2021 yılında ikinci gün içerisindeyiz ve henüz Webmaster Forumu tanıtımları yazısına şahit olmadık! Şaka gibi ama Türkiye’de günlük bir açılan Webmaster forumları artık bir çoğumuzu bunaltmış durumda.

Nedir bu Webmaster Forumu hevesi?

R10, WM Aracı gibi yerlerde iki günde bir Webmaster forum tanıtım konuları açılıyor. İşin garip tarafı, tanıtımlarını yine bir webmaster forumunda yapıyorlar. Çok akıllılar ya? Neden Türkiye’de girişim denildiği zaman akıllara hemen Webmaster Forumu yada Facebook gibi bir site geliyor?

Girişimden anladığınız konu buysa eğer, yenilik getirmiş olmuyorsunuz kopya çekmiş oluyorsunuz. Yani bunu Acun’un yeni projesi Exxen gibi düşünebiliriz. Yapılmayan bir şey mi yaptı Acun? Netflix’in kopyasını üretti, yerli proje diye pazarlıyor. Tabi bizim millette adında yerli olan bir proje duyduğu zaman hemen destek hemen alkış tutar pozisyona geçiyor. Ne yaptıda alkışlıyorsunuz ki? Survivor’da sizden kazandığı paralara, para katmak için milli ve yerli kelimelerini kullanarak yeni kopya içeriğinin pazarlamasını yapmadı mı?

Neyse konumuza dönelim Acun meselesine daha sonra girmek istiyorum.

Webmaster Forumu
Webmaster Forumu

Webmaster Forumu Açanların Klasik Sözleri

Piyasada adı duyulacak, adeletin olduğu bir proje olacak. Biz insanlara güven ve adalet vaat ediyoruz!

Ne vaat ediyorsunuz anlamadık? Yahu bir üye gelip damalarınıza bassa, küfürlü ifadeler ile adamı siteden atarsınız, burada gelmiş adalet diyorsunuz! R10’dan tekmeyi yiyen herkes adalet bekçiliğine soyunuyor! Bu adam ya üç kuruş uğruna şikayet konusu yüzünden forumdan atılmıştır, ya da forumu köy kahvesi zannedip laubali hareketler sergilemiştir.

Biz yenilik ve gelişim sağlamak adına farklı bir proje ile geliyoruz!

Bakın bu yazıyı gördüğünüz anda tasarıma bakarsanız, kullanılan yazılım ya null diye nitelendirdiğimiz lisanssız yazılımdır, ya da ücretsiz tema yükleyip daha CSS’in ne olduğunu bilmeyen bir çocuk tarafından açılmıştır. Tecrübeyle sabittir, bu tip insan çok şey vaat eder, çok isteklidir ama isteklerini gerçeğe dönüştürebilecek teknik kapasiteye sahip değildir. 🙂 Zaten logosuda renklerle uyumsuz, muhtemelen koyu mavi arka plan üzerine siyah renkle yazılmış bir yazıyı logo olarak koymuştur, bu da tecrübeyle sabit. 🙂

Biz 3 arkadaş ile başlayan bir açılış yazısı!

Bu tür forumlar genellikle 14 ile 17 yaş ergenler, ya da piyasayı köy kahvesi zanneden 35 yaş üstü tiplerden var olur. Bunlar iki üç arkadaş bir gün oturur, ulan r10 yapmış biz niye yapamıyoruz mk, bizim neyimiz eksik? Yazılım desen hazır sistem değil mi? Veririz parayı alırız lisansı, birde giriş seviyesi hosting alırız al sana süper başlangıç! Çok afedersiniz ama n*h yaparsınız!

Haziran Ayına Dikkat!

İki günde bir gördüğümüz bu webmaster forum açılışları, Haziran ayı gibi okulların tatil olma sezonuyla bazen günde 3-4’e kadar hızlanabiliyor. Gençlerimiz Türkiye’nin Webmaster açığını kapatacak ya?

Webmaster Forumu açacaklar için tavsiyeler!

Tamam, madem bu işe girdiniz ve bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz? Başarılı olmanız kesinlikle imkansız değildir ancak çok düşük bir ihtimaldir. Sahip olmanız gerekenler; çok iyi bir AR-GE(Back-End/Front-End/Reklam ve Pazarlama/Halkla İlişkiler) ekibi. Böyle bir projeye giriyorsanız, bu projeyi gerek yönetimsel gerek yazılımsal anlamda sürdürebilecek A’dan Z’ye bir ekip kurmak zorundasınız. Tabi bu ekip ve geri kalanlar için çok yüklü miktarda bir paraya sahip olmanız gerekir. İş bu kadarla da kesinlikle bitmiyor, çok iyi bir halkla ilişkiler ekibi, çok iyi bir reklam ve pazarlama ekibi oluşturmanız gerekiyor. Yani büyük bir ofis ve işinde profesyonel insanlar! Bu insanlara farklı bir şeyler sunmak zorundasınız, neden sizi tercih etsinler? İnsanlar vaatlere değil, eylemlere bakar önce bunu bir öğrenin.

Farklı Proje

Eğer forum açmak yoluyla bu işe girerseniz k*ıçınızı da yırtsanız başarılı olamazsınız. Tek yapmanız gereken farklı bir proje farklı bir yöntem olmalıdır. R10’un verdiklerini vermek değil, veremediklerini sunarsanız başarı gelir. Ancak işiniz çok zor, bu aralar kendilerini çok geliştirdiler. 🙂

Neyse daha fazla uzatmadan sonuca gelelim, çok fazla zaman kaybetmeyin gençler, sizler yeni projeler için değerlisiniz ve bunları yapabilecek zekâya da sahipsiniz! Lütfen artık Webmaster Forumu açmayın! Gerçekten biz yorulduk…

Listeye eklemek istediğiniz maddeleri yorum ile ekleyebilir, kategorinin bir diğer yazısı olan Bloglar Eski Popülerliğini Yitiriyor mu? makaleme de göz gezdirebilirsiniz.