WordPress Sitelerde GZip Aktifleştirme

WordPress GZip Sıkıştırma yazısı, web siteleri hızlandırma konusunu ele aldığım ikinci başlık olacak. Web siteleri konusunda WordPress’in artık eskisi kadar hızlı bir yazılım olmadığını bir önceki yazımda açıklamıştım. Tabi kullandığımız temalar ve eklentiler de zaten yavaş olan yazılımı, daha da yavaşlatarak çekilmez bir hal almasına neden oluyor. Peki ne yapacağız bu durumda? Sistemin yavaşlamasına neden olabilecek zorunlu hallerin önüne geçemiyorsak eğer, ek bir varyasyon ve çözümleri kullanarak hızlandırılmasını sağlayacağız. Bu işlemi yaparken de bir tarafı düzeltelim derken, bir başka tarafı bozmayacağız. Zaten WordPress sitelerin optimizasyon konusunun en dikkat edilmesi gereken konu tahribatı sıfır seviyesine indirmektir. Aksi taktirde yaptığımız işlemin çok bir önemi kalmayacağı gibi sunucuya ek yük bindirecektir.

Bir önceki yazım içerisinde WordPress site hızlandırma konusunu ele almıştım. Bağlantıya tıklayarak o yazıyı da okuyabilir, GZip dışında kalan tüm konularda optimizasyon işlemini başarıyla yapabilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuza isterseniz.

WordPress GZip Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Aslında bunun birçok yöntemi var ancak ben size WordPress GZip Sıkıştırma konusunda, sadece kod yardımıyla yapabilmeniz konusunda yardımcı olacağım. Daha önce ki yazılarıma göz atan arkadaşlar, WordPress eklentilerine ne kadar çok karşı olduğumu bilirler. Eklenti demek sistemi ve sunucuyu yormak demektir. Şimdi burada 10-15 satırlık kodu bir dosyaya eklemek varken, neden bu iş için eklenti kullanıyorsunuz?

WordPress GZip sıkıştırma yapabilmeniz için öncelikle sunucuda GZip modülünün yüklü olması gerekir. Sunucu kontrolü sizde değilse, hosting almadan önce firmayla bu konuyu peşin olarak görüşün. Her ne olursa olsun mutlaka GZip modülünün yer aldığı bir hosting paketi satın alın. Eğer sunucu üzerinde bu modül yüklü olmazsa, siz ne yaparsanız yapın bu sıkıştırmayı yapamazsınız. İster eklenti kurun, ister .htaccess dosyasına kod ekleyin fayda etmez.

WordPress Sıkıştırma Eklentisi
WordPress GZip Sıkıştırma / Eklentili ve Eklentisiz

Eklenti Kullanmadan GZip Nasıl Aktif Edilir?

Eklentilerden uzak duracak şekilde, tek bir kod yardımıyla .htaccess dosyasına bir ekleme yapacağız ve GZip sıkıştırma artık aktif olacak. Alt kısımda görmüş olduğunuz kodu, sunucu ana dizininizde yer alan .htaccess dosyası içerisinde en üst ya da en alt bölüme ekleyin ve kaydedin. İşte tüm işlem bu kadar.

<IfModule mod_deflate.c>
 # Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

 # Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
 Header append Vary User-Agent
</IfModule>

Yapmış olduğunuz işlemin işe yarayıp yaramadığını görmek için, https://www.websiteplanet.com/tr/webtools/gzip-compression/ adresini kullanabilirsiniz. Ücretsiz GZip Sıkıştırma Kontrolü işlevi gören bu web sitesi, %100 doğru sonuç vermektedir. Ayrıca sıkıştırılma oranı ve tasarruf edilen veri toplamını da buradan görebilirsiniz.

SEO Araçlarına Dikkat!

Bu işlemleri yaptıktan sonra, birçok SEO aracı, GZip aktifleştirin uyarısı vermeye devam edebilir. Bu durum sizin işlemi hatalı yaptığınıza değil, araçların bu alanda analizi doğru yapamadığına işaret ediyor. Bu nedenle Web site Planet üzerinden aldığınız olumlu sonuçtan sonra düşünmenizi gerektirecek bir durum yok.

Size vermiş olduğum kodlar, aynı zamanda dünyanın en popüler WordPress temaları arasında gösterilen JNews yapım şirketi tarafından da önerilen kodlardır. JNews tema dokümanlarında bile kodları kullanmanızı öneriyorlar ve onlarda benim gibi ek bir eklenti kullanımına şiddetle karşılar.

WordPress GZip Sıkıştırma – Eklenti ile Kullanımı

Bu işi eklentiyle yapmak için ısrar ediyorsanız, işlemi yapabileceğiniz eklenti Enable Gzip Compression eklentisidir. Tek yapmanız gereken eklentiyi yükleyip, ayarlarına girip ‘’Enable’’ seçeneği ile aktif etmek. Bu işlemi yaptıktan sonra .htaccess dosyasına ek bir kod eklemenize gerek yok. Tüm işlemi eklenti otomatik olarak yapacaktır.

Bu işi yapan tüm eklenti ve diğer kodlar denendi. Size sunmuş olduğum kodlar, işinize en çok yarayacak ve bu işi en doğru şekilde sistemi yavaşlatmadan yapacak olan kodlardır. .htaccess dosyasını otomatik düzenleyen ve bu kodları silebilecek eklentileri de yüklemeden kaçınırsanız bir daha bu işlem için zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Ahmet Yerli

Hayatının temellerini minimalizm yaşam felsefesine adamış bir web yöneticisi. WordPress ve GeneratePress konularında profesyonel destek almak için Twitter hesabımdan bana ulaşım sağlayabilirsiniz.

“WordPress Sitelerde GZip Aktifleştirme” üzerine bir yorum
Yorum yapın