Kişisel

Yenilenen Blog Tasarımı Hakkında Detaylar

Yenilenen blog konusu aslında bloğu takip edenler için yeni bir gelişme değil. Son yazılarımın tamamında WordPress siteleri hızlandırmaya taktığımı ve bunu artık saplantı haline getirdiğimi biliyor. İşte bu takıntı sayesinde Fethiye yolculuğu öncesinde kendimi atölyeye çektim ve çalışmalara başladım. Peki sadece tasarım mı değişti? Hayır. Blog baştan aşağı komple yenilendi. Hatta siz fark etmeden yeni bir WordPress kuruldu ve düzenlemeler yeni bir WordPress üzerine inşa edildi. Gelin şimdi bu hızlandırma süreci hakkında neler yapıldı bir bakalım.

Yenilenen Blog Alt Yapısı

Bu siteyi yenilemeden önce, eski WordPress üzerinde tema ve eklentilerden kalma çok fazla kalıntı vardı. Yolun bundan sonrasına öyle devam etmek istemedim ve yazıların yedeğini alıp yeni bir WordPress üzerine inşa ettim. Bu bana yazılımdan kaynaklı sorunların bir anda kaybolmasını sağladı. Tabi hızlandırmak için yeterli miydi? Tabi ki hayır.

Yenilenen Tasarım

Tema konusunda her zaman ki gibi imdat çekicim olan ThemeForest üzerinde arayışa başladım. Benim için tema arayışı demek, henüz ergenliğe yeni girmiş lise yıllarında ki erkeklerin, kız arayışı seviyesine ulaşması demekti. O sitede ki tasarımları benim kadar inceleyen yoktur. Ortalama 400-500 arası WordPress teması inceledim ve beğendiğim temaları belli testlere tabi tuttum. Bu süreçte Google Pagespeed, GTMetrix ve Pingdom skorları benim için çok önemliydi. Hızlı bir web sitesine takıntılı biri olduğum için tema seçimi benim için çok zor bir süreç oldu. Beğendiğim temalar istediğim skorları elde edemiyorken, bu skorları elde edebilen temaları da ben beğenmiyordum.

Şu anda gördüğünüz tasarım en sonunda beklentilerimi kısmen karşılayan ve tasarım anlamında içime sinmiş bir arayüz oldu ve bu temada karar kıldım. Pagespeed masaüstü skoru 90 civarındayken mobilde 45-50 rakamlarındaydı. GTMetrix üzerinden C puan alan bu tema Pingdom üzerinden de B puana ulaşabiliyordu. Peki hız konusunda bu kadar takıntılıyken neden bu temayı bu değeriyle seçtim?

Bir web sitesini hızlandırmanın bir çok yolu vardır. Bu temayı tercih ederken toplam CSS, HTML ve JS sayfa boyutları çok fazla değildi. Yani ben bu dosyaları sıkıştırdığım zaman, ortaya çok hızlı bir web sitesi çıkacaktı. İşte işin teknik bilgi kısmı burada devreye girmiş oldu. Sadece analiz araçlarıyla bir temanın hız ölçümünün gerçeği yansıtmayacağı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Ayrıca temanın demo sitesi üzerinde ana sayfada çok fazla kaliteli ve boyut anlamında ağır fotoğraflar vardı. Bu hız skorlarını doğrudan etkileyen bir durum. Ben bu sorunları çok rahatlıkla çözebileceğimi düşündüm ve kararımı bu temadan yana kullandım.

Mobil Tema Başarısı

Bu temanın en büyük avantajlarından bir tanesi, mobil görünüm için ek bir AMP tema ve eklentiye ihtiyaç duymadan çok iyi bir mobil görünüme sahip olmasıydı. Yani hem masaüstü hem de mobilde istediğim tasarıma sahip olurken, aynı zamanda hız konusunda da bana istediğimi verebiliyordu. Şu dönemde şu üçünü bir arada bulmak zor iş!

Yenilenen Blog ~ Başarı!

Temayı satın aldıktan sonra, üzerinde bir çok CSS düzenlemeleri ve sistem optimizasyonu yaptım. Bu süreç ortalama 3-4 günümü aldı. Karar verdiğim ve ben bu temayı hızlandırırım diye emin olduğum süreç sonunda, tahminlerimde yanılmadım ve doğru tercih yaptığımı analiz sonuçlarıyla gördüm.

Temanın Orijinali ile Şimdiki Hali Arasında ki Farklar

Google Pagespeed: %89 Masaüstü, %45 Mobil puan alan bu tema, artık %94 masaüstü, %75 mobil puan alıyor.

GTMetrix: Düzenlemeye başlamadan önce C puandaydı ve orijinal demosu da C/D arası gidip geliyordu. Optimizasyon sonrası A puana çıktı.

Pingdom: Bu benim en çok önem verdiğim analiz aracı. Toplam sayfa boyutu ve sorgu sayısını görebiliyoruz. Bu değerlerle beraber ilk açılış süresini de görebiliyoruz. Orijinal hali B puan alırken, toplam açılış süresi 2.3 saniye civarındaydı. Açılış süresini etkileyen en büyük faktörde ana sayfa boyutunun 5-6MB civarına ulaşması oldu. Yapılan optimizasyonlar sonucunda ana sayfa toplam boyutu 1.1MB civarına düşürüldü ve açılış süresi 0.550ms süresine kadar düşürüldü. Yani bu sitenin ana sayfası 0.5 saniye içerisinde yükleniyor ve bu bir rekor düzey.

Daha önceki WordPress hızlandırma yazılarımda web sitelerinin hızlı kabul edilme değerinin 1.5 saniye ve altı olduğunu, hatta çok hızlı kabul edilen değerin 1.3 saniye ve altı olduğunu belirtmiştim. 2 saniye üzerinde açılan sitelerde yavaş olarak kabul edilen siteler arasında. Yenilenen blog ile bu rakamı 0.5 saniyeye düşürmeyi başardım. Süreklilik olarak da 0.5 ile 0.7 arasında sabitleyebildim. Türkiye’de süreklilik anlamında çok nadir görürsünüz bir sitenin sürekli 0.5 ile 0.7 saniye aralığında ön belleğe alınmamış halinin yüklenmesini. İşte bunu başarmak benim için büyük bir keyif oldu. Dile kolay, WordPress optimizasyon konusuna 3-4 haftamı ayırdım, gece gündüz bunun için çalıştım. Günlerce makale okudum ve yüzlerce eğitim videoları izledim.

Yenilenen Blog ~ Hız Optimizasyonu

Litespeed, WP Rocket, Autoptimize gibi ön bellek ve optimizasyon eklentilerinin suyunu çıkardım desem yeridir. Tüm ayarları test ettim, bir biriyle ortak çalışmalarını test ettim. Hangi eklenti hangi temada hangi sonuçları verdi test ettim. Ayrıca eklentilerin bir sitenin ne kadarını yavaşlatabildiğini araştırdım ve sadece bir günde 50-60 deneme yaptım. Bu denemeler ile Turhost sunucularını inanın çok zorladım. Başka bir hosting şirketi sunucusu bu kadar testi kaldırır mıydı emin değilim ama Turhost sunucuları kaldırdı ve hesap bloke edilmedi. Hangi eklentiler CPU tüketiminde haddini aşıyor, hangileri ram kullanımını zorluyor ve bu zorlamalar ne kadar sürede gerçekleşiyor ne kadar süre devam ediyor? İnanın yaptığım testleri görseniz bu adam kafayı yemiş derdiniz. Aldığım sonuçları görseydiniz de eminim şaşkınlığınızı gizleyemezdiniz.

Eklenti konusunda sadece şu kadarını söyleyeceğim; sahip olmak istediğiniz şey hızlı bir web sitesiyse, o sistemde bir eklenti bile performansın %10’luk bir dilimini yutuyor. 5-10 eklenti kullanan sitelerde istisnasız performans %50 anlamında kayboluyor. İşte bu yüzden sistem ve sunucu optimizasyonu konusunda bilginiz yoksa, Ghost kullanmanızı öneririm. Ghost Blog Yazılımı Hakkında Detaylar isimli makalemde bu konuda yardımcı olacaktır sizlere. WordPress’in işi bilmeyen insanlar tarafından kullanılması ve eklentilerle boğulması sonucunda forumlarda WordPress Optimizasyon işi bir meslek haline dönüştü ve bu işi yapan insanlar var artık. İyi iş alıyorlar üstelik! Neden? Bir eklentinin sistem tarafından ne kadar tahribat yaratabileceğini algılayamadan WordPress’i bir telefon kullanır gibi kullanmaları sayesinde. Bunlar bu kafayla giderse, bu optimizasyon işini yapanlar yakında köşeyi dönerler.

Yenilenen blog sayesinde, yapmış olduğum testler, deneyler ve denemeler. Elimde oluşan yüzlerce sayfalık detaylı raporlar ile artık hangi eklentinin sunucuda ne gibi yan etkiler yaratacağını biliyorum. Hangi eklentinin bir sisteme tam olarak ne kadar yük bindireceğini, yoğun kullanımda ne kadar CPU ve Ram kullanacağını biliyorum. Tüm bu bildiklerim artık beni WordPress Optimizasyonu konusunda uzman yaptı.

Yenilenen blog yazısı içeriğiyle beraber artık yapmış olduğum testleri ve almış olduğum sonuçları yakında sizlerle paylaşacağım.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu