Öne Çıkarılmış Görselleri Nasıl Yapıyorum?

Konu görselleri hazırlama da; yazılarda görmüş olduğunuz öne çıkarılmış resim ile, konu içerisinde ki resimleri nasıl kolay yoldan yaptığımı anlatmaya çalışacağım. Alıntı içeriği sevmediğim için alıntı görsel kullanmayı da sevmiyorum. Bu konuda gereğinden fazla takıntılı olduğum için görseller için bile belli bir uğraş veriyorum.

Öncelikle anlatıma geçmeden önce kullandığım uygulamaları tanıtmak isterim.

NOT: Bilgisayardan proramlar ile değil, tabletten uygulamalar ile yapıyorum. iOS/iPadOS mağazasında bulunan bu uygulamaları aynı zamanda Android tarafında Google Play Store üzerinde de bulabilirsiniz.

Adobe Spark Post

Bu ana uygulamamız arkadaşlar. Bu blogda kullanılan öne çıkarılmış görseller sabit bir boyuta sahip olduğu için, belirlediğim şablonu hazırlamak için Adobe Spark Post uygulamasını kullanıyorum. Ayrıca background yani arka plan rengi ile, kullandığım ikonları da bu uygulama aracılığı ile bulup temel şablonu oluşturuyorum.

Kısacası gördüğünüz tasarımın tamamı bu uygulama içerisinde oluşuyor. Eğer isterseniz ikon yerine fotoğraf veya resimde kullanabilir, resimlerin arka planlarını yok ederek istediğiniz renkte arka plan kullanabilirsiniz. Bu arka plan silme modülü henüz betada olduğu için bazı resimlerde saçmalamaya başlıyor ve yarısını silerken yarısını bırakabiliyor veya ana parçanın yarısını götürebiliyor. Ben genelde ikon tercihinde bulunduğum için çok sıkıntı yaratmıyor.

Ayrıca bu uygulama da sadece ikonlar ve resimler değil, aynı zaman da değişik fontlar ile istediğiniz boyutta şablonlar oluşturarak yazı yazabilir, yazılı görseller oluşturabilirsiniz.

NOT: Logo yapımı için bu uygulama uygun değildir arkadaşlar. Yapmış olduğunuz tasarımı transparan kaydetme özelliğine sahip olmadığı için web sitelerinize logo yapımını bu uygulama maalesef yapamıyor. Sabit beyaz gibi arka planlar kullanmak isterseniz yapabilirsiniz tabi.

Google Snapseed

Adobe spark post ile yaptığım tasarımları kaydederken sağ alt köşeye ne yazık ki uygulama imzasını bırakıyor ve bu imzayı silmek için yüksek bir tutar istiyor. Bende Google Snapseed kullanarak bu alanı yok ediyorum. Snapseed’i kullandığım başka bir bölüm yok.

Adobe Lightroom

Snapseed’den düzenlenmiş olan çıktıyı tekrar iyi seviyeye getirmek için Lightroom kullanıyorum ve farklı kaydet seçenekleri ile tekrardan öne çıkarılmış boyutuna çevirerek kaydetmesini bu uygulama ile sağlıyorum. İlk aşamada yaptığım kalitede kalmasını ve son makyajı bu uygulama ile sağladığımı söyleyebilirim.

Fotoğraf ve resimlere herhangi bir imza atmadığı için ücretsiz uygulamalar arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca fotoğraf tasarımı ve ışık ayarları konusunda da ücretsiz uygulamalar arasında en beğendiğim uygulamadır kendisi.

Konu Görselleri Hazırlama

Bunların kullanımı konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum arkadaşlar. Eğer sorun yaşadığınız veya sormak istediğiniz bölüm olursa, yorum alanını kullanabilirsiniz.

Yorum yapın