Atölye

WordPress’den Ghost’a Geçiş Yaptım

Evet yanlış okumadınız, WordPress’den Ghost’a geçiş yaptım! Kasım ayında burayı tekrar açtığım zaman WordPress alt yapısı kullanmış olmama rağmen, içimde hep büyük hayranlık duyduğum Ghost kalmıştı. Nihayet aklımda soru işareti bırakmayacak olan Ghost’a geçiş yaptım.

WordPress’in hantal ve ağır yapısı, artık bir blog yazılımı dışına çıkıp geneli kapsaması, beni tamamen WordPress’den uzaklaştırdı. Hali hazırda bir WordPress kullanmak isteyenlerin en az 3-4 tane eklentide kullanması gerektiğini göz önünde bulunduracak olursak, WordPress’den uzaklaşmam için çok fazla neden ortaya çıktı.

Ghost Hakkında

Ghost ile tanışmam ortalama 2017-2018 yıllarına dayanıyordu. O dönemlerde yine bir değişim arayışında olmuştum ve Ghost’u keşfedip tası tarağı toplayıp Ghost’a geçiş yapmıştım. Tabi Ghost kullanmanın bedeli, WordPress kullanmaktan çok daha pahalı ve masraflı. Tüm bunların yanında bir de klasik hosting üzerine kurulum yapılaması da ayrı bir sorun. Ghost’u beğendiğiniyseniz ve bu hızlı yazılımı kullanmak isterseniz bir sunucu sahibi olmanız gerekiyor. SSH erişimi ile sunucu erişiminin tamamına sahip olmadan bir Ghost kurulumu yapamıyorsunuz. Tüm bunların yanında sunucu yönetim bilginiz yoksa, hayatınızda hiç Putty denilen aracı duymadıysanız işiniz gerçekten çok zor.

Ghost’un en büyük avantajı ise, sadece blog yazmak isteyen insanlar için biçilmiş kaftan olmasıdır. Gereksiz olan her şeyden ayrılmış bu yazılım, yazı yazma motivasyonunuzu artırırken, yüzlerce ayarla uğraşmak ve sürekli teknik sorunlarla cebelleşmek zorunda bırakmıyor sizi.

Amacınız sadece yazı yazmak, içerikleriniz ile ön plana çıkmak, hızlı bir siteye sahip olmak, tüm teknik analiz servislerinde hız anlamında A puana ve %100 performansa ulaşmak ise Ghost tam size göre! Bu blog, Google PageSpeed üzerinden mobilde %98, masaüstünde %100 puan almayı başarırken, GTMetrix üzerinde A sınıfı siteler bünyesinde puan alıyor. Tabi bu puanlarda kullanacağınız tema ve görsellerin optimizasyonu da çok önemli.

Taşınma Süreci

Ghost’un en büyük avantajlarından bir tanesi WordPress eklentisine sahip olması. Öyle ki, wordpress panelinize kuracağınız Ghost eklentisi sayesinde, yazı ve sayfalarınızın yedeğini alıp, yeni Ghost bloğunuza aktarım yapabiliyorsunuz. Bu eklenti sayesinde içerikleriniz sorunsuz olarak Ghost’a aktarılabiliyor.

Ben bu yöntemle eski bloğumda ki tüm yazı ve sayfaların yedeğini aldım, buraya taşıdım ve düzenlemeleri yapıp siteyi açtım. Tabi eski yazılardan güncelliğini kaybetmiş ya da hoşuma gitmeyen yazıların tamamını sildim, Google üzerinden URL kaldırdım.

Sonuç Olarak

Birden fazla blog sahibiyseniz ve bloglardan kazanç elde ediyorsanız bir sanal sunucu(VPS/VDS) kiralamak ve Ghost’a geçiş yapmak tam size göre ideal bir seçim olacaktır. Reklam yerleşimleri, tanıtım yazısı ve bağlantı satışları konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bu sistem üzerinde, ortalama ziyaretçi sayınızı yükseltebilir ve gelirlerinizi de önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Ghost hakkında tüm detaylara ise https://ghost.org üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ghost Hakkında Tüm Bilgiler bağlantısını kullanarak, Ghost yazılımı hakkında detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu