WordPress Sitelerde GZip Aktifleştirme

WordPress GZip sıkıştırma seçeneğini aktif etmek, direkt olarak site hızına etki eden faktörler arasında yer alır. Özellikle Google Pagespeed sayfa deneyimini iyileştirme konusunda, sunucu tabanlı yapılan optimizasyon işlemlerinden biri de WordPress GZip aktifleştirme işlemidir.

Sunucu üzerinde yapılan WordPress GZip aktifleştirme işlemi, aslında bildiğimiz Zip sıkıştırma yöntemlerinin bire bir aynısıdır. Burda ki tek fark, işlemlerin mevcut sanal sunucunuz üzerinde yapılmasıdır.

WordPress GZip Aktif Etme
WordPress GZip Aktifleştirme 2023

WordPress veya kullandığınız yazılım üzerinde yapılan sıkıştırma işlemleri, mevcut dosyalarınız da %65 ile %70 aralığında bir boyut düşürme sağlamaktadır.

Özellikle görselliğin ön planda olduğu premium ağır temalar tercih ediyorsanız eğer, bu GZip sıkıştırma işlemlerinden sonra web sitenizin açılış hızında gözle görülür derece de bir hızlanma meydana gelecektir.

WordPress GZip Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Mevcut sunucunuz üzerinde modül aktifse, WordPress üzerinde G-Zip aktifleştirme yapmak sadece 1-2 dakikanızı alacaktır. İşlemleri sağlamadan önce, sunucunuzda G-Zip modülünün aktif olup olmadığını test etmeniz gerekir.

https://tools.pingdom.com/ bağlantısını kullanarak, sunucunuz da GZip modülünün aktif olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu sonuçlarda GZip uyarısı almıyorsanız hiçbir işlem yapmanıza gerek yok demektir.

Sunucu da G-Zip modülü aktif değilse eğer, eklediğiniz .htaccess kodları sizlere hata vermez ancak modülü de çalıştırmaz.

WordPress sitelerde G-Zip etkinleştirme işlemleri bir çok eklenti yardımıyla kolayca yapılıyor olsa bile, sadece bir .htacess kodu ile G-Zip etkinleştirme yapabilirsiniz.

Paylaşımlı hosting kullanıyorsanız, mevcut firmanıza bir ticket açıp, WordPress GZip sıkıştırma işlemleri için modülün devrede olup olmadığını sorabilirsiniz. Mevcut sitelerimi yıllardır Turhost üzerinde barındırdığım için bu firmada aktif olduğunu biliyorum.

Eklenti Kullanmadan GZip Nasıl Aktif Edilir?

Eklenti kullanmadan, tek bir kod yardımıyla, .htaccess dosyasına bir ekleme yaparak GZip sıkıştırmayı aktif edeceğiz.

WordPress GZip Aktif Etme Kodları
WordPress GZip Etkinleştirme 2023

Alt kısımda gördüğünüz kodları, sunucu ana dizininizde yer alan .htaccess dosyası içerisinde en üst ya da en alt bölüme ekleyip kaydedin. İşte tüm işlem bu kadar.

<IfModule mod_deflate.c>
 # Insert filters
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-php
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-fastphp
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 # Drop problematic browsers
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSI[E] !no-gzip !gzip-only-text/html
 # Make sure proxies don't deliver the wrong content
 Header append Vary User-Agent env=!dont-vary
 </IfModule>

https://www.websiteplanet.com/tr/webtools/gzip-compression/ aracını kullanarak WordPress gzip sıkıştırma işleminin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Sonuçlarda bir problem olması durumunda, .htaccess dosyasına eklediğiniz kodun doğru olduğundan emin olup, hosting servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz. Bu hataların temel nedenleri ise, çoğunlukla sunucu da kullanılan modülün aktif edilmemiş olmasından kaynaklanır.

SEO Araçlarına Dikkat!

WordPress GZip sıkıştırma işlemi yaptıktan sonra birçok SEO aracı, GZip devre dışı uyarısı vermeye devam edebilir. Bu durum sizin işlemi hatalı yaptığınızdan değil, araçların bu alanda analizi doğru yapamadığına işaret ediyor.

Website planet üzerinden G-Zip modülünün aktif olduğunu görüyorsanız, ek bir şey yapmanıza da gerek yok demektir.

Size vermiş olduğum bu kodlar, en popüler WordPress temaları arasında gösterilen JNews’in yapım şirketi tarafından da önerilen kodlardır. İlgili şirketin tema kullanım dokümanlarında bile bu kodların kullanılması önerilmektedir.

İlgili dökümanın adresi: https://support.jegtheme.com/documentation/page-speed-optimization/

WordPress GZip Sıkıştırma – Eklenti ile Kullanımı

Bu işi eklentiyle yapmak için ısrar ediyorsanız, işlemi yapabileceğiniz eklenti Enable Gzip Compression eklentisidir. Tek yapmanız gereken eklentiyi yükleyip, ayarlarına girip ‘’Enable’’ seçeneği ile aktif etmek. Bu işlemleri sağladıktan sonra, .htaccess dosyasına ek bir kod eklemenize gerek yok. Tüm işlemi eklenti otomatik olarak yapacaktır.

WordPress GZip sıkıştırma konusunda bu eklentilerin yapmış olduğu işlem, sizlere verilen kodların eklenti tarafından eklenmesini sağlamaya yarar. Ancak WordPress artık eskisi kadar hızlı ve sade bir yapıda olmadığı için, eklenti sayısını ne kadar az tutarsanız, o kadar iyi olacaktır.

Bu işi yapan tüm eklentileri ve diğer kodları denedim. Size sunmuş olduğum kodlar, işinize en çok yarayacak ve bu işi en doğru şekilde sistemi yavaşlatmadan yapacak olan kodlardır.

WordPress Ping Servisleri bağlantısını kullanarak güncel olarak çalışan 2023 Ping servisleri listesini de kullanabilirsiniz.

.htaccess dosyasına erişimi olan ve bu kodları silebilecek eklentileri de yüklemeden kaçınırsanız bir daha bu işlem için zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır. Bu dosya da değişiklik yapma hakkına sahip bilindik eklentiler ise, SEO veya cache eklentileri olmaktadır.

Yorum yapın

Share to...