Güncel WordPress Ping Servisleri

WordPress Ping Servisleri özelliği, birçok blog sahibinin yakından ilgilendiği, ve bazı blog yazarının da pek kaale almadığı bir konu olmaktadır. Bunun üzerine hem bir açıklama yapacağım, hem de güncel adresleri paylaşacağım.

WordPress Ping Adresleri
WordPress Ping Servisleri 2023

WordPress Ping servisleri, eskiden index sorunlarını gidermek ve yavaş indexleri hızlı hale getirmek için çok sık tercih edilen pratik ve zahmetsiz bir yöntemdi. O yıllarda Google News yerine DMoz vardı ve bu listede yer alan sitelerin index sorunları pek olmazdı.

DMOZ hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için şu makaleye ayrıca göz atabilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/DMOZ

2017 yılında Ping servisleri artık çok sık tercih edilmemeye başlandı ve site sahipleri bunun yerine, Google News kaydı alarak index sorunlarını kalıcı olarak çözmeyi tercih ediyordu.

Son 1.5 yıldır ise, spam sitelerinin serp sonuçlarına doğrudan etki etmesi ve bunların bir virüs gibi çoğalması sebebiyle; ping servisleri yeniden kullanılmaya başlandı. Bu servisler doğru kullanıldığı taktirde, Google botlarını siteye çekmeye hala devam edebiliyor ancak hiçbir şey eskisi gibi değil.

Eskiye göre değişen durum ise şu, Google’ı siteye çekmek, o içeriğin index alacağı ya da içeriklerin hızlı indexe kavuşacağı anlamına gelmiyor. Google’ın geçtiğimiz yıllarda şöyle bir açıklaması olmuştu;

Kaynaklarımız sınırsız değil, bu nedenle bir çok siteye agresif robot girişleri artık olmayacak ve tarama bütçesi denilen bir algoritmaya geçmek zorundayız.

Bu açıklama ve günümüzde ki algoritmanın değişmesi nedeniyle, WordPress ping servisleri eski önemini tamamen yitirmiş durumda. Bunun en büyük sebebi ise, Google News ile beraber sunulan bir alternatif olan Google index api sistemi.

Google İndexing Api hakkında daha fazla bilgiye şu adresten ulaşım sağlayabilirsiniz: https://developers.google.com/search/apis/indexing-api/v3/quickstart?hl=tr

WordPress Ping Servisleri Nasıl Kullanılmalı?

2010 yılından bu yana yapmış olduğum blog yazarlığında burası dahil 15/20 blogda aktif olarak bulundum ve yönettim.

Eskiden sonuç aldığım yöntem, 7 tane sağlam ping servisiyle bile yazıların anında indexlenmesine yetmesi oldu. Yani yüzlerce adresi kullanmanıza gerek yok, zaten çalışan bir iki tane olacak arasından.

İçeriklerinize güveniyorsanız eğer, sizlere sunduğum güncel siteleri kullanmanız halinde index hızlarınız artış meydana gelecektir.

NOT: Bir yazıyı güncellerken sürekli kaydedip yeni bir değişiklik yapıyorsanız, Ping servisleri yarar vermek yerine spam olarak algılanıp zarar verecektir.

Güncel WordPress Ping Servisleri 2023

http://rpc.pingomatic.com/
http://rpc.twingly.com/
http://blogsearch.google.com.tr/ping/RPC2
http://blo.gs/ping.php
http://www.blogmatcher.com/u.php
https://feedburner.google.com/fb/a/ping
https://rpc.bloggerei.de/ping/
http://ping.fc2.com/
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://blogs.yandex.ru/
http://rpc.odiogo.com/ping/
http://www.pingoat.com/goat/RPC2

Kullanımı: WordPress yönetici panelinden Ayarlar sekmesi altında bulunan Yazma menüsüne tıklayın ve en altta yer alan Servisleri güncelle alanına bu siteleri kopyalayıp yapıştırın, hepsi bu kadar!

Sırası ile yapıştırın arkadaşlar, özellikle 1 numaralı Pingomatic ve 2 numaralı adreslerin yerini değiştirmemenizi öneriyorum.

Çok Fazla Ping Servisi Eklemeyin!

Web sitenize ekleyeceğiniz ping servislerinin fazla olması, o siteyi bir çok durumda spama düşürmektedir. Bu nedenle piyasada bir çok sitede yer alan yüzlerce satırlık ping servislerini eklemek gibi bir hataya kesinlikle düşmeyin.

Özellikle sitesi güncel olanlar ve gün içerisinde bir çok yazı düzenleyenler ya da yeni yazı ekleyenler bu hata sitenizi spama düşürecektir.

Öyle ki 50 tane ping servisi eklediniz diyelim. Bunu günde güncellediğiniz her yazı ve eklediğiniz her içerikte otomatik pingleme yapacağı için 50×5 bile olsa 250 yapar. Sonuç olarak da ciddi zararlar ile sonuçlanır. Bu nedenle yalnızca aktif ve işe yarar ping servislerini kullanmak gerekir.

İlginizi çekebilir: WordPress Gzip Aktifleştirme

Yukarı kısımda paylaştığım servisleri, WordPress resmi web sitesinden en güncel ve işe yarar haliyle bulabilirsiniz. Ben elimden geldiği kadar WordPress ping servisleri 2023 listesini sürekli güncel tutmaya çalışacağım, hoşca kalın.

Yorum yapın

Share to...