6 Temel Adımda Yazma Motivasyonunuzu Artırın

Blog sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olan Yazma Motivasyonu Nasıl Artırılır sorunu hakkında, ufkunuzu açacak 6 madde sıraladım. Bu yöntemler ile yazma isteği daha çok oluyor ve konu bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorum.

Bloglarımız bir çoğumuz için gerek kişisel gerekte işin ticari yönünden büyük öneme sahip. Tabi durum böyleyken bazen yeni bir yazı yazma konusunda sorunlar yaşayabiliyor, içerik girme konusunda büyük eksiklik hissedebiliyoruz.

Yazma Motivasyonu Nasıl Artırılır?

Ortalama 6 madde kuralım var, bu 6 maddenin 2 maddesi tek seferlik uğraş isterken geri kalan 4 madde süreklilik kazandırmanıza yardımcı olacak.

1- Görsel Tasarımlarınız Sizi Mutlu Etmeli!

Blogda yazma isteğini engelleyen en büyük faktörlerden bir tanesi tasarım konusunda ki düzensizliktir. İçinize sinmeyen bir tema ve grafikler olduğu zaman bloğu sahiplenme arzunuz azalacaktır, bu da yazma isteğini doğrudan etkileyecektir. En başından bu sorunu çözmeniz, maça 1-0 önde başlamak için yeterlidir.

Tasarım konusunda pek bilgi sahibi değilseniz bile, sizi mutlu eden premium bir tema satın alarak, her alanı profesyonel kişilere düzelttirerek kafanızda ki kusursuz tasarıma sahip olabilirsiniz. Unutmayın, insanlardan önce sizin o tasarımı beğenmeniz gerekiyor. İnsanlar x temasını kullanıyor diye sizde aynı temayı kullanmak zorunda değilsiniz. Unutmayın, premium temaların %80’i SEO uyumludur, herkesin dilinde ki o temalar sadece isim yapmıştır, inanın bütün SEO uyumlu temalar aynı katkıyı verir.

İyi bir temaya sahip olmak için Theme Forest mağazasının Blog/Magazine WordPress Theme kategorisini inceleyebilirsiniz.

2- Hosting Seçimine Dikkat!

Blog yazarları, içerik ile çok fazla zaman geçirecekleri için sürekli sunucu problemleriyle uğraşmak istemezler ve yavaş bir site; motivasyon kaybıyla beraber isteksizliğe neden olur. Bu nedenle yolun başında paraya biraz kıyıp kaliteli bir hosting hizmeti almanızı tavsiye ederim. Ben yaklaşık olarak 10 senedir Turhost ile çalışıyorum, bu alanda size önerimde aynı firmadır. Kişisel bloglar için WordPress Hosting paketlerini inceleyebilirsiniz.

Başlangıç için yapmanız gerekenler bunlardı. Bundan sonra ki 4 madde ise bu yolda sizinle sürekli güncel kalacak önerilerden oluşmaktadır.

3- Kategori ve Etiketlere Bağımlı Olmayın!

Bloğunuz için kategorilerinizi ve etiketlerinizi oluştururken, illa bu konularda yazacaksınız diye bir kural olmadığını bilmelisiniz. Kategori ve etiketlere bağlı yaşamazsanız, sizin belli bir şablonda sabit kalmanızı engelleyerek önünüzü açacaktır ve her konuda yazabileceğiniz için konu ve içerik üretmenize yardımcı olacaktır.

4- SEO Eklentisi Uyarısı Motivasyonunuzu Azaltmasın!

Blogların olmazsa olmazı SEO eklentileridir ve hepimiz piyasa da yaygın olarak kullanılan 3 SEO eklentisinden bir tanesini mutlaka kullanırız. Arama motorlarında doğru işi yapmak, daha fazla kullanıcıyı siteye çekmek hepimizin istediği bir şeydir. Tabi bu yazı yazarken SEO uyumlu olması için eklentinin verdiği tüm uyarılara bağımlı olursanız ve yazıyı buna göre yazmaya çalışırsanız bir süre sonra sıkıldığınızı ve yorulduğunuzu farkedeceksiniz. Bu sizin artık daha az içerik girmenize neden olacak.

SEO içerikli yazılar yazın ama bunun bağımlısı olmayın! Bütün yazılarınız buna uyumlu olacak bütün maddeler yeşil görünecek diye bir kural yok. En azından yazıyı yazdıktan sonra ufak düzenlemeler yapabilirsiniz ama yazı esnasında kesinlikle buna bağımlı olmayın.

5- Müzik Yazma İstediğini Artıracaktır!

Ben burada içerikleri girerken mutlaka arka planda bir radyo aktif olarak müzik çalmaktadır. Bu müzik tarzı genellikle latin müziklerinden oluşmaktadır. Sizde en azından bu tarz müziklerin arka planda çalışmasına izin verirseniz, biraz da olsa sizi rahatlatarak içerik üretmenizi kolaylaştıracaktır. Müziğin çok fazla yüksek seste olmamasına dikkat ederseniz konsantrasyon kaybı da yaşamazsınız.

6- İçerik Girdiğiniz Ortamın Önemi!

Yazı yazarken beyniniz başka bir tarafa odaklanmamalı. Yani yazı esnasında gelen bir bildirim, bir mesaj bile bütün içerikleri mahvetmenize yeterli olabilir. Ben yazı yazarken telefonun ve tabletin internetini kapatır, odanın kapısını kapatır sessiz bir latin müziği eşliğinde o içerik bitene kadar başka bir işe odaklanmam.

Parça parça yazmak bütün içeriğin akışını bozabileceği için, takipçilerinizin de konu içeriğinden sıkılarak aslında sitenizden uzaklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle başladığınız yazıyı bitirmeden kalkmayın. Yazıyı bitirmek için de acele etmeyin. Yazım esnasında genel kontrolleri 200 kelime de bir yapmaya özen gösterirseniz, sonradan bütün içeriği bir kaç defa okumanıza gerek kalmayacak ve kontrollerinizi daha kolay yapabileceksiniz.

Yazma Motivasyonu Sonucu

Bu yöntemlerin tamamını uygulayarak çok bir sonuç aldım ve eskiden ayda 3 içerik eklemek zor gelirken şimdi günde 2 yazı yazabiliyorum ve biraz zorlarsam 3 bile olabilir.

Kesinlikle simetri ve kusursuz olmaya çalışmayın. Bu yöntemlerle rahat hareket ederseniz aldığınız sonuç sizi çok daha memnun edecektir. Hata mı yaptınız? Yapmaya devam edin, sizin yazılarınızı okuyan insanlar da hatasız değil, sizi eleştirecek insanlarda! İşte bunun farkında olarak hata yapmaktan korkmayın ve bildiğiniz doğrularda ilerleyin.

Şu yazıda ararsam mutlaka hata bulurum, siz de bulursunuz. İşte sorunun çözümü bu! Detaylara takılmadan bütüne odaklanın ve arkanıza yaslanıp kahvenizi yudumlayın.

Umarım yazdıklarımın faydası olmuştur ve bir şeyler katabilmişimdir. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere..

Yorum yapın