WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar ve Android ile iOS sürümleri belli oldu. Sürekli olarak kendisini geliştiren sohbet ve yazışma platformu, yapılan bir çok güvenlik güncellemesi nedeniyle eski sürümlere artık kısıtlama getiriyor.

Peki WhatsApp neden böyle bir karar aldı?

iPhone tarafında iOS 9 veya daha altı işletim sistemi kullananlar, Android tarafında ise 4.2 veya daha altı bir sürüm kullananlar, ne yazık ki yeni yıldan sonra WhatsApp uygulamasına erişim sağlayamayacaklar. Bunun gerekçesi ise WhatsApp’ın güvenlik güncellemele ve yamaları gösterildi.

Her geçen gün kendisini ve uygulamasını geliştiren şirket, bir çok yenilik sunarken; işin güvelik tarafında sıkıntı yaşamamak içinde böyle bir karara imza attı. Zaten belli yıllarla çok eski işletim sistemi sürümüne sahip cihazlar son güncellemeleri indiremiyor ve eski sürümleri kullanmak zorunda kalıyordu. Artık bu yolunda sonuna gelindi ve kullanıcılar ya işletim sistemi sürümünü güncelleyecek ya da yeni bir cep telefonu satın almak zorunda kalacak.

WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar

Yazı içeriğinden de anlayacağınız gibi aslında bu WhatsApp Kullanamayacak Telefonlar değil de, WhatsApp kullanamayacak işletim sistemleri sürümü konusu, ancak haliyle bu sürümdeki telefonları da ilgilendirdiği için sizlere halâ piyasada yaygın kullanılan bazı telefonları listeledim.

Samsung S2 veya daha altı bir telefon ne yazık ki WhatsApp’dan mahrum olacak. Bunun sebebi Android’i maksimum 4.2 sürümü ile kullanmaları, yeni bir güncelleme alamamaları. Ayrıca 2015 veya daha altı Android cihazlarda 4.2 sürümü alamayacağı için uygulamayı kullanamayacaklar.

iPhone 6/6S WhatsApp Kullanabilecek mi?

Apple tarafında işler biraz daha değişiyor arkadaşlar. iOS 9 üzeri yükleyemeyen telefon şu anda sadece iPhone 4 olarak görünüyor. 4S’den tam emin değilim ancak iPhone 5, 5s, 6, 6s ve SE(1.nesil) iOS sürümünü iOS 12’ye kadar güncelleyebildikleri için, cihazlarında WhatsApp uygulamasını kullanabilecekler!

Eğer cihazınızın WhatsApp kısıtlamasına takılıp takılmayacağından emin değilseniz, yorum ile belirtmeniz durumunda yardımcı olmaya çalışırım.

Ek olarak WhatsApp etiketi ile açılan güncel konuları takip edebilir, Apple ile Mobil ve Masaüstü kategorilerinden de güncel mobil gelişmeleri takip edebilirsiniz. Güncel resmi duyurular içinde WhatsApp Türkiye bağlantısına tıklayarak resmi siteye ulaşım sağlayabilirsiniz.