Minimalist Yaşamın Sağladığı Temel Avantajlar

Hayatınızda, son zamanlarda pek çok şeyden yorulduysanız ve yine bir çok şeyin artık değişmesi gerektiğini düşünüyorsanız muhtemelen bu yazıya denk gelmişsinizdir. Zaten minimalizm yaşam, genelde bu şekilde başlar ve sonra rutin olarak devam eder.

WordPress Sıkıştırma

WordPress GZip Sıkıştırma

Şimdi sizinle kısa bir tespit yapalım isterseniz? Bu tespit içinde sıkıldığınız bir çok şeyi tahmin etmeye çalışayım? Sonrasında aynı şeyleri yaşayan bir ben olarak nasıl zamanla minimalizm yaşam tarzını oturttum onlardan bahsedeyim.

Hayatınızda Yer Alan Fazlalıklar

Masanızın üstünde yer alan gereksiz eşyalar canınızı sıkıyor değil mi? Mutfakta yer alan onlarca set kullanılmayan ve yer kaplayan eşyalar, gardolap içerisinde onlarca kullanmadığınız kıyafetler ve bunlara rağmen bugün ne giyeceğim telaşı, cep telefonunuza gelen onlarca gereksiz mail ve bildirim…

Tabi bu kadarla sınırla değil! Temizlik esnasında hiç kullanmadığınız yerlerin her defasında kaldırılıp silinmesi, odanın yoğunluğundan dolayı oluşan stres derken hayatınız çok karmaşık gelmeye başlıyor. Tüm bunları tek tek düşündüğünüz zaman bir sorunmuş gibi görünmeyebilir tabi. Peki bunların tamamı bir araya geldiği zaman, bir gün içerisinde yer alan 24 saatin size yetmediğini farkettiniz mi?

Günümün nasıl geçtiğini anlamadım! Günler, aylar ne çabuk geçiyor?

Şu cümleyi kullandınız mı mesela? İşte sorun ya da sorunlarınızın kaynağı hep aynı kapıya çıkıyor farkında mısınız?

Geneli Görmek, Bütünü Görmek!

Bazen hayatınızda ki tüm düzensizlik ve yoğunluğun nedenini, genele bakarak anlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim tüm maddeler ve sayamadıklarım, aklıma gelmeyenler… İşte bunlar sizi hep yorgun hissettiren, hep yarınlara umutsuz uyanmanıza neden olan ufak detayların büyük sonucu.

Bazı durumlarda bu gerçeği görmek bayağı uzun zaman alıyor değil mi? Mesela siz bu yazıya girdiğiniz de, ortalama kaç sene kaybetmiş oldunuz hayatınızda? Hiç kimse 16-17 yaşında girmediğine göre, muhtemelen en az 10 sene kayıp geçti. Bu yıllara dönüp bakarken de, genel olarak bir yoğunluk ve yorgunluk görüyorsunuzdur.

Minimalizm Yaşam Tarzı
Minimalist Yaşam İpuçları

Hayatı Minimalist Yaşamak!

Eğer yazının bu kısmına kadar okuduysanız, 400 kelime okudunuz demektir, bu da sizin bir çözüm arayışı içerisinde olduğunuzu gösteriyor. Şimdi gelelim çözüme isterseniz…

Minimalizm, ucuz yaşamak ya da hiçbir şeye sahip olmadan yaşamak değildir. Minimalizm, ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olup, geri kalan tüm gereksiz seneryolardan arınmaktır.

Düşünün şimdi, neye ihtiyacınız var? Bir şeyi satın almadan önce kendinize şu soruyu yöneltin;

Bu benim için bir ihtiyaç mı yoksa istek mi?

Yaşamınız boyunca talepleriniz bu iki başlık altında olur genelde. İhtiyaç ve İstek hayatınızın geri kalanını şekillendirecek çok büyük bir sonuçtur.

İstekler, genellikle beklenti üzerine yoğunlaşır, beklentilerle gerçekleşir. Çoğu zaman sonrası düşünülmez, planlı bir talep gerçekleşmez. Bunun alışkanlık haline gelmesi nedeniyle de bir çok gereksiz şey hem maddi anlamda sizi bir belirsizliğe sürükler hem de kalabalık ve stres anlamında.

İhtiyaçlar ise, zorunluluk gerektiren ve hayatın akışına bağlı bir eylemdir.

İhtiyaç ile istek arasında çok ince bir çizgi burada başlar ve bu ince çizgi hayatınızı tamamiyle değiştirebilir.

Minimalist Yaşamın Başlangıcı

İyi ya da kötü, zor ya da kolay farketmez; her düşünce bir kararla başlar. Minimalist yaşamanın başlangıcı da bir karara dayanır. Her insanın yaşam standartları ve şu anki yaşam tarzı farklı şekilde seyreder. Bu nedenle herkes için aynı başlangıç seneryosunu yazmak ve bir yol haritası belirlemek doğru olmaz.

Minimalist bir yaşam istiyorsanız ve bu durum karşısında nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız; yaşadığınız ev, kullandığınız telefon ve bilgisayar gibi alanlar en iyi başlama yollarından bir tanesidir.

Mesela cep telefonunuzu elinize alıp kullanmadığınız tüm uygulamaları kaldırmak, sosyal medyaların bildirimlerini kapatmak güzel bir başlangıç olabilir. Kendimden örnek vermem gerekirse;

Kullandığım cep telefonu ana ekranım tek bir uygulama ekranından oluşmakta ve ana ekranımda klasörler dahil 11 öğe yer alıyor. Telefonuma bakan herkesin yüzünde o şaşkınlık ifadesini görebiliyorum. Bu durum beni o kadar rahat ve bağımsız bir insan yaptı ki, bilinç altında yer alan bağımlılık bitti. Aynı durum bilgisayarım ve odam için de geçerli tabi.

Masaüstünde hiçbir belge ya da klasör tutmam, çok sık kullanmadığım uygulamaları masaüstünden kaldırırım ve sadece ihtiyacım olduğunda, uygulama menüsünden açarım.

Masamın üzerinde hiçbir şey yoktur, bir yazı yazmak istediğim de ya da bir iş yaptığımda dikkatimi dağıtan her şeyden arınmış oluyorum.

Minimalizm Sonuçları

Bugün gelmiş olduğum noktada, yaptığım tüm işler karşısında çağımızın en büyük hastalıklarından bir tanesi olan dikkat kaybı genel olarak yaşamıyorum. Bana ilham veren bir çok düşünceler dikkatimi dağıtacak başka bir şeyler ile karşı karşıya gelmiyor. Tüm bunların sonucu olarak hem tüketimden üretime geçebiliyorum, hem de profesyonel anlamda çalışabiliyorum.

Minimalizm yaşam tarzı önce ben demeyi gerektirir.

Önce ben felsefesi, bencil olmak değildir. Her konuda her zaman önceliği karşınızda ki insana verirseniz, sizin bir önceliğiniz kalmaz ve bir noktadan sonra başkalarının fikirlerini, kendi fikirlerinizden üstün tutup yaptığınız her şeyi sorgulamak durumunda kalırsınız.

WhatsApp’da bir çok grupta bulunmak zorunda değilsiniz değil mi? Her akşam televizyon karşısına geçip haber izlemek zorunda da değilsiniz. Bunları yapmadığınız için size karşı tavır sahibi olan herkes, sizi her zaman geriye götüren ve öz güveninizi kaybetmenize neden olan insanlardır. Bunları hayatınızdan çıkarırken bir saniye bile tereddüt yaşamayın.

Minimalizm yaşam istiyorsanız, ne olursa olsun hep mutlu olmak durumundasınız. Her zaman için; hiçbir şey benden daha da değerli değil diyebilmelisiniz.

Bir yazının daha sonuna geldik. Bloğum üzerinde Minimalizm konusunu bir ana kategori yaptım ve bu kategori altında minimalizm hakkında artık sıkça yazılarıma ulaşabilirsiniz. Ayrıca bundan önceki yazım olan Hayatı Minimalist Yaşamak konusuna da göz atabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yorum yapın