Portre fotoğraf nasıl çekilir ve aslında nasıl çekilmemeli gibi bir sohbet yazısı hazırlamak istedim. Bu işte doğru yapmanız gereken kurallar dışında bir de yapmamanız gerekenler vardır. İşte bu nedenlerden dolayı size bir kaç ipucu vermeyi düşünüyorum.

Yazı içeriğine geçmeden önce, burada paylaşacağım bazı bilgiler, aynı zamanda genel fotoğrafçılık içinde geçerlidir. Yani hayatınızın tümünde, telefon kameralarında bile uyguladığınız zaman sonuç profesyonel sonuçlar alabileceğiniz bilgiler olacaktır.

Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Günümüz teknolojinde insanların bir çoğu artık geniş açılı manzara fotoğraflarından hoşlanmıyor. Dar bir açıya sahip, yüzün ön planda olduğu fotoğraflar artık daha çok tercih ediliyor. Özellikle profil fotoğrafları, CV hazırlama da kullanılan fotoğraflar yaygın olarak portre olarak çekiliyor. Bana göre doğru olan da bu. Kimliği tanımlayan bu bilgide zaten insanlar manzara görmek için fotoğrafın detayına inmez.

Şimdi sorumuzun yanıtına gelelim..

Portre fotoğraf nasıl çekilir? Bu sorunun yanıtı çok kolay ve çok zor. Neden kolay? Yakın açıdan bir yüzü çekmek, bazı kadraj kurallarına dikkat etmek bu iş için yeterli. Peki neden çok zor? Dünyanın en zor fotoğraf çekimi portredir arkadaşlar. Milimetrik ayarlar, ışıklar ve açılar ile çalışırsınız, en ufak bir açı değişikliği, fotoğrafı bambaşka bir yoruma dönüştürebilir. İşte bu nedenle bu işi yapmak hem çok kolay hem de çok zordur. Zorluğu genellikle profesyonelleri ilgilendirdiği için sizin dikkat etmeniz gereken sadece bir kaç püf nokta olabilir.

Portre Fotoğrafın Püf Noktaları

İyi bir portre çekimi için öncelikle alt kısımda listelemiş olduğum kuralların uygun olması ve doğru uygulanması gerekir. Bu kurallar fotoğrafa belli bir yorum katmaktan çok, fotoğrafın kalitesini artırmayı hedefler.

  1. Doğru Işık ve doğru açı! Fotoğrafçılığın ve fotoğrafın temeli ışık ve açıdan geçer. Elinizde ki ekipman ne kadar iyi olursa olsun, ışığı ve açıyı kullanamıyorsanız iyi bir fotoğraf yakalayamazsınız.
  2. Diyafram! Bu işte teknik kısım olarak devreye girecek olan bir diğer konuda cihazın diyafram ayarları portre’ye uygun olmalıdır. Yani diyafram olabildiğince 1.x seviyelerinde, olacak. Bu sayede yüz olabildiğince aydınlık, background yani arka plan ise olabildiğince bulanık olacaktır. Zaten bu portrenin temel kurallarından biridir.
Portre Işığı Kullanımı
En İyi Portre Işığı
İdeal Işık ve Açı

Fotoğrafçılıkta en uygun zaman dilimi sabah erken saatler ile akşam 04’den sonra olan saatlerdir. Özellikle yaz akşamları gün batımından 1 saat öncesi en iyi ışığı verir ve en güzel renkleri sunar. Asla yapmamanız gereken konu öğlen saatlerini fotoğraf çekmek için kullanmaktır. Bir çok fotoğrafçı gelin damat çekimlerini öğlen saatlerinde yapmak zorunda kalıyor. Özellikle açık ortamlarda çekilen fotoğrafların nasıl sevimsiz durduğuna bir çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. İşte bunun nedeni yanlış saatten kaynaklanır.

Akşam düğüne yetişecek olan gelin ve damat çekimlere öğlen saatlerinde girer ve asla çok başarılı karelere sahip olamaz. Zaten bu işi gerçekten iyi bilen insanlar, müşterilerine değer veren insanlar asla bu saatlerde gelin ve damadı çekime götürmez.

Uygun Ekipman

Portre fotoğrafı çekmeye düşkün ve kaliteyi hobi edinmiş birisi olduğunuzu bu yazıya girmenizden anlayabiliyorum! Bu iş için ya 1.8 minumum diyafram açıklığına sahip DSLR ya da Aynasız fotoğraf makinesi tercih edeceksiniz. Tabi bir iPhone 11/iPhone 12 serisi telefona sahipseniz bunların hiçbirini almanıza gerek yok. iPhone’lar bu işi DSLR kadar profesyonel yapabilecek sensör ve mercek kalitelerine sahipler.

Sonuç Olarak

Portre çekimi için sabahın çok erken saatleri ya da akşamın gün batımına yakın saatlerini tercih edip, iyi bir diyafram açıklığına sahip cihaz kullanacaksınız. Ters ışıktan uzak durup, her zaman yanal ışık tercih edeceksiniz. En iyi portre ve renkleri bu şekilde ortaya çıkarıp farkınızı hissettirebilirsiniz. Artık portre fotoğraf nasıl çekilir biliyorsunuz. 🙂

Konuyla ilgili sormak istedikleriniz için alt kısımı kullanabilirsiniz. Fotoğrafçılığın Geleceği Nasıl Olacak isimli yazımı da ayrıca okuyabilirsiniz.