Tablet mi bilgisayar mı? Hangisi alınmalı sorusu, Google arama sonuçlarını baya meşgul eden ve bir çok kullanıcının son yıllarda en çok merak ettiği konulardan bir tanesi durumunda. Tabi durum böyle olunca, yeni bir teknolojik cihaza yatırım yapacaklar için baya uzun çaplı bir araştırma süreci başlıyor. Sonuç olarak yine büyük bir kararsızlık içinde son buluyor.

2003 yılından 2017 yılına kadar Windows kullandım. 2017 ile 2018 sonuna kadar da MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullandım. Son 3 aydır da tableti bilgisayar gibi kullanıyorum. İşte bu üçünü de kullanmış bir aktif kullanıcı olarak sizlere bu sorunun yanıtını soru cevap şeklinde bu makale içeriğinde anlatmayı planlıyorum.

Tablet mi Bilgisayar mı Sorusuyla Başlayalım

Android tabletler ile bilgisayarların şu an için yarışabilecek seviye de olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden direk cevabım bilgisayar olacak. Android’in öncelikle tabletlerini geliştirmeden önce, işletim sisteminin kendisinin büyük bir gelişime ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Android tabanlı tabletler şu an için ancak çocukların oyuncağı, basit tarayıcı işlemleri gibi görevler için kullanılabilir. Android tablet mi bilgisayar mı sorusunun cevabı da bana göre tartışmasız bilgisayar.

iPad mi, Bilgisayar mı?

İşte olay bu noktada karışık hale geliyor ve sanırım herkesin takıldığı nokta da burada başlıyor. Özellikle iPad cihazların iPadOS işletim sistemine geçtiği günden sonra artık Apple bu cihazları bir tablet bilgisayar olarak görüyor. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da All in one sistem olarak iPad tercih ediyor.

Özellikle web tasarım, kodlama, grafik işiyle uğraşan insanlar! Bu yazının geri kalanını okumadan önce Webmaster’lar İçin iPad yazımı okuyarak ön bir bilgi edinmeleri iyi olacaktır.

iPad cihazlar iPadOS ile beraber bir Mac bilgisayara bürünmüş durumdalar. Dosya yönetim sistemi, klavye ve mouse deneyimlerinin bilgisayar gibi olması, web sitelerinin masaüstü sürümde görüntülenmesi gibi konular iPad’i bir bilgisayara çevirebiliyor. Bunun dışında kalem ve çizim için bilgisayarlardan daha yetenekli olması ise bu cihazları bilgisayar karşısında bir adım öne çıkarıyor.

iPad’de Klavye ve Mouse isimli yazımı okuyarak da bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tablet mi Bilgisayar mı Almalıyım?
iPad mi Bilgisayar mı Almalıyım?
Genel Kullanım Alanları

Öncelikle günün büyük bir kısmını bilgisayarda geçiren insanlar için önerim bilgisayar almalarıdır. Microsoft Windows‘dan Mac işletim sistemine geçişte yaşadığınız alışma sorunları burada da olacaktır. İşte bu alışkanlıklar ve sabit kullanıcı olmanız, halen daha benim gözümde bilgisayarları cazip hale getiriyor. Zaten oyun kullanıcısıysanız bu sorunun cevabı net bilgisayarlardır.

iPad’ler genellikle; sürekli bir bilgisayar taşımak isteyen insanların tercihidir. Bazı insanlar notlarını ve çizimlerini sürekli işi gereği yanında tutmak zorundadır. İşte böyle bir durumda tercihiniz iPad olabilir. Ayrıca basit internet tarayıcısı işlemleri, kişisel blog yazarlığı gibi işlemleri tek yapıyorsanız yine doğru seçim iPad olacaktır. Ben burayı iPad kullanarak açtım mesela. Css düzenlemeleri, kodlama düzenlemeleri ve grafik tasarımları da bu tabletten yaptım. Hatta bu yazıda gördüğünüz ve diğer yazılarda olan görsellerde bu tabletten yapıldı. Bu size yeterli geliyorsa iPad tercih edebilirsiniz.

Peki kimler masaüstü bilgisayar tercih etmeli?
  • Çok fazla web sitesi yönetenler, web üzerinden iş yapanlar.
  • Gündelik ofis/masaüstü kullanıcıları. Sabit oturdukları için bilgisayar ekranı, klavye ve mouse deneyimi daha iyi olacaktır.
  • Oyuncular! Günün büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirenler.
  • Logo ve marka tasarımcıları! Büyük ekrana ve gerçek renklere ihtiyaç duydukları için kurumsal çalışmalar iPad üzerinden çok zor!
  • İşlerini evden ya da sabit ofisten yapabilen insanlar. Yani sürekli gezmek ve yer değiştirmek zorunda olmayan kullanıcı profilleri.
  • Çok büyük bir boyuta sahip arşivi olanlar! Ayrıca arşivini çok kullananlar..

Bu listede yer alan maddelerin bir tanesi size hitap ediyorsa eğer doğru tercih bilgisayar olacaktır. Tablet mi bilgisayar mı sorusunun cevabı sizin için bilgisayardır. iPad size ancak yan araç olabilir. Belki ihtiyaçlarınızın büyük kısmını karşılayacak bu tablet ama henüz bu geçiş için erken! iPadOS kendini daha da geliştirecek. Bu gelişim aynı zamanda donanım anlamında da olacak! İşte o zaman tam bir bilgisayar diyebiliriz.

Her şeyi detaylıca açıklamaya çalıştım arkadaşlar. Alt kısımda yer alan yorum alanında, bilgisayar üzerinde yaptıklarınızı belirtirseniz eğer; sizin için iPad’in uygun olup olmadığını da yanıtlamaya çalışırım.