Atölye

WordPress İçin En İyi 7 Analytics Eklentileri

Ziyaretçilerin sitenizde neler yaptığını ve sitenize nereden geldiğini anlamak istiyorsanız bir web analizi aracına ihtiyacınız olacaktır. Web analizi söz konusu olduğunda pazara hâkim olan tek isim ise hiç kuşkusuz Google Analytics‘tir. Bu durumda sitenizde Google Analytics’i kullanmak isteyebilirsiniz.

Sitenizde Google Analytics kullanmanın iki yolu vardır. Birincisi kodu sitenize elle eklersiniz, ikincisi WordPress kullanıyorsanız bir eklentiden yararlanırsınız. İkinci yöntemi seçtiğiniz zaman işiniz çok daha kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken size verilen bilgileri eklentiye eklemek olacaktır. Ancak benim kişisel görüşüm, eklenti kullanımını çok fazla tavsiye etmediğim için, birkaç dakikanızı ayırarak bu işi kodla yapmanızı öneriyorum.

1. MonsterInsights Google Analytics Eklentisi

MonsterInsights Analytics Eklentisi
Monsterlnsights Analytics Eklentisi

Google Analytics eklentisi denildiği zaman akıllara ilk gelen eklentilerden birisi MonsterInsights olacaktır. MonsterInsights, WordPress’te Google Analytics’in çalışmasını sağlamak için birbirinden farklı şeyleri yerine getirmektedir.

Öncelikle herhangi bir kod düzenlemesi yapmadan sitenize Google Analytics izleme kodunu eklemenizi sağlar. WordPress kontrol paneli üzerinden Google Analytics verilerini görmenizi sağlar. Ayrıca tıklama ve butonlara dayalı daha fazla izleme avantajı sunar. Bunlarla beraber mobil görünüm için farklı tema kullanan sitelerde entegrasyonu sağlar. Yani tek bir kod ekleme ile hem masaüstü hem de mobil izleme kodu eklemiş olursunuz.

GainWP WordPress Analytics Eklentisi
GainWP Google Analytics Eklentisi

2. GAinWP Analytics

Çok daha önceleri MonsterInsights’ın ardından ikinci sırada yer alan Google Analytics eklentisi Google Analytics Dashboard for WP (GADWP) adını taşırdı. Bu eklenti sunduğu özellikler doğrultusunda pek çok farklı işlevi yerine getirebilmekteydi.

2018 yılında eklenti MonsterInsights eklentisinin geliştiricileri tarafından satın alındı ve ExactMetrics adıyla yeniden markalaştırıldı. GADWP eklentisinden geriye ise ondan ayrılarak kurulan GAinWP eklentisi kaldı. GAinWP her ne kadar diğer eklentiler kadar popüler olmasa bile %100 ücretsiz olmasıyla hala dikkatleri üzerine çekmektedir. Söz konusu olan sadece ihtiyaç görebilecek hafif bir eklentisiyse bu eklenti tam size göre.

Site Kit by Google Eklentisi
Site Kit by Google Analytics Eklentisi

3. Site Kit by Google

Site Kit, Google tarafından sunulmuş bir resmi eklentidir. WordPress sitenizi Google servisleriyle eşleştirmenizi sağlamaktadır. Böylece bu servislerden gelen verileri WordPress kontrol panelinde size sunmaktadır. Bu servislerden birisi elbette Google Analytics’tir.

Site Kit diğer eklentiler gibi detaylı özellikler sunmamaktadır. Bunun yerine eklenti iki şeyi çok iyi şekilde yapmaktadır. Google Analytics izleme kodunu sitenize eklemenizi ve aynı zamanda belirli sayfa ve genel site için verileri WordPress kontrol panelinden görmenizi sağlamaktadır.

Bu eklenti ile yapabilecekleriniz tabi bunlarla da sınırlı değil. Hem mobil entegrasyon işlemleri hem AMP tema uyumu %100 sorunsuz şekilde çalışmaktadır. Bunlarla beraber Google’ın diğer servislerinden olan Search Console erişimi de eklenti içerisinde mevcut ve Google sayfa hızı değerlendirmeleri, raporları da yine bu eklenti içerisinde dahil olarak gelmektedir. Tabi bu servisleri kullanmak istemezseniz devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress için en iyi analytics eklentisi konumuzda benim önerimde kesinlikle resmi olmasından dolayı Google Site Kit eklentisidir.

Analytify Analytics Eklentisi
Analytify WordPress Analytics Eklentisi

4. Analytify Google Analytics Eklentisi

Analytify, Google Analytics izleme kodunu sitenize eklemenize yardımcı olur ve detaylı verileri WordPress sitenizi terk etmeden görmenizi sağlar. Ayrıca yönetici girişi yaptıktan sonra sitenizdeki tüm sayfaları ziyaret ederken ona ait tekil verileri görmeyi başarabilirsiniz.

Bu özellik oldukça önemlidir. Çünkü Google Analytics’in karmaşık filtreleriyle uğraşmak zorunda kalmadan belirli sayfalara ait verileri görebilirisiniz. Her ne kadar eklentinin ücretsiz versiyonu kontrol panelinde bir Google Analytics gösterge tablosu oluştursa bile çoğu önemli özellikler premium versiyon da yer almaktadır.

WP Google Analytics Events Eklentisi
Google Analytics Events Eklentisi

5. WP Google Analytics Events

WP Google Analytics Events tüm hedefleri ve amaçları yerine getiren bir Google Analytics eklentisi değildir. Listede yer alan diğer eklentilerden biraz farklıdır. Eklenti doğrudan Google Analytics tarafından sunulan “event tracking” (etkinlik izleme) özelliğine odaklanmaktadır.

Google Analytics etkinlik izleme özelliğine aşina değilseniz bunun basit bir biçimde takip etmek istediğiniz özel eylemler olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, belirli harekete geçirici mesaj butonuna tıklama, gömülü YouTube videosunun izlenmesi, görselin görülmesi, sayfada aşağı indirilmesi vb. gibi işlemleri takip edebilirsiniz.

GA Google Analytics Eklentisi

6. GA Google Analytics

GA Google Analytics Eklentisi oldukça popüler bir Google Analytics eklentisidir. Hem ücretsiz hem ücretli versiyonu bulunmaktadır. Eklenti oldukça basit ve aynı zamanda hafiftir. Google Analytics kodunu kolayca sitenize eklemenizi sağlayan bu eklentiyle aynı zamanda yönetici verilerini gizlemeyi başarabilirsiniz.

Bu ne işe yarayacak? Özetle, yönetici girişi yapmış olduğunuz hesapla sitenizde dolaşma verileriniz Google Analytics verilerinden hariç tutulmuş olacaktır. Ayrıca eklenti sayesinde yeniden hedefleme reklamlarını takip edebilecek ve aynı zamanda belirli bağlantıya tıklayan kullanıcıları takip edebileceksiniz.

7. Eklentisiz Google Analytics Kurulumu Sağlamak

Web sitenizi eklentilerle yavaşlatmak istemiyorsanız ve bu işi bir kod yardımıyla yapmak isterseniz, bu yöntem sadece 2 dakikanızı alacaktır. Google Analytics eklentileri ne yapıyorsa, bu kısa kodda aynı işlevi görecek. Eklentilerden tek farkı, analizleri web sitesi kontrol paneli yerine Google Analytics web sitesinden görebileceksiniz.

Analytics servisinden almış olduğunuz kodu, kontrol panelinizde bulunan tema düzenleme bölümünden header ya da footer şablonuna eklemeniz yeterlidir. Ayrıca AMP için ayrı bir tema kullanıyorsanız, bu işlemi AMP tema üzerinden yapmayı da unutmayınız. Kodları ekledikten sonra Analytics sitesine girip test trafiği gönderin ve kodların işe yarayıp yaramadığını mutlaka kontrol ediniz.

Ayrıca WordPress sitelerinizi jet gibi hızlı hale getirmek için WordPress Site Hızlandırma isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu