En Çok Yapılan 6 Temel Seo Hatası

Bugün sizlerle beraber sık yapılan seo hataları konusunda 6 madde üzerine konuşacağız. Bu konu birçok site sahibini yakından ilgilendiren bir konu. Birçok insan bu hataların farkında olarak yaptıkları doğru sayısını artırmakta ve birçok insanda yanlışlarla geriye doğru gitmekte. Durum böyle olunca hemen nerede yanlış yapıyorum araştırması başlıyor ve muhtemelen bu yazıya denk geliyorsunuz. Şimdiye kadar eklediğim konularda genelde yapılması gereken doğrular üzerine yazılar yazdım. Bugün tam tersi bir konuda sizlerleyim. Bu işte yapılmaması gereken 6 maddeyi ele alacağım.

Seo Hataları ~ Yanlışlar Zinciri

Google’ın sitenizi arama sonuçlarından tamamen yok edebileceğini biliyor musunuz? Blog yazmaya başladığınız da birkaç yazınızı arama sonuçlarında, yukarılara taşımayı düşünebilirsiniz. Ancak bu o kadar önemli değildir. Birkaç makalenin üst sıralarda çıkması, size yeterince trafik sağlamaz.

Yazmaya devam ettikçe, içeriğiniz büyüdükçe, Google’ın sizin için önemli bir trafik kaynağı haline geldiğini göreceksiniz. Yani birkaç yazı ile değil, tüm yazılarınızla trafik kazanacaksınız. Belli başlı yazıları üst sıralara taşımak için çabalamanız normal olabilir, ama buradan gelen trafik bir süre sonra durur. Hatta trafiğin durmasını bırakın, siteniz Google tarafından kara listeye bile alınabilir.

Bir gün önce varken, bir gün sonra yok olursunuz. Sanki hiç olmamışsınız gibi. Sakın bana olmaz demeyin. Bu herkese olabilir.

SEO Yanlislari
SEO Yanlışları

Google Algoritmasını Anlamak

Bir anahtar kelime buldunuz, üst sıralara taşımak için her şeyi yaptınız. Ve başardınız da. Sadece o kelime size her gün birkaç yüz trafik sağlıyor. Çünkü ilk sırada çıkıyor hep. Sonra bir bakıyorsunuz, sıralamada hiç yoksunuz. Ve trafik tamamen kesilmiş.

Ne acı değil mi? O saatten sonra çabalamanın anlamı da yok. Belki de daha acı olanı budur. İlk sırada yer almak için yaptığınız her şeyin meşru olduğunu düşündünüz, ya da yediririm sandınız muhtemelen. Başka bir nedeni olamaz çünkü…

Kuralları bilmeden yaptıklarınız, sizi bu cezadan kurtarmaz. Çünkü cehalet mazeret değildir. Kuralları çiğnersen, bedelini ödersin. Bu nedenle kuralları bilmek çok önemlidir. Google her geçen gün gelişiyor. Spamla mücadele için sürekli algoritma geliştiriyor.

Dikkatli takip edenler görecektir. Birkaç yılda bir, çok büyük siteler bile sıralamada önemli yer kayıpları yaşarlar. Değişen algoritma ile, kimisi ilk sıradayken cezalandırılır, kimisi çok gerilere düşer. Bugün çok işe yarayan şeyler, yarın işe yaramayabilir. Hatta sitenize zarar verebilir.

Küçük hatalar için Google sizi cezalandırmaz. Ama büyük hatalar yaparsanız, bir sabah bakarsınız ki, sıralamada dibe demir atmışsınız. İşte 6 ölümcül SEO hataları hakkında yazmamın nedeni bu. Neyi yapmaman gerektiğini bilmezsen, yapman gerekeni de bilemezsin. SEO için kesin konuşmak neredeyse imkansızdır. Dediğimiz gibi algoritma değişimi ile her şey tersine dönebilir. Ama bazı veriler çok şey anlatır.

Sık Yapılan Seo Hataları

Genel sohbeti burada sonlandırıp, en çok yapılan SEO hatalarından bahsetme zamanı geldi. Siz siz olun alt kısımda yer alan hataları yapıp kumar oynamayın. En azından önem verdiğiniz ve kazanç beklediğiniz sitelerde bunları denemeyin. Bazı şeylerin geri dönüşü yok. İyi giden bir şeyi bozmak birkaç dakikanızı alır. Bunları tamir etmek SEO için ne yazık ki ayları alıyor. Hatta başarısız olup komple o site için kepenk kapatanlar bile var.

Sik Yapilan SEO Hatalari
Sık Yapılan SEO Hataları

SEO firmaları, ya da serbest çalışan bazı SEO uzmanları, size ilk sıra garantisi verir. Çok küçük ücret karşılığında, sitenize yüzlerce bağlantı sözü verirler. Onlara kulak tıkayın.

Bağlantıların neredeyse tamamı, başarısız ve kalitesiz sitelerden, ya da sosyal ağlardan gelmektedir. Bağlantıların Google tarafından spam olarak tespit edilemeyeceğini bile iddia ediyorlar. Sözde bir bağlantı piramidi oluşturup, sizi bu yolla Google’ın gazabından koruduklarını söylerler. Tıpkı hesap dan hesaba geçen, sürekli dolaşan bir paranın izini kaybettirmek gibi.

Bu yolla sıralamanızı yükseltmek mümkün. Ama yakalanmamanız mümkün değil. Google er ya da geç sizi yakalar. Emin olun mutlaka yakalar.

Bu konuyu biraz da şu açıdan görmek gerekir: Bugün SEO değerleri çok iyi olan sitelerden almış olduğunuz linkler, yarın spam site olacak. Siteniz bir gün mutlaka spam siteler arasına girecek ve spam puanı yükselecek. Peki neden? Almış olduğunuz linkleri sadece siz almıyorsunuz. Bu işi yapan insanlar, yüzlerce müşterisini aynı sitelere kayıt ediyor. Bu siteler bir süre sonra artık popüler olmaktan çıkıp spam siteler arasına giriyor. Böyle bir link zincirinde tüm sitelerin spama girmesi demek, sizi de bu bataklığa sürüklemesi demektir.

Yapılması Gerekenler

Asla bağlantı satın almayın ve satmayın. En azından backlink işini kendi bildiğiniz gibi, linklerin sizin kontrolünüzde olduğu bir yöntemle yapın. Bir gün spam olması durumunda web sitenizi kaldırabileceğiniz bağlantılara sahip olun. Aksi taktirde karşınızda ne muhatap bulabilirsiniz ne de o linkleri kaldırabilirsiniz.

İşin komik taraflardan bir tanesi de bu işi yapan kişilerin genellikle uzun vadeli siteler açması. Kısa vadeli projeler bir nevi kabul edilebilir ama siteniz değerliyse ve uzun bir yolunuz varsa, sakın bunu yapmayın.

Hata – 2: Yanlış Bağlantı Dizinlerine Katılmak

Eskiden çokça rağbet gören bağlantı dizinleri, günümüzde önemini büyük oranda yitirmiştir. Fakat yine de çeşitli dizinlere sitelerini ekleyerek trafik kazanmaya çalışanların sayısı az değildir.

Bir bağlantı dizinine katılmak isterseniz, kesinlikle çok kaliteli olması gerekir. Dizine gönderilen her site onaylanıyorsa, kalitesiz bağlantılara yer veriliyorsa uzak durun. Sitenizde her şey meşru olabilir. Ama link deposuna dönmüş kalitesiz bir dizinden bağlantı almak sizin için yolun sonu olabilir.

Bağlantı dizinlerinin hepsi kötü değildir, ama çoğu berbattır. Çok kaliteli bir dizine sitenizi ekleyebilirseniz ekleyin. Bir miktarda olsa fayda sağlayacaktır. Ama SEO için olmazsa olmazlardan değildir, bunu unutmayın.

Dogru SEO Yontemleri
Doğru SEO Nasıl Yapılır

Hata – 3: Makale Pazarlaması

Makale pazarlamanın nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Temel fikir, bir makale yazmak ve bunun farklı versiyonlarını hazırlamak üzerine kuruludur. Yazdığınız makalede çeşitli değişiklikler yaparak, hepsinin birbirinden farklı görünmesini sağlarsınız. Daha sonra bu makaleleri, sitenize verilecek bir bağlantı karşılığında sitelere satarsınız.

Eskiden işe yarardı. Ama artık yaramaz. Hala pek çok kişi makale pazarlaması yapıyor. Ama ölü bir yatırım bu. Şimdi makalelerin değiştirilmesi, tekrarlanan içerik sıkıntısını ortadan kaldıracağını söyleyenler olacaktır. Bende onlara Google salak değil diyeceğim. Zaten bu sektörde yapılan en büyük hatalardan biride Google’ı sadece bir robottan ibaret görmektir.

Benzersiz içerik yazmanın, SEO çalışmasında ne denli önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Eskiden Google bu tür değiştirilmiş makaleleri fark edemezdi. Haliyle bu teknik işe yarardı. Ama artık bu ayrımı yapabiliyor. Bu tür siteler sıralamalarını kaybediyor.

Sık yapılan seo hataları içinde bu maddeye yer vermemizin sebebi de bu. Çok mantıklı bir yöntem gibi görünse de kesinlikle aldatıcı ve sıkıntılı bir tekniktir makale azarlaması.

Bunun yerine misafir yazarlık çok daha akıllıca ve faydalı bir tekniktir. Misafir yazar kabul eden sitelerin, içeriğin daha önce başka bir yerde yayımlanmamış olması şartı getirmesi de bu sebeptendir.

Hata – 4: Anahtar Kelime Bolluğu

İçeriğin sıralamada daha iyi yerler almasını sağlamak için, makale içinde anahtar kelimenin kullanılması önemlidir. Ama ne kadar önemli? SEO konusunda en abartılı biçimde söylenen şeylerden biridir anahtar kelime yoğunluğu. Google algoritmasında anahtar kelime yoğunluğu çok fazla öneme sahip değildir. Ama bilinçsizce yazan sözde SEO uzmanları bu konunun abartılmasına neden olmaktadır.

Bir makale düşünelim, anahtar kelime de kanepe olsun.

Kanepe de oturmuş sık yapılan seo hataları konularını okuyordum. Su içmek istedim ve kanepeden kalktım. Daha sonra kanepeye oturup okumaya devam ettim. Kanepe pek rahat değildi, ama bu kanepe nedense atmaya kıyamadığım bir eşyaydı.

Düşünsenize böyle bir yazıyı. Ne okunur ama değil mi? Yazı içinde anahtar kelime optimizasyonu, kesinlikle aptalca bir şeydir. Sıralamanızı iyileştirmek konusunda sanıldığı kadar etkisi yoktur. Bunun yerine güvenilir kaynaklardan bağlantı almak gibi değerli SEO tekniklerine yönelmelisiniz.

Şunu unutmayın. Google’ın en fazla değer verdiği şey, kullanıcı deneyimidir. Anahtar kelime kullanımıyla sıralama falan yükseltemezsiniz. Çünkü yazıda böyle bir yoğunluk, onu okunur olmak dan çıkarır. Şayet Google buna pirim verirse, insanlar arama yaptıklarında kendilerine sunulan sonuçlardan sıkılacaktır. Nihayetinde başka arama motoru kullanırlar. Yani Google değer kaybeder. Ama buna asla izin vermeyecektir tabi.

SEO Stratejileri
SEO Stratejileri

Blog Yazarları İçin Hayati Bir Tavsiye

Sitenizi açtıktan sonra iki yıl boyunca hiç anahtar kelime düşüncesi olmadan yazın. Hatta anahtar kelime diye bir şeyi tamamen unutun. Sadece yazın. Ama emsalsiz ve kaliteli yazılar olsun. Daha sonra geriye dönüp, içeriğinizde ufak düzenlemeler yapın. Ama doğallığını bozmayın içeriğin.

Sonuç ne olacak biliyor musunuz?

Birkaç kelimede ilk sıralarda çıkan bir siteniz olmayacak, ama otorite bir siteniz olacak. Bu konuda bana güvenin. Gerçekten böyle çok daha başarılı olacaksınız. Anahtar kelimeleri fazlaca kullanmak, sizin için sıralamada yükselmek anlamına gelebilir. Ama ben size diyorum ki, bu sizin sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir.

Hata – 5: Doğal Olmayan Çapa Metinler

Yine SEO da çok büyük bir önemi olmayan tekniklerden biridir çapa metinler. Bazıları yazı içinde çapa metinler kullanarak, sıralamada uçmayı falan hayal eder. Kesinlikle uçamazlar. Evet faydalıdır çapa metinler, ama doğru kullanılırsa.

Örnek: Bu paragrafta çapa metin kelimesi, bir çapa metin örneğidir.

Çapa metinler tek bir kelime, iki kelime ya da tam bir cümle olabilir. Sık yapılan SEO hataları konusunda, önemli olan şey metinlerin doğal olmasıdır. Sıralamada yükselmek için, aynı çapa metini ile bağlantılar vermek doğallığı bozar. Bu yöntemle Google’a sistem oyunu oynadığınız mesajını verirsiniz ve sizi cezalandırması çok kuvvetli bir ihtimaldir.

Bu metinleri kullanırken en doğal haliyle kullanmalısınız. Cümle içerisinde illa bire bir örtüşen kelimeler aramayın. Aynı sayfaya verilen bağlantılarda, çapa metinlerin farklılık göstermesi doğal olanıdır.

 Hata 6: Kırık Linkler

Kırık bağlantılar olup olmadığını kontrol edin ve HTML sayfayı düzeltin.

-Google

Tüm siteler için bu sorun yaşanır. Bağlantı verdiğiniz sitelerden bazıları kapanır, bazıları içeriği kaldırır, kimisi de URL değiştirir. Neticede bağlantınız ulaşılamaz olur. Bu sizin dışınızda gelişen bir durumdur ve çok doğaldır. Ama Google sizi bunun için cezalandırır.

Şöyle düşünün:

Google güncel içeriğe değer verir. Yine Kullanıcı deneyimi en çok değer verdiği şeydir. Bir sayfada 5 kırık link varsa, o içerik güncel değildir, ya da kalitesizdir. Ve bu durum kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. 5 kırık link olan bir sayfa ile, hiç olmayan sayfanın sıralaması aynı olmaz. Kırık link olmayan sayfalar çok daha fazla şansa sahiptir.

Çok büyük bir endişeye gerek yok. Ama yılda en az iki kez bağlantıları kontrol etmek faydanıza olacaktır. Bunu yapmazsanız kırık bağlantıların sayısı giderek artar ve o zaman da Google sizi cezalandırır.

Tüm bu konularla ilgili olarak Seo nasıl yapılır isimli yazımı biraz zaman ayırarak okumanızı tavsiye ederim. Yapmamanız gereken şeyler kadar, yapmanız gerekenleri de unutmamak için bu içeriğim size fayda sağlayacaktır.

Google SEO Nasil Yapilir
Google ve SEO

Kendi Sitenizde Sık Yapılan Seo Hataları mı Tespit Ettiniz?

Çok basit gibi görünen, ama sitenize gerçekten ciddi zararlar verebilecek sık yapılan seo hataları konusundan bahsettik. Muhtemelen birini sizde yaptınız, ya da yapıyorsunuz. Yani şimdi sizin siteniz de mi cezalandırılacak? Endişeye gerek yok. Cezalandırılmak zorunda değilsiniz. SEO konusunda Google ile başı dertte olan kişiler, genellikle ya bilinçli olarak aldatmaya çalışanlardır ya da zararlı tavsiyeler kulak asmaktadır.

SEO hakkında yalan yanlış yazılmış pek çok makale vardır. Bunları okuyan kişilerin ne yazık ki çoğunun Google ile başı derde girer. Bu konuda en şanslı kişiler, SEO hakkında hiçbir şey bilmeyen ve sadece yazan kişilerdir.

SEO konusunu bir kenara bırakıp, sadece yazmaya odaklanmak, uzun vadede o kişilere başarıyı getirecektir. Öğrendikçe ve öğrendiklerinin kesinlikle doğru teknikler olduğunu bilerek uygulamak en mantıklı olanıdır. Google’da ilk sıralarda olmak için yapmanız gereken çok basittir.

  • Sadece içeriklerinize odaklanın ve yazın,
  • Niche alanını dahilinde insanların ilgilendikleri şeyleri yazın,
  • Siz uğraşmayın, bırakın Google sizi bulsun,

Çok mu basit geldi? Google’ın istediği de bu değil mi? O halde neden gereksiz şeylerle uğraşasın?

Sık yapılan SEO hataları konuları, genellikle takıntılı olanlar ve bu alanı hiç bilmeyenlerden tavsiye alanlar içindir. Siz bunlardan olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın, bu sektörde herkes kendisine SEO uzmanı gözüyle bakar ve herkes kusursuzdur kendisine göre. Benden size son bir tavsiye; böyle konuşan insanların icraatlarına ve bu işten ne kadar kazandıklarına bakın.

“En Çok Yapılan 6 Temel Seo Hatası” üzerine bir yorum
Yorum yapın