Nofollow Linkler Değersiz mi? Dofollow ile Farkları

Bugün sizlerle Dofollow – Nofollow ikilisini konuşarak, Nofollow linkler değersiz mi konusunda bu bağlantılar arasında ki temel farklar ile beraber, aslında nofollow bağlantıların faydalı olduğu noktalardan bahsederek, bu linklerin önemini anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım o halde!

Bir web sitesini arama motorlarında istediğimiz seviyeye getirebilmek için çoğu zaman backlink yöntemlerini tercih ederiz. Bu tercihe bağlı olarak da önceliğimiz her zaman dofollow bağlantılar olmuştur. Peki Nofollow bağlantıların hiç mi önemi yok?

Konuyu detaylandırmadan önce Dofollow ve Nofollow bağlantıları açıklayacağım. Aramızda bu yazıyı okuyup bu terimlerin anlamını bilmeyenler için ek bir zaman kaybı olmaması adına açıklama ile başlamak daha doğru olur.

Dofollow & Nofollow Ne Demek?

Bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı ile referans olmasına link çıkışı adı veriyoruz. Bu link çıkışlarında, html link kodu içerisine dofollow ya da nofollow etiketleri eklenir genelde.

Dofollow demek, ben link çıkışı yaptığım siteye kefil oluyorum, arama sonuçlarında ve içerik bazında üst sıralara çıkarabilirsiniz referansım sayesinde demektir.

Nofollow ise, ben bu siteye bağlantı veriyorum ama kefil olmuyorum. Bu siteyi yükseltip düşürmek, bir sonucu etkilemek tamamen size bağlı ben karışmıyorum demektir.

Google ve Nofollow İlişkisi

Arama motorlarının babası Google ve bizi ilgilendiren asıl konuda Google’ın ta kendisi. Bir web sitesinin başka bir web sitesine nofollow etiketiyle bağlantı çıkışı yapması, o web sitesini değersizleştirmez. Yani Google’ın bir bağlantıyı referans olarak görmemesi, o bağlantıya değer vermediğini ve takip etmediğini de göstermez.

Nofollow Linkler Bazen Daha Değerli!

Evet kesinlikle yanlış okumuyorsunuz, nofollow linkler bazı durumlarda daha değerli ve içeriklerinizi zirveye çıkarıyor! Peki bunu nasıl sağlıyor?

2010 yılının Kasım ayında Ahmet Yerli kişisel blog sitesinin açılışını yaptım. Dile kolay 11 sene geçmiş ve alan adı 11 yaşında. Bu süreç içerisinde binlerce bağlantı aldım ve bu bağlantıların bir çoğu nofollow etiketine sahipti. Peki bana ne sağladı?

1- İndex hızımı artırdı!

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi, içeriklerimizin ne kadar kaliteli olursa olsun geç indexlenmesi ya da bazı yazıların indexlenmemesi. İşte Google bağlantıları takip etmeye devam ediyor derken bundan bahsediyoruz! Nofollow bağlantı sayınız ne kadar çok ve kaliteli olursa, index hızınız o kadar hızlı olur ve yüksek sıralamalarda yer alırsınız.

Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta, size nofollow bağlantı veren siteler webmaster dilinde çöp veya spam site konumundaysa sitenizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle backlink çalışmalarında, Dofollow bağlantılar kadar, nofollow kaliteli bağlantılara da önem verin ve index hızlarınızın artışını izleyin.

NOT: Bu konu 11 senelik blog serüvenimde hiç değişmedi, algoritma değişikliklerinde bile bu konuda değişim olmadı. Nofollow Linkler Değersiz mi konusunda bu bağlantıları bu nedenle sakın hafife almayın.

Nofollow Linklerin Değeri
Nofollow Linklerin Önemi

2- Sıralamalarım Değişti!

Her zaman backlink olarak kabul edilen dofollow bağlantılar sıralamayı etkilemez. Yani işin doğrusu bir web sitesinin sıralamalarda iyi bir konuma sahip olması için bir değil birden fazla doğrunun bir araya gelmesi gerekir. Web sitenizin hızı, Pagespeed ve GTMetrix değerleri, Moz değerleri gibi nofollow bağlantılarında önemi var.

Çok fazla web sitesine çıkış yapan dofollow sitelerden çok linkim olacağına, az sayıda çıkışa sahip olan sitelerden nofollow linklerim olmasını tercih ederim.

Bu web sitesiyle ne zaman çok ilgilensem ve içerik anlamında doğru olanı yapsam, her zaman Google bana değer verdi ve üst sıralarda yerimi aldım. Tek doğrum içerik değildi çünkü! Sahip olduğum nofollow bağlantılar her zaman beni farketmeden destekledi. Bu taktiği deneyip gözlem yaptınız mı hiç? Mutlaka sonuç alacaksınız, deneyin!

Dip Not 2: Kurumsal SEO firmaları ve adı SEO ile anılan kişilerin tamamı bu tezi destekler ve çalışmalarında uygular. Konuyla ilgili olarak SEO Hocası ve Kaan Gülten’in önerilerine de bakabilirsiniz.

Dofollow Önemsiz mi yani?

Hayır, dofollow link temel taştır. Rekabet oranı çok yüksek kelimelerde mutlaka dofollow bağlantı çalışmaları ile sonuç alabilirsiniz ve DA, PA değerlerine kadar Dofollow ile ilerleyebilirsiniz. Tüm bunlar Dofollow bağlantılara değer veren unsurlar ama konumuz dofollow’un önemi değil zaten. Burada anlatmaya çalıştığım olay, Nofollow bağlantıları görmezden gelmemenizdir.

Dofollow ve Nofollow bağlantıları ortaya çıkaran Google’ın ta kendisi. Google önem vermediği bir bağlantı çeşiti neden çıkarsın? Sistemleri bölmesi, bir tanesini itibarsızlaştırdığı anlamına gelmiyor arkadaşlar. Google sadece işlevleri ve alanları farklılaştırdı.

1 her zaman 0’dan büyüktür. Hiç bağlantısı olmayan bir blog ile Nofollow bağlantılara sahip olan bloglar arasında da uçurum bir fark vardır. Ezbere bilinen her şey popüler olduğu için doğru bilinir ama her zaman doğru değildir.

Nofollow Linkler Değersiz mi Sonuç

Yukarı kısımda bahsettiğim gibi, bir çalışma esnasında Nofollow bağlantılarını yok saymayın. Dofollow linkler her zaman değerlidir ve değerli kalacaktır. Ancak bugün aldığınız kaliteli dofollow sitelerin bir çoğu bir gün spama düştüğü zaman, sizi kurtaracak olan kara kutunuz nofollow bağlantılarınızdır, bunu unutmamak bu sektörde her zaman 1-0 önde olmaktır.

Rakipleriniz sizden daha iyi düşünmüyor sadece deniyor ve denedikçe başarıyor. Belki 10 defa kaybedip, 11’de başarıyor ama sonunda başarıya ulaşıyor. Toplumda sıkça bilinen her doğrunun araştırmasını yapın. Bu araştırmalar bile bazen sizi asıl doğru olana çıkarmaya yetecektir.

Ayrıca Sıkça Yapılan Backlink Hataları konumu da inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soru yada sorunlar içinde alt kısımda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bol hitlerinizin olduğu günler dilerim.

Yorum yapın