MOZ Değerleri Ne Anlama Gelir?

Moz değerleri ne işe yarar, açılımları nedir? Web site sahiplerinin ve özellikle de ticari anlamda web sitesi sahibi olanların içli dışlı olduğu MOZ değerini ele alalım bugün. Bu değerlere bakmadan önce MOZ nedir, nasıl çalışır, Google ve diğer arama motorlarına etkisi nedir gibi sorularla başlayalım.

Moz mantığını anlayabilmemizin en büyük yolu ne olduğunu bilmekten geçiyor aslında.

Moz nedir?

Moz, dünya tarafından kabul edilen ve referans alınan en büyük SEO şirketlerinden bir tanesidir. Öyle ki, Moz değerleri web sitelerinin bir birine olan üstünlüklerini tahmin etmeye yardımcı olan en büyük araçlardan da bir tanesidir aynı zamanda.

Moz Nasıl Çalışır?

Moz çalışma prensibi, web sitelerinin aldığı backlink kalitelerine göre şekillenir ve bunlar bir algoritma ile incelenerek puanlar çıkarılır. Tabi sadece algoritma backlink üzerine mi çalışıyor derseniz, hayır başka yöntemlerde mevcut.

Moz bir siteye puan ve analiz çıkarmadan önce, o sitenin backlink kaliteleriyle beraber, sitenin yaşı, domainin yaşı, alexa değeri, içerik özgünlüğü ve OnePage SEO kriterleriyle beraber çalışır.

Moz Puanları Nedir?

Moz, web sitelerine puan atarken, bunu çeşitli başlıklar altında sunar. Bu başlıkların her biri ayrı bir sistem demektir ve bir biriyle bağımlı çalıştığı kadar, bir birinden ayrı oldukları noktalarda vardır. Gelin şimdi Moz puan ve başlıklarını inceleyelim..

Moz Değerleri Anlamları
Moz Değerleri Neyi İfade Eder

Moz Değerleri ve Anlamları

Moz, bir web sitesini incelerken çeşitli başlıklar kullanır demiştik. Bu başlıklar şu şekildedir;

DA: Domain otoritesi demektir. 0 ila 100 puan arasında bir puan verir. Bir web sitesinin DA değerinin yüksek olması için, o web sitesine verilen backlinklerin bulunduğu sitelerin DA puanının da yüksek olması gerekir. Tabi bunun yanında bir diğer önemli konu da, alan adınızın yaşıdır. Ayrıca alan adının spama düşmesi, çok backlink çıkışının olması, çıkış yapılan sitelerin spamda olması gibi kriterlerde DA puanını etkileyen unsurlardan bir tanesidir.

PA: Sayfa otoritesi anlamına gelmektedir. Alan adı puanı gibi, birde web sitenizin puanı vardır ve bu tamamen içerik kalitenize, içerik özgünlüğüne ve bu içeriklerin SEO ile uyumlu olmasına kadar çeşitli puan hesaplama algoritması çalışır. Bunların yanında web sitenizin hızı, h etiket kullanımları gibi kurallarda PA değerinin belirlenmesinde önem arz eder. Bir web sayfasının bulunduğu hosting bünyesinde aynı IP üzerinde bulunan sitelerin spam oranları gibi püf noktalarda dolaylı yoldan PA değerini etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle web sitenizi özel ip üzerinde bulundurmanız sayfa otoritesi puanınızı artıracaktır.

Web sitenize gelen backlinklerin kalitesi aynı zamanda dolaylı olarak PA skorunu da etkiler. Backlink; DA, PA ve Spam skorunu doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen en büyük unsurdur.
Dip Not 1

Spam Skoru: Bu konu, en dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan bir tanesidir. Spam skoru yüksek olan sitelerin iki nedeni vardır. Bir tanesi, sizin sitenize gelen backlinkler ya spam skoru yüksek sitelerden gelir ya da spam skoru yüksek olan sitelerin verdiği linkler, normal linklerden daha fazladır.

Spam skoru düşürmenin en iyi yolu, Semrush gibi web sitelerini kullanarak, size link veren spam skoru yüksek sitelerin listesini çıkartarak Google'dan Backlink reddetme işlemi başlatmanızdır.
Dip Not 2

Şimdi gelin, ahmetyerli.com.tr adresinin Moz değerini çıkartıp bir analiz ve açıklama yapalım.

Moz Değerleri Grafiği
www.ahmetyerli.com.tr – Moz Değerleri

DA- PA ve SS(Spam Skoru) tanımını yukarı kısımda yapmıştık. Doğrudan diğer tanımları açıklamaya geçelim.

Moz Değerleri Açılımı

TB: Moz algoritmasının gördüğü toplam backlink demektir. Web sitenize gelen dofollow linklerin toplamını işaret eder. Ahmet Yerli’de 3K yani 3000 backlink görünüyor. 2010 yılında açılmış bir web sitesi için gayet iyi bir değer.

QB: Moz algoritmasının gördüğü kaliteli link sayısıdır. Bu değerler arasında ki rakam çok fazla olduğu taktirde, spam skorunuz yüksek çıkacaktır. Ahmet Yerli’de gördüğünüz üzere TB ve QB değerleri aynı. Bu çok iyi bir durum ve bunun asıl nedenlerinden bir tanesi, spam skoru yüksek olan tüm linkleri inceleyip, reddetme isteğinde bulunmamdır.

PQ: Türkçe karşılığı sayfa kalitesi anlamına gelmektedir. Web sitenize verilen bağlantıların kalitesi ne kadar yüksek olursa, bu değer o kadar artacaktır. Toplam değer %100 üzerinden ölçülür ve %85 üzeri rakamlar web sitenizin kaliteli bir sayfaya sahip olduğunu işaret eder. Ahmet Yerli’de TB ile QB’nin bir biriyle uyumlu olması PQ değerini de otomatikmen artırmış oldu.

MT: MozTrust açılımına sahip bu değer, web sitenizin güvenilirlik puanıdır. 10 üzerinden hesaplanır ve ortalama 3 üzeri çıkan siteler güvenilirlik puanını geçmiş kabul edilir. Bu değeri artırmanın en kolay yolu, genellikle gov.tr gibi devlet sitelerinden alacağınız linklerdir. Devlet sitelerinin genellikle MT puanı 7 üzeri olduğundan dolayı sizi de 4-5 puanlarına kadar yükseltip, otoriter siteler arasında görünmenize yardımcı olur. Ahmet Yerli üzerinde 4 rakamını göreceksiniz, bu web sitesinin artık güvenilir siteler arasına katıldığının kanıtı olarak sunulmuştur.

OS: Açılımı Off Page SEO şeklindedir. Bunu kısaca açıklamak gerekirse; yukarıda bahsettiğim tüm değerlerin bir havuzda toplanarak genel bir skor belirlenmesinde kullanılır. Ahmet Yerli’de %56 gibi bir skor görüyorsunuz. OS değerinde %45 ile %50 üzerine çıktıysanız genel olarak başarılı sayılırsınız.

Age: Domain yaşı anlamına gelmektedir. Çok fazla bir öneme sahip olduğunu söyleyemediğim gibi, hiçbir anlamı yokta diyemem. Özellikle DA otoritesinin yükselmesinde önem taşır, bu nedenle domain yaşı DA puanı adına önemlidir.

Moz değerlerinin sonuna geldik, şimdi sırada Moz’un sunduğu diğer değerleri açıklayalım. Bu değerler doğrudan Moz tarafından belirlenmese de, sıralamayı ve kaliteyi etkileyen unsurlardan kabul edilir.

Diğer Değerler

Alexa: Eskiden Google ve diğer arama motorları, web sitelerinin sıralamasında Alexa değerlerine önem verirlerdi. Daha sonradan Alexa değerini referans almamaya başlayan Google bunu resmi olarak da açıkladı ve Alexa’nın bir önemi kalmadı. Ancak önemli bir nokta var ki, Alexa değerleri yüksek olan siteler insanlar tarafından hala değerli görülüyor. Bilinç altını yıkmak kolay değil, bu Alexa konusu bir 10 sene daha tanıtım ve link satışlarında hala daha referans kabul edilecek gibi duruyor.

TF: Majestic tarafından sağlanan otoriter güvenilirlik puanıdır. 100 puan üzerinden değerlendirilir. Moz değerleriniz iyiyse, bu değerde otomatik olarak kabul edilebilir seviyelerinde olacaktır.

CF: Web sitenizin alıntı akışıdır. Yani web sitenizden bir içeriği alıp kaynak belirterek paylaşılma oranlarını hesaplar ve alıntı puanı çıkarır.

Web sitelerinde genelde CF puanı TF puanlardan daha fazladır ve bu normal bir durumdur. Ancak TF puanı CF puanını geçmişse bu olağanüstü bir durumdur ve çok iyi bir gelişmedir. Ahmet Yerli analizine tekrar dönerseniz TF puanının CF puanını geride bıraktığını göreceksiniz. Alıntı içerik ve referans olmadan bu değerin artması ancak çok kaliteli backlinkler ile mümkün olacaktır.

IX: İndex anlamına gelir ve Google baz alınır. Web sitenizin Google’da bulunan toplam index sayısını yazı, sayfa ve görseller olarak ifade eder.

DF: Web sitenize gelen linklerin ne kadarının dofollow olduğunu yüzde cinsinden verir. Mesela Ahmet Yerli’de Moz kriterlerine göre 3K backlink görüyorsunuz. DF puanında link sayısı her zaman daha fazladır ve dofollow ile nofollow toplanıp dofollow sayısı oranı hesaplanır. Bu değer %100 üzerinden hesaplanır ve %70 üzeri başarılı, %80 üzeri muazzam olarak nitelendirilir. Ben %94 rakamlarına ulaşmışım, nazar değmesin diyelim.

Sonuç

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu değerleri yeterince detaylı açıklamaya çalıştım. Aklınıza takılan soru veya sorunlarınız için, alt kısımda yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

Ahmet Yerli’de görmüş olduğunuz değerler çok iyi değerlerdi. Buna en basit örnek şu yazının bile 1400 kelimeyi geçmesi, SEO uyumlu olması gösterilebilir. İşte sizde bu yöntemleri doğru ve kararlılık ile yaparsanız daha iyi değerlere bile ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın