından okunup yorumlanıyor!

Buraya kadar sıkıntı yok. Hatta bu kitapların bana kattığı şeyler konusunda da sıkıntım yok, ancak asıl sıkıntı diğer romanlara karşı olan ön yargımdı. Ben, romanların insanlara çok fazla bir şeyler katabileceğini düşünmezdim ve beni çok fazla geliştirmeyeceğini düşündüğüm için pek tercih etmezdim. Hatta büyük bir ön yargı ile zaman kaybı olarak görürdüm. Bunun bir tık ötesinde ise; hayatta hiçbir işe yaramayacağım yıllara geldiğimde zamanımı romanlarla geçirmeyi hedeflerdim.

Reşat Nuri Güntekin – Acımak

İşte sahip olduğum ön yargıları bir anda dağıtan roman bu oldu. Romanda bir çok osmanlıca terim ve anlamını öğrenirken, içeriğin sürekleyici olması sayesinde tüm sayfalarını büyük bir dikkat ile okudum ve bana çok şey kattığına inandım.

Bazen size katacak çok şeyi olduğunu düşündüğünüz bir film, ya da bir kitap arasında kelimeleri cımbız ile çekip birleştirip bir şeyler kazanmaya uğraşırken, bazen böyle bir eser karşısında, hiç beklemediğiniz bir sayfada onlarca şey kazanırsınız. İşte büyük üstat Reşat Nuri Güntekin bana bu konuda çok güzel bir hayat dersi verdi diyebilirim.

Kitap içeriğinden çok fazla söz edip, okuyucuların heveslerini kırmak istemem. Ancak, çok saçma bir başlangıca sahip olduğunu düşünürken, kitabın sonunda çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Zaten bu kitabı tamamen bitirenlerin büyük bir kısmı sonradan ilk 60/70 sayfayı tekrar okuyarak bütün olayı kavrıyor ve yazarın inceliğini anlayabiliyorlar. Affet üstat!

Kitaplara bakış açısı konusunda artık farklı düşüncelere sahibim ve bir çok roman beni bekliyor okumak için.

Telif Hakkı Hakkında

Bu yazı içerisinde yer alan Reşat Nuri Güntekin‘e ait tüm eserlerin telif haklarının Onk Ajans‘da yer aldığını ayrıca belirtmek isterim. Kendilerine bu kitap adını kullanabilmek için izin mail’i attım ancak geri dönüş gerçekleşmedi. Talep etmeleri durumunda isim yazı içeriğinden kaldırılır.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu