Muhabbet kuşu seçimi konusunda yaklaşık 20 sene olan deneyim ve tecrübelerimi paylaşarak iyi ve doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olmayı hedefliyorum. Basit gibi görünen bu konu aslında bir çok zaman da yanlış seçimleri ve sonrasında ki sorunları beraberinde getiriyor.

Muhabbet Kuşu seçimi

Muhabbet kuşları eğitime meyilli, yönlendirme ve evcilleştirmeye müsait kanatlı hayvan dostlarımızdır. Ancak durum her zaman göründüğü kadar kolay ve başarıyla sonuçlanmaz. Herkesin muhabbet kuşu seçiminde beklentileri farklı olduğu için bende anlatımları farklı konular üzerinden gerçekleştireceğim.

Muhabbet Kuşunu ne için alacaksınız?

Herkesin seçimi her zaman evcillik ve konuşmasına yönelik olmayabiliyor. Bazı insanlar tek muhabbet kuşu alır, evcilleştirir, konuşturur. Ancak kâr amacına yönelen insanlar da genelde erkek ve dişi muhabbet kuşlarını çoğaltmak amacıyla besler, onlar için kuşun evcilliği ya da konuşması çok önemli değildir, önemli olan tek şey kuşun cinsidir. İşte bu nedenle aklınızda soru işareti bırakmamak adına iki konuda da seçim yapmanıza yardımcı olmayı hedefliyorum.

Tek Evcil Muhabbet Kuşu Düşünenler

Muhabbet kuşu seçiminde önceliğiniz tek bir kuş beslemek, evcilleştirmek ve konuşturmaksa, onu ailenizden bir birey haline getirmek istiyorsanız bu kısım tam olarak sizi ilgilendiriyor.

Çok fazla hareket eden, elden ele gelen, yerinde duramayan ve genelde ısırmayan kuşlar erkektir. Ancak kuşun türü ve yaşıda bu konuda çok önemlidir. Daha önce kafes ortamında arkadaşlarıyla yaşamış, 1 yaşını doldurmuş erkek muhabbet kuşunu yetiştirmek çok zordur. Dişisi ise zaten daha da zordur. Buradan çıkaracağım sonuç, alacağımız kuş yavru ve erkek olacak!

Peki yavru kuşu nasıl anlayacağız?

Yavru kuşların gagası üzerinde siyahlık vardır genelde ve başının üstü çizgilerle çevrilidir. Burada dikkat etmeniz gereken şey kuşun hemen başının üstünde yer alan çizgilerin komple kaplayıp kaplamadığıdır. Gagası üzerinde her zaman siyahlık olmayabilir, bazı türlerde siyahlık çok erken kaybolabiliyor. Alt kısımda yer alan görseli dikkatli incelerseniz, gagasında siyahlık kaybolmuş, henüz çizgiler tam kaybolmamış, burun rengi tam maviye dönmemiş ortalama 3/4 aylık yavru bir muhabbet kuşu olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca tam gaga ucu sağ ve sol köşelere bakarsanız siyah noktalar tam yuvarlağa dönmemiş ve büyümemiş. Bu da yavru olduğunu ayrıca kanıtlamaktadır. Gözlerin dış kenarda kalan kısımlarında yetişkin kuşlarda beyaz bir daire de görülür, bu kuş yavru olduğu için gözler sim siyah görünmekte.

Yavru Yetişkin Muhabbet Kuşu
Not: Görsel Adobe Spark post uygulamasından, açıklayıcı görsel olarak kullanma amacıyla alınmıştır. Görsel sahibi talep ettiği taktirde siteden kalıcı olarak kaldırılır.

Çok önemli not: Yavru alacağım derken sakın yem kırmayı öğrenememiş derecede yavru bir kuş almayın. Bu kuşunuza çok büyük zarar verir ve yem kıramadığı için ölümüne kadar neden olabilir. Kuşçular zaten böyle kuşları vermezler ancak siz buna her ihtimale karşı dikkat edin. Kuşların yem kırabilmesi için en az 35/40 günlük olması gerekir. En azından 40/50 günü doldurmuş kuş almanız hem hayvanın sağlığı hem de sizin emeğiniz için en sağlıklısı olacaktır.

Kuşun Cinsine Dikkat!

Muhabbet kuşları bir çok cinsten oluşan ve bu cinslerinde bir biriyle çiftleşmesinden ortaya çıkan bir çok kırma tipten oluşur. Tüm muhabbet kuşları hakkında konuları Yaşam Tarzı kategorisinde Muhabbet Kuşu etiketiyle ilerleyen dönemlerde paylaşacağım ve türleri hakkında da ayrı bir yazı yazacağım ancak şu an için dikkat etmeniz gereken tek şey, çok büyük muhabbet kuşu istiyorsanız cinsinin Show Jumbo olmasına dikkat edin. Ben bu konuya çok önem vermiyorum, ancak benim tercihim çok kolay eğitimleri ve çabuk adapte olmalarından dolayı her zaman Çekoslavak Muhabbet Kuşu olmuştur.

Çekoslavak Muhabbet Kuşları en uzun boylu kuşlardır, kafası ile kuyruk sonuna kadar olan ölçümlerde en fazla cm birimine bu kuş türleri ulaşır ve kanat tüyleri de aynı zaman da daha uzun ve belirgindir. Detaylı bilgiye Google‘dan görsel aramaları kullanarak Çekoslavak muhabbet kuşları yazmanız durumunda ulaşabilirsiniz.

Hangi tür alırsanız alın, bir birleriyle arasında eğitim açısından uçurum fark olmayacaktır ancak türün mutlaka pakistan olmamasına dikkat edin. Pakistan cinsi muhabbet kuşları eğitimleri en zor muhabbet kuşlarıdır ve kuş eğitimcilerini bile çileden çıkarırlar. Zaten bu türler dünya da bulunan en küçük muhabbet kuşu türü olduğu için kuşçu ve petshoplarda pek getirmezler ancak yine de aklınızda bulunsun.

Çift Kuş Alımları

Muhabbet kuşlarını çift alıp çoğaltmak, satmak isteyen insanlar seçimlerini biraz daha farklı yapmak zorundalar. Muhabbet kuşu seçimi sizin için biraz daha kolay olacak ancak dikkat etmeniz gereken bir iki konu da var.

Her erkek ve her dişi muhabbet kuşu bir biriyle uyumlu olmazlar ve her kuş çiftleşmez. Öncelikle bunun bilincinde olarak alacağınız kuşları almadan önce bir süre izleyin ve uyumlarına bakın. Kuşçular genellikle eş seçerken kafes içerisinde yer alan onlarca kuştan hangilerinin bir birine yaklaştığını izler ve seçimi buna göre yapar. Sizde bu konu da mutlaka bir kuşçudan bilgi edinin ve seçim konusunda yardım talep edin. Bu konuda anlaşamayan kuşların bir birini öldürdüğü bile görülebilir. Ayrıca aynı anne babadan ve aynı kuluçkadan çıkmış iki kardeşi eş yapmayın. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, Muhabbet kuşları içerisinde de bazen sorun olabiliyor ve yavrular sıkıntılı çıkabiliyor. Hem kuşlarınıza eziyet etmemek hem de yavrulara sıkıntı çıkarmamak için bu konuya da lütfen dikkat edin.

Tür Seçimi!

Bu işten kâr amacı hedeflediğiniz için satacağınız kuşlarında en çok para eden türden olması sizin için önemli konulardan bir tanesidir. Türkiye’de en pahalı satılan muhabbet kuşları Show Jumbo türleridir. Eğitim konusunda Çekoslavak türler kadar kolay değildir ama pakistan kadar zor da değildir. Diğer kuşlardan daha pahalı olma nedeni diğerlerine göre iri görünmeleridir. İnsanlar kuş seçiminde kuşun boyuna da baktığı için özellikle küçük olmaması adına pakistan ve yerli kuş türlerini almamaya özen gösterin.

Orijinal Show Jumbo bulmanız çok zordur. Genelde kuşlar bir biriyle çok çiftleştirildiği için artık her taraf kırma kuşlarla dolu. Aldığınız iki show jumbo kuştan bazen aynı boyutta kuş çıkmaz, bunun nedeni atalarında mutlaka farklı bir türle çiftleşmesi ve kırma olmasıdır. En azından sağlıklı iki çekoslavak seçiminde de bulunabilirsiniz. Bu konuda size önerim, erkek ya da dişi kesinlikle pakistan ve yerli olmasın, bir de erkek çekoslavak dişi ingiliz gibi iki farklı tür de olmasın.

Ya ikisi Çekoslavak ya da ikisi İngiliz tarzında olursa hem bir biriyle uyumları daha iyi olur, hem de kuşlarınız daha sağlıklı ve türü belirgin olur.

Bir Hatırlatma

Bakımını yapmayacağınız, alıp kafeste hapsedeceğiniz ve ilgilenmeyeceğiniz bir kuş alıp hayvanın hayatını mahvetmeyin. Onların da bir can taşıdığını ve duygulara sahip olduğunu unutmayın. Sizin bir anlık boşluğunuzu doldurmak için yaratılmadı onlar, kendiniz gibi onları da boşluğa çekmeyin.

Muhabbet kuşları konusunda ilk konu içeriğimin sonuna geldik. Konuyla ilgili her türlü soru veya sorunlarınız için alt kısımda yer alan yorum alanını kullanırsanız, aynı gün içinde yanıtlamaya özen gösteririm.

Şimdiden yeni aile bireyiniz ile mutlu bir yaşam dilerim. Güzel bir yaşam ve bol bol muhabbetli nice anlar sizlerle olsun…