4 Temel Yöntemle Site Hızlandırma

Web site sahiplerinin en büyük sorunlarından bir tanesi olan WordPress site hızlandırma konusunu ele alacağız bugün. Tabi bu işlemi yaparken kullanacağımız eklentileri de detaylıca açıklayacağız. Dünyada her 4 internet sitesinden bir tanesi WordPress alt yapısını kullanıyor. Durum böyle olunca, en çok kullanılan CMS yazılımda WordPress konumunda. Basit bir blog yazılımı halinden CMS yazılımına dönüşme nedenlerinden bir tanesi de sanırım bu popülerliği her alanda elinde tutmak. Bu kadar gelişmek ve sistemi genişletmenin sonucu olarak da artık WordPress sistemler ağır olarak kabul ediliyor ve her site sahibi yavaşlıktan şikâyet ediyor. Eskiden sunucu kaynaklı, hosting kaynaklı var olan sorunlar, artık yazılım sorunu olarak karşımıza çıktı. Şimdi bu sorunun çözümlerine gelelim.

WordPress Site Hızlandırma – Analiz

Bir WordPress siteyi hızlandırmadan önce, analizi ve teşhisi çok iyi belirlemek gerekir. Zira WordPress site hızlandırma konusunda her zaman aynı taktikler ve yöntemler işe yaramaz. Bunun nedeni her zaman sorunun aynı olmamasıdır. Peki nedir bu sorunlar?

1- Sunucu/Hosting Kaynaklı Sorunlar

2008 ila 2015 gibi yıllar arasında, web sitelerin yavaşlık sorunları genellikle hosting ya da sunucu kaynaklı olarak gösterilirdi. O dönemlerde sunucular yeterince iyi olmadığı gibi, hosting içerisinde ki optimizasyon ve kaynakların dağıtımı da iyi yapılamazdı. Ülkede sunucu optimizasyonu yapabilen kişi sayısı da çok fazla değildi zaten.

Sunucu Kaynaklı WordPress Site Hızlandırma
WordPress Site Hızlandırma – Sunucu Kaynaklı Sorunlar

Günümüzde artık Sunucu kaynaklı sorun neredeyse hiç yok. Özellikle bilindik hosting firmaları tarafından aldığınız paketlerde hızla ilgili sorun yaşamazsınız. Her türlü kaynak yetersizliğini göz önünde bulunduracak olursak; CPU 2, Ram 2 tercihinde bulunmanız yararınıza olacaktır. Aynı zamanda ileriye yönelik bir adım da olacaktır ve ziyaretçi sayınız arttığı anda hosting paket yükseltmek durumunda kalmayacaksınız.

Son 7-8 yıldır Turhost dışında hiçbir firma ile çalışmadım, bu nedenle hosting konusunda Turhost dışında bir öneride bulunamayacağım.

2- Yazılım Kaynaklı Sorunlar

WordPress site hızlandırma konusunda ikinci maddemiz ise yazılımdan kaynaklanan sorunlar. WordPress, Tema ve Kullandığınız eklentiler bu sınıfa girmektedir. WordPress’in kendisini saf dışı bırakabiliriz burada ve eklenti ile temayı sorunlarını ele alabiliriz. Bir internet sitesinin yavaş açılmasına neden olan en büyük 2 sorundan biri her zaman tema ile eklentilerdir. Bundan kaynaklı sorunları alt kısımda çözüm alanına geçtiğimiz zaman açıklayacağım.

3- Görsel Optimizasyon Sorunları

Hosting, Tema ve Eklenti kaynaklı bir sorununuz yoksa eğer, sorun görseller demektir. Özellikle son yıllarda sabit ana sayfaya sahip temalar üretilmeye başlandı ve herkes sabit bir ana sayfa düzeni kullanıyor. Böyle bir durumda ana sayfada görünen içerik sayısı 20+ olabiliyor. Şöyle düşünün, her bir öne çıkarılmış görselin boyutu 100KB olursa, 20 yazı 2MB demektir. Bir web sitesinin görseller ile beraber önerilen sayfa boyutu ise maksimum 700-800KB aralığıdır. İşte siz bu değerleri aşarsanız, Google Pagespeed ve GTMetrix üzerinde hatalar ile eksik puanlar ile karşılaşırsınız.

Görsel ve Resim Kaynaklı WordPress Hız Sorunları
WordPress Site Hızlandırma – Görsel/Resim Sorunları

Tabi bu vermiş olduğum örnek en basit örnektir. Bazı görseller 500KB bile olabiliyor ve böyle bir tabloda zaten sorunlarınızla baş edememiş olmanız normaldir. Bu problemi çok kolay yoldan alt kısımda çözümler kısmında açıklayacağım ve çözüme kavuşturacağız.

4- Hatalı Cache(Önbellek) Sistemi Kullanımı

WordPress site hızlandırma konusunda, web sitesi sahiplerinin yarısı burada hata yapıyor. Her eklenti ve tüm ayarların açık olması her zaman en doğru sonucu vermeyecektir. Ayrıca her temanın en iyi ön bellek eklentisi her zaman aynı değildir. Yani örnek vermek gerekirse, JNews teması kullanıyorsanız WP Rocket sizin için en iyi tercih olmayacaktır. Ya da Pixwell Tutorial teması için Litespeed en iyi tercih olmaz.

Web sitesi sahipleri, forumlar da ya da arkadaşlarından duydukları eklentileri her zaman en iyi eklenti olarak kabul ederler ama bu durum doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Şehir efsaneleri arasına bile girmiştir artık bu konu.

İşte WordPress site hızlandırma konusunda sorun yaşanan 4 madde bu şekildeydi. Bu sorunların 4 tanesini de çözmeniz durumunda, web sitenizin açılış hızı ortalama 0.7 ile 1.5 saniye aralığına düşürecektir.

NOT: Bir web sitesinin 1 saniyeden hızlı yüklenmesi günümüz teknolojisinde çok mümkün değildir ve bu süreklilik arz edemez. Yani her zaman 0.7 değerini göremezsiniz. Yavaş olarak kabul edilen değer ise 2 saniyenin üstünde açılmasıdır. İşte burada referans değerimiz 1 ile 1.5 saniye arasında yüklenmesini sağlamak bizim için yeterli gelecektir. 1.5 saniye yeterli seviye kabul edilecek, 1.3 ve altı ise hızlı durumuna geçecektir. Benim çözüm önerilerim doğrudan 1.3 ve altı olacak şekilde yapılandırma olacaktır.

WordPress Site Hızlandırma – Çözümler

Şimdi sizlere, çözüm odaklı konuşma zamanı geldi. Artık teşhisleri koyduğumuza göre çözüme geçebiliriz. Teşhisleri anlatmadan önce söylemem gerekir; burada yapacağınız tüm işlemler tarafımca denenmiştir. WordPress site hızlandırma konusuna aşırı takıntılı olduğum için tam bir haftamı optimizasyon, eklentiler ve yöntemlere ayırdım, hepsini denedim. Hangi temada hangi sonucu aldım, neler yaptım ve en son nasıl sonuçlandırdım hepsini geri kalan bölümde bulabileceksiniz.

1- Hosting ve Sunucudan Kaynaklanan Sorunların Çözümü

WordPress artık düşük sistem gereksinimlerine sahip hosting alayım nasıl olsa yeter diyebileceğiniz bir yazılım değil. Ağır ve hantal bir yazılım, sorunlu bir yazılım. Sonda söyleyeceğimi baştan söylemiş olayım; sadece blog yazıyorsanız ve e-ticaret, portal gibi işlemlerle uğraşmıyorsanız tası tarağı toplayıp Ghost blog yazılımına geçebilirsiniz. Ghost, WordPress’e oranla çok hızlı ve tüm site hız/performans testlerinden tam puan alan bir sistem. O nedenle WordPress’de ısrar etmenizi gerektirecek bir durum yoksa, bir dakika beklemeyin. Ghost blog hakkında bilgiler isimli makalemi okuyarak bu yazılım hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Ghost konusunda profesyonel destek isterseniz eğer, Ghost kurulumu makaleme de göz atabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma - Sorunların Çözümü
WordPress Site Hızlandırma / Çözümler

WordPress konusunda halâ ısrar ediyorsanız, CPU 2, RAM 2 özelliklerinde bir paket tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Yazının başında belirttiğim gibi, hosting Türkiye’de çok gelişti ve artık hosting’e bağlı sorunlar çok fazla görülmüyor.

Konuya ek bir not: Bazı temalar bazı sistem gereksinimleri değerlerinin yüksek olmasını ister. Tema panelinizden sistem statüsüne mutlaka bakın ve limitlerin yeterli geldiğine emin olun. Hosting konusunda tek dikkat etmeniz gereken durum budur.

Ben Turhost kullanıyorum, tema olarak JNews tercih ettim. JNews bazı limitlerde artırım isteyen bir tema ve Turhost destek ekibi bu konuda yardımcı oldu. Her zaman her tema değerleri buna müsait olmayabilir veya her hosting şirketi bunu kabul etmeyebilir. Burada yapacağınız işlem ilk olarak kullanacağınız temayı seçmek, sonrasında sistem gereksinimlerini kontrol edip hosting seçimini buna göre yapmak ve peşin konuşmak.

2- Yazılımdan Kaynaklanan Sorunların Çözümleri

Geldik zurnanın zırt dediği o yere. WordPress yavaşlığından şikayet edenlerin %50’lik bir kısmı ya tema ya da eklentilere bağlı sorun yaşıyor. Öncelikle sorunlara geçmeden önce birkaç önemli tavsiyede bulunmak isterim.

Asla çok fazla eklenti kullanmayın, bir eklentiye mecbur kalmamaya özen gösterin ve kullanmadığınız ne kadar eklenti varsa sistemden bütünüyle kaldırın. Bazıları eklentileri devre dışı bırakıp panelde tutmaya devam eder ama bu sunucu ve site için yük olmaya devam eder. WordPress Site Hızlandırma konusunda, ne kadar az eklenti o kadar hızlı siteler demektir.

Yazılımdan Kaynaklanan Hız Sorunları Çözümü
WordPress Site Hızlandırma: Yazılım Çözümleri

Mesela Analytics ve Search Console erişiminiz zaten tarayıcı ile mümkünken, WordPress’e analiz ve Console eklentisini kurmanın bir mantığı var mı? Bu tembellik demektir ve sonucu sitenize hız olarak yansıyacaktır. Aynı şekilde diğer eklentiler içinde aynı konu geçerli. Çok gerekli değilse kullanmayın. Temayla beraber gelen temaların hepsini devre dışı bırakıp test edin ve kullanıma engel olan bir eklenti yoksa devre dışı bırakın. JNews ile 10-12 eklenti geldi ben sadece 3-4 eklenti kullanıyorum. Çünkü diğerlerine gerek yok.

Sistem tarafından çok fazla CPU kullanıp siteyi yavaşlatmasıyla bilinen eklentiler ise: Jetpack, Akismet, Pagebuilder tarzı eklentiler ile AMP eklentileri. Bu eklentilerin tamamını sisteme kurarsanız, WP-Admin aşırı yavaş olacaktır, aynı şekilde site hızına da etki edecektir. Deneyip görebilirsiniz.

Tema kaynaklı sorunlar ise genelde çözümü daha zordur. Eklenti gibi devre dışı bırakıp kurtulamazsınız. Bu konunun bir p*çliği var ama. Bir temayı satın almadan önce o temayı Google Pagespeed üzerinden ve GTmetrix üzerinden test edin, puanlarına, hatalarına bakın. Hatalar nerede var, CSS dosyası büyük mü, JavaScript kullanımı çok var mı gibi değerlerin tamamını bu testlerle anlayabilir ve tercihinizi yapabilirsiniz.

Pingdom Analiz Aracı İmdat Çekiciniz!

https://tools.pingdom.com/ adresini kullanarak bir web sitesinin açılma hızını, toplam sayfa boyutunu ve sorgu sayısını da görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sorgu sayısının 50 altında olması, sayfa boyutunun 800-900KB altında olması, load time yani açılış süresinin de 1.5 saniye ve altında olması. Hatta 1.5 saniyeyi mümkün olduğu kadar 1.3 ve altında olmasına dikkat ederseniz maça 1-0 önde başlarsınız, forumda yana yana optimizasyon uzmanı aramak zorunda kalmayabilirsiniz.

İyide kardeşim, bunların hepsi sıfırdan başlamaya yönelik çözümler! Benim hali hazırda sorunum var ben ne b*k yiyeceğim onu anlat diyorsanız şimdi oraya geçelim.

Hazırda Bekleyen Sorunlar

Web sitenizde tema kaynaklı hazır sorunlar var diyelim.. Gerek tembellik, gerek SEO düşüş korkusu ya da çok fazla modifikasyon yapıldığı için tema değişikliğine gitmek istemiyorsunuz. Bu durumda ne yapılabilir?

Sorunun teşhisi için yine ilk olarak Pingdom kullanıyoruz. Burada sayfa boyutunuz CSS ya da JavaScript kaynaklı artmış ve 1-2MB üzerine çıkmışsa yapacağınız işlem cache yani ön bellek eklentisi yardımıyla CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırmak, tek bir dosyada birleştirmeyi sağlamaktır. Bu size ciddi anlamda bir artış sağlayacaktır. Ayrıca sadece sayfa boyutu değil, sorgu sayısını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

WordPress Site Hızlandırma Çözümleri
WordPress Site Hızlandırma: Optimizasyon Araçları

Litespeed kullanıyorsanız eğer, DNS önceden çağırma seçeneğini aktif edebilirsiniz ve Google Fonts, CloudFlare(Kullanıyorsanız) yerel dosya gibi gösterip zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bununla beraber WordPress Emoji kaldırma seçeneğini aktif edip ufak bir performans artışı daha sağlayabilirsiniz. Son olarak bir de Lazy Load İmages seçeneğini aktif edebilirsiniz. Buda resimlerin yalnızca görüntü alanına girdiklerinde yüklenmesini sağlayarak hızı artıracaktır.

ÖNEMLİ NOT: Yalnızca sorunlarınız olması durumunda bunları yapınız. Hiçbir sorun yokken bu işlemleri yapmanız durumunda, WordPress site hızlandırma yapmış olmayacaksınız, tam tersine kurulu düzeni bozup yavaşlamasına neden olacaksınız. İşte bu nedenle, CSS, JS sıkıştırmayı her sitede önermiyorum ve özellikle Lazy Load seçeneği birçok sorunsuz sitenin yavaşlamasına neden olur ve Pagespeed skorunuzu düşürür. Bu 2 premium tema üzerinde sorunsuz bir sitede test edildi ve kesin sonuca ulaşıldı.

Her cache eklentisi her zaman en iyi sonucu vermez derken bundan bahsetmiştim işte. Mesela şunu denemek sitenizi hızlandırabilir; Litespeed kurun sadece Cache alanını kullanın ve Page Optimizasyon kısmında yer alan CSS, JavaScript, HTML gibi özelliklerin tamamını devre dışı bırakın. Bu yöntem sorunsuz siteleri çok daha hızlandırır.

3- Görsel Resim Optimizasyonu Sorunlarının Çözümleri

WordPress site hızlandırma konusunda bir başka sorunda görünürde olan ve olmayan görsellerin boyutları ile biçimi. Her ne olursa olsun görseller Webp uzantısına sahip olmalı arkadaşlar bunu kendinize şartlandırın. Google, üzerine basa basa bunu söylüyor ve bu konuya çok önem veriyor.

Photoshop yardımıyla bir dosyayı PNG ya da JPG formatından Webp formatına dönüştürmek sadece 5 saniyenizi alacaktır. Webp dosya kaydederken Google’ın önerdiği format %40 sıkıştırma sağlamak. Yani kaydederken kalite seçiminiz her zaman %60 olsun. Kaydettiğiniz resmin boyutu 50-60KB’ı geçiyorsa daha da düşürün ve her ne olursa olsun o resim 50KB altına düşsün arkadaşlar. Gerekirse o görselden vazgeçin başka görsel kullanın.

Görsel Hızlandırma İçin Çözümler
WordPress Site Hızlandırma: Görsel Optimizasyon Çözümleri

Bu işi Photoshop ile değilde eklenti yardımıyla da yapabilirsiniz. Bunun için Litespeed kullanabilirsiniz ve tüm görselleri tek tıklamayla düşürebilir, bundan sonra yüklenecek görselleri otomatik olarak Webp formatında kaydedilmesini de sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi boyutu göremediğimiz için önermiyorum ama tembeller için bire birdir, uygulayabilirler.

Bizler web sitesinin toplam boyutunu 2MB durumdayken bile fazla görüyoruz ve 1MB altına hatta 800-900KB’a kadar düşürmeye çalışıyoruz. Siz bu resim optimizasyonunu yapmazsanız eğer, bu resimlerin bulunduğu her sayfa en az 3-4MB ve üzeri çıkacaktır ve siz ne yaparsanız yapın o skoru düşüremezsiniz. Görsel optimizasyonun önemini de anladık bu şekilde sanırım?

Ana maddelerin tamamı burada bitti. Şimdi sizlere birkaç hızlandırma tekniği ile yapmanız gerekenlerden bahsederek konuya nokta koyacağım.

Web Site Hızlandırma – Yapmanız Gereken Ekstra İşlemler

1- Her ne olursa olsun warez tema kullanmayın. Hiç kimse size karşılığı olmayan bir şeyi bedava sunmaz, bunun için çalışmaz. Mutlaka performans sorunu ya da virüs sorunu yaşayacaksınız. Bu nedenle warez olan her tema ve eklentiden vazgeçin.

2- Bir yarayı iyileştirmenin en iyi yolu orada bir yara olduğunu kabul etmektir. Web siteniz sorunluysa bunu kabul edip teşhis koymaya çalışmalısınız. Tüm içerik ve aktivitelerinizi bir kenara bırakıp bu sorunu çözmek durumundasınız. WordPress site hızlandırma konusu kesinlikle geri plana atabileceğiniz ve erteleyebileceğiniz bir konu değil. Emeğinize yazık olur, zamanınıza yazık olur.

3- Kullanmadığınız temalar ile eklentilerin tamamını silin. Başkalarının aradığı açığı kendi ellerinizle vermeyin.

4- Ana sayfada 30-40 içerik birden gösterip en önemli sayfanızın değerini ve hızını düşürmeyin. O sayfa sizin en değerli sayfanız! Onu kısa, net ve öz tutun. 3-5 içerikle sınırlandırmayın ama 30-40 içerik ve görselle boğmayın da.

5- Sidebar ve ana sayfanız sürekli eklentilerden var olan widget ile dolu olmasın. Bu performansa doğrudan etki eden bir durumdur. Mümkünse e-posta abonelik eklentileri de kullanmayın ve göstermeyin. Dış kaynakları ne kadar az tutarsanız o kadar iyi performans alırsınız.

Site Hızlandırma İşlemleri Ek Maddeler
WordPress Site Hızlandırma Ek İşlemler

6- Google ya da Adobe hangi fontu kullanıyorsanız indirip sunucuya yükleyin ve oradan çağırmasını sağlayın. Dış kaynak azaltma yöntemlerinden biri de budur.

7- Logo ve reklam alanı gibi görsellerinizin boyutları adet olarak 5-10KB üzerine çıkmasın. Her sayfanızda görünecek görseller bunlar arkadaşlar. Bu görsellerin boyutu ne kadar düşerse her sayfanızın hızı o kadar artacak.

WordPress Site Hızlandırma – Sonuç

İşte tüm hepsi bu kadarla sınırlıydı arkadaşlar. Aslında bu konu içeriğinde hızlandırma eklentileri olan Litespeed, WP Rocket, Super Cache ve Autoptimize gibi eklentiler ve kullanımlarını da anlatmak isterdim ancak tam 2.000 kelimeye ulaştım. Bir başka yazıda o durumu da açıklayıp buraya sonradan linki ekleyeceğim. Belki bu yazıya da sonradan ekleme yapabilirim hatta.

Konuyla ilgili sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir kısım olursa, lütfen yorum alanını kullanmaktan çekinmeyin. En kısa sürede yanıt vermeye ve çözüm üretmeye çalışacağımdan şüpheniz olmasın. Benim unuttuğum ve sizin fark ettiğiniz bir konu olursa, en azından yorum olarak paylaşmış oluruz ve herkes faydalanmış olur.

“4 Temel Yöntemle Site Hızlandırma” üzerine 2 yorum
  1. Ön plana çıkar görsel dahil toplam 3. görseli video sanıp üstüne tıkladım be kardeşim ama on numara bir paylaşım olmuş eline emeğine sağlık

    Cevapla
    • Teşekkür ederim Tevfik’im, o görsele şimdi dikkat ettim de, onu bir ara değiştireyim yanıltıyor kullanıcıları. Uyarı için teşekkür ederim. 🙂

      Cevapla
Yorum yapın